Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 11.06.2019

Instituția: Școala Gimnazială „Nichita Stănescu”, Baia Mare

Clasa: aVII-a

Studentă: Năstuță Ioana Delia

Profesor: Breitkopf Marieta

Disciplina: Matematică

Tema lecției:Probabilități

Tipul lecției: Mixtă (Reactualizarea cunoștințelore & Dobândire de noi cunoștințe)

Scopul lecției:

 Informativ: Dobândirea de noi cunoștințe referitoare la noțiunea de probabilitate.


 Formativ: Formarea și dezvoltarea priceperilor de calcul a probabilității producerii unui eveniment;
 Educativ: Educarea și dezvoltarea gândirii logice a elevilor.

Obiective operaționale:
O1. Să rezolve corect exercițiile de reprezentare și interpretare a unor dependențe funcționale ;
O2. Să răspundă corect întrebărilor pe baza cărora se completează rebusul;
O3. Să participe activ la experimentul ce constă în extragerea bilei din urnă;
O4. Să definească corect noțiunea de probabilitate;
O5. Să utilizeze corect formula de calcul a probabilității în rezolvarea exercițiilor;
O6. Să rezolve corect și în timp optim exercițiul final pentru obținerea performanțelor ;
Strategii didactice:

Metode și procedee:
 Conversația;
 Explicația;
 Exercițiul;
 Experimentul;
Mijloace didactice:
 Tablă;
 Cretă;
 Caietele elevilor;
 Ustensile de scris.
 Planșă cu căsuțele rebusului;
 Fișe de lucru;
 Bile colorate;
 Urnă;
Forme de organizare:
 Frontal;
 Individual.

Sistem de evaluare:

Forme de evaluare: Continuă.


Metode de evaluare:
 Observare curentă;
 Chestionare orală;
 Apreciere verbală.
Desfășurarea activității
Etapele lecției Ob. Conținutul lecției Strategii didactice Evaluare
Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1.Momentul Voi asigura condițiile optime pentru buna
organizatoric desfășurare a lecției, îmi voi pregăti materialul
didactic necesar, iar în momentul în care fiecare Frontal Observare
elev este așezat la locul lui voi începe să mă Conversația curentă
prezint și să le aduc la cunoștință că în ora de
matematică respectivă vom lucra împreună,
deoarece am auzit ca sunt elevi foarte buni şi am
venit să mă conving de acest lucru.
2.Reactualizarea Voi întreba elevii dacă și-au făcut tema pentru
cunoștințelor ora aceasta și dacă au întâmpinat dificultăți la
rezolvarea exercițiilor respective. Conversația Observare
Voi împărți elevilor fișele de lucru care conțin curentă
exerciții legate de reprezentarea și interpretarea
unor dependențe funcționale prin tabele, Frontal
diagrame și grafice. Astfel, prin intermediul Explicația
O1
fișelor respective voi reactualiza și evalua Chestionare
cunoștințele elevilor dobândite în ora orală
precedentă de matematică. Timp de 5 minute le Exercițiul
voi permite elevilor să se gândească la
modalitatea de rezolvare a exercițiilor de pe fișa
respectivă, după care vom discuta împreună
fiecare exercițiu în parte și vom stabili
rezolvarea corectă a acestora.
3.Anunțarea Voi propune elevilor completarea unui rebus
temei și a care conține întrebări asupra unor noțiuni deja Ustensile
de scris Chestionare
obiectivelor cunoscute de ei. După finalizarea acestuia, pe
orală
O2 coloana A-B a rebusului respectiv se va Conversația Frontal
Planșă cu
evidenția termenul „probabilități”. Astfel, voi Apreciere
căsuțele
anunța elevii că în ora de matematică vom verbală
rebusului
discuta despre noțiunea respectivă și vom
rezolva exerciții care implică calcularea
probabilității producerii unui eveniment.
4.Captarea Le voi propune elevilor să realizăm împreună Bile
atenției un experiment care constă în extragerea unor colorate
bile divers colorate dintr-o urnă. Astfel, cele 10 Conversația
bile roșii, 6 galbene, 3 albastre și una verde le
vom pune într-o urna. Vom amesteca bine Observare
Urnă Frontal
aceste bile și, fără să vadă culoarea , fiecare elev curentă
O3
va trebui să extragă, pe rând, câte o bile. După Experimentul
fiecare extragere și constatare a culorii, fiecare
bilă se va introduce înapoi în urnă, iar Tablă
procedeul se va repeta până când fiecare elev a
extras câte două bile. La fiecare extragere vom
nota culoarea obținută într-un tabel, iar la Cretă
finalul, vom constata ce culoare a fost extrasă cel
mai mult, precum și culoarea extrasă cel mai
puțin.
5.Dirijarea Voi scrie pe tablă, iar elevii în caiete titlul
învățării lecției: „Probabilități”. Voi defini noțiunea Tablă Frontal
de probabilitate: Probabilitatea producerii
unui eveniment este raportul dintre
numărul cazurilor favorabile producerii Cretă Observare
evenimentului şi numărul cazurilor curentă
O4 Conversația
posibile.
num ă rul de cazuri favorabile
Caietele
p= . elevilor
num ă rul de cazuri posibile Individual

