Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Instituția: Școala Primară-Grădiniță ”A.Donici”, orașul Cahul


Data: 13.04.2017
Învățător: Arabadji Victoria
Realizat: Cocoș Rodica
Clasa: a-II-a ”B”
Disciplina: Matematica
Tipul lecției: predare-învățare
Subiectul lecției: Modelăm creativ, măsurăm inventiv. Liniile și segmentele.
Timpul: 45 minute

Subcompetențe curriculare:
1. Exprimarea și compararea rezultatelor unor măsurători, utilizând unități standard de măsură: pentru lungime, pentru masă, pentru capacitate,
pentru timp, monetare.

Obiective operaționale:
O1 – Să cunoască ce este punctul, linia, segmentul, linia frântă, linia curbă;
O2 – Să deosebescă din imaginea de la tablă tipurile de linii;
O3 – Să construiască în caiete linii drepte, frânte, curbe;
O4 – Să construiască în caiete un segment egal cu vârsta lor;
O5 – Să măsoare cu rigla obiectele de pe masa lor de lucru;
O6 – Să compare obiectele măsurate prin semnele mai mare, mai mic și egal;
O7 – Să rezolve exercițiile propuse din manual în perechi în urma jocului ”Găsește geamănul”.

Strategii didactice:

Metode: explicația, demonstrarea, conversația, problematizarea, jocul didactic, exercițiul.


Mijloace: fășe, manual, curriculum, caiete.
Forme: individual, frontal, în grup.
Demersul didactic
Etapele lecției Ob. Activitatea învățător-elev Metode Mijloace Forme Evaluarea
Evocarea Asigur pregătirea elevilor pentru lecție.

La tablă este afișat un desen, care conține cifre, linii


puncte, curbe. Conversația Fisă cu desen

Elevii trebuie să deducă ce este prezent în acest


desen.
După ce elevii au dedus că este un chip de om, le dau
sarcina ca să afle vârsta acestuia, prin adunarea Explicația Frontal Adunarea și
tuturor cifrelor de pe chip. înmulțirea
orală
Problematizare
a

(8+3+4+6+6=27 vârsta).

Apoi le dau sarcina de a afla produsul cifrelor de pe Exercițiul


chip.
(8x3x4x6x6x0=0)-produsul cifrelor.
Le spun să enumere toate tipurile de linii de pe chip.
Realizarea O1 Întreb elevii ce fel de linii cunosc. Întreb câțiva elevi Conversația Manual Frontal
sensului doritori de a da un răspuns.
Le indic elevilor să deschidă manualele la pagina 116
și să analizăm desenul. Să enumere tipurile de linii pe Exercițiul
care le văd în desen.
O2 Descrierea
Apoi lespun elevilor să scrie data și tema în clasă, și
să construiască fiecare din ei o linie dreaptă, o linie
O3 frântă, o curbă și un segment ce este egal cu vârsta
lor.

Trec pe la fiecare elev și verific dacă efectuează


O4 corect sarcina propusă. Exercițiul Caiete Individual

Apoi cum stau ei în grupuri le dau sarcina de a


măsura caietele pe care le au, creioanele, pixurile,
penarul după care vor stabili care este mai lung și
O5 care este mai scurt prin semnele mai mare, mai mic
sau egal.

Pentru ai împărți în perechi folosesc jocul didactic


”Găsește geamănul”. Fiecare elev va primi o fișă cu Exercițiul
O6 exercițiu de înmulțire. Astfel ei vor trebui să își Fișe În perechi
găsească geamănul în lasă după care vor lucra în
perechi.
O7 După ce fiecare și-a găsit perechea le dau sarcina să
deschidă manualele la pagina 117 și să efectueze
exercițiul 6.
Reflecție Verific fiecare pereche. Întreb ce temă am avut Conversația Aprecieri
astăzi, și să caracterizeze lecția prin 3 cuvinte. verbale
Problematizare
a
Extensie Apreciez elevii verbal. Pentru acasă exercițiul 3, 4 Conversația Manual Frontal
pagina 117.

S-ar putea să vă placă și