Probabilitatea este întotdeauna un număr


subunitar: 0 ≤ p ≤ 1. Chestionare
Ustensile
Cazul p=1 corespunde evenimentului orală
Exercițiul de scris
sigur, iar cazul p=0 corespunde
evenimentului imposibil. Frontal
În timp ce elevii își notează informațiile
anterioare de pe tablă, le voi împărți fișe
care conțin următoarele exerciții de calcul
Fișe de
O5 a probabilității:
lucru
1. Care e probabilitatea ca, alegând la
Explicația Observare
întâmplare un număr oarecare din Tablă
Frontal curentă
mulţimea { 1,2,3 , … ,18 , 19 , 20 }, acesta să fie
număr par?
2.Spre o parcare de 3 locuri se îndreaptă 3
Cretă
maşini care au culorile roşu, galben şi Conversația
albastru. Care este probabilitatea ca
Chestionare
ordinea lor să fie galben, roşu, albastru?
orală
3. Într-o urnă se află bile de la 1 la 60. Caietele
Care este probabilitatea de a extrage o elevilor
bilă cu un număr ce este divizor al lui 48? Exercițiul Frontal
4. Care este probabilitatea ca, la aruncarea unui Apreciere
zar: verbală
a) să apară faţa cu numărul 4 ? Ustensile
b) să apară faţa cu numărul 6 ? de scris
c) să apară o faţă cu număr impar ? Tablă
d) să apară o faţă cu număr divizibil la 3 ?
O5
e) să apară o faţă cu număr de două cifre ? Explicația Observare
f) să apară o faţă cu număr multiplu de 2? curentă
g) să apară o faţă cu număr divizibil la 1 ?
5. În multe jocuri sunt aruncate două zaruri şi Frontal
Cretă
suma obţinută determină numărul de spaţii pe
care jucătorul se mişcă. Au aceste sume şanse
egale să apară sau unele sume apar mai des Conversația
decât altele ?
Chestionare
Completează tabelul următor cu sumele pentru Caietele orală
fiecare pereche de zaruri. elevilor

a) Câte Exercițiul
1 2 3 4 5 6 căsuţe Frontal
Ustensile Observare
are 1
O5 de scris curentă
2
3
4
5 Chestionare
Explicația Fișe de
6 orală
lucru
tabelul?
b) Care este probabilitatea ca suma să fie
2?
c) Care este probabilitatea ca suma să fie
5?
d) Care sumă are cea mai mare
probabilitate?
e) Care sumă are cea mai mică
probabilitate?
f) Care este probabilitatea ca suma să fie
pară?
g) Care este probabilitatea să apară o
dublă?
6.Obținerea Voi propune elevilor să rezolve individual un
performanțelor exercițiu care presupune atât reprezentarea
unor dependențe funcționale prin tabele și Observare
grafice, cât și calcularea probabilității producerii Ustensile curentă
unor evenimente. Elevul care rezolvă corect de scris
O5 exercițiul și în cel mai scurt timp, va fi notat cu o
Exercițiul Individual
notă de 10. Exercițiu este următorul:
Asociem fiecărei cifre n din sistemul de
Apreciere
numerație zecimal valoarea f(n)=n+5. Fișe de
O6 verbală
a) Realizați tabelul de valori al acestei lucru
dependențe;
b) Reprezentați grafic perechile de puncte
asociate (n, f(n));
c) Care este probabilitatea ca f(n) să fie număr
prim?
d) Calculați probabilitatea ca n+f(n) să fie număr
prim;
e) Calculați probabilitatea ca f(n)-3n să fie
număr natural.
7.Asigurarea Se vor face aprecieri asupra activității elevilor și Caietele
retenței și a se notează tema pentru acasă. Conversația elevilor Frontal Apreciere
transferului Ustensile verbală
de scris

S-ar putea să vă placă și