Sunteți pe pagina 1din 6

1

Unitatea de invatamant : Colegiul Economic

Disciplina de studiu : Psihologie

Clasa : a-X-a

Profesor : Cretu Simona

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatare : Structura si dezvoltarea personalitatii

Subiectul lectiei: Caracterul

Tipul lectiei : mixta

Competenta generala: manifestarea unui comportament social activ si responsabil , adecvat unei lumi in schimbare

Obiective :

- Sa defineasca caracterul prin abordare la exemplul dat


- Sa se descrie cel putin doua elemente specifice caracterului
- Sa se enumere cel putin doi factori care contribuie la formarea caracterului
- Sa defineasca trasaturile de caracter pe baza celor trei atribute ale acestuia
2

Metode si procedee didactice: conversatia euristica , explicatia didactica , expunerea , demonstratia , exercitiul , problematizarea .

Mijloace de invatamant : fise de munca independenta si in echipa manualul ,table , creta , calculator, video-proiector

Forme de organizare a elevilor : frontal , individual si in echipa

Modalitati de evaluare : observarea sistematica , analiza corectitudinii raspunsurilor elevilor.

Material bibliografic: mielu zlate – psihologie generala – manual pentru clasa a X a editura aramis 2005

- Psihologie generala- manual pentru clasa a X a editura humanitas educational


3

Secventele lectiei T O Elemente de continut Strategii didactice Evaluare

Activitatea profesorului Activitatea Metode Forme de


elevului organizare

Moment 2 Profesorul face prezenta , verifica Elevii raspund la Conversatia Frontal


organizatoric min existenta resurselor materiale. intrebari.

Verificarea temei 3 Profesorul verifica tema si face Elevii raspund la Conversatia Frontal Orala
min reactualizarea cunostintelor intrebari.

Captarea atentiei 4 Se va realiza prezentarea unei Elevii raspund la Conversatia Frontal Evaluarea
min povesti . alex si mihai sunt colegi . intrebari. continua a
ei par sa semene mult d.p.d.v. al gradului de
trasaturilor de temperament participare la
Amndoi sunt calmi , seriosi , lectie prin
meticulosi rabdatori. Deci par sa aprecierea
fie flegmatici . se mai aseamana calitatii si
din punctual de vedere al corectitudinii
abilitatilor matematice si fizice ; raspunsurilor
dar ceva ii deosebeste : in timp ce elevilor.
unul dintre ei este generos ,
celalalt este egoist , individualist .
1 sunt aspecte ce ii deosebesc ?
2 pot fi ei identici ?
4

Anuntarea 2 Profesorul anunta titlul lectiei si Elevii noteaza in Expunerea Frontal Observarea
temei si a min obiectivele si le noteaza pe tabla caiete sistematica
obiectivelor

Dirijarea 20 O1 Caracterul este alcatuit din trasaturi Elevii noteaza in Explicatia Observarea
invatarii si min care se desfasoara pe un continuum , caiete didactica sistematica
obtinerea dela pozitiv la negativ . toti oamenii
performantei au caracter , dar orientat valoric intr-
o maniera diferita . caracterul se
tefera la acele trasaturi care descriu
felul de afi , de a se comporta ,
atitudinile , convingerile , profilul
moral al unei persoane .

O2 Caracteristici :

1 caracterul este dobandit prin Conversatia


modelare socio-culturala . se euristica
formeaza in procesul adaptarii
individului la un system de relatii Elevii raspund
sociale. solicitarii
Profesorul adreseaza elevilor profesorului
urmatoarea intrebare : putem spune
despre colegul generos ca are
caracter si celelalt nu ?
Ati mai auzit expresia om fara
caracter ?
2 toti oamenii au caracter insa
O4 orientarea valorica este diferita.
Elevii noteaza in
5

Dar expresia are un caracter puternic caiete Expunerea


ati mai auzit-o? didactica
3 Puterea caracterului este data de
taria cu care ne aparam convingerile.
Caracterul se poate modela , modifica
in timp sub influenta factorilor de
mediu .
O3 Formarea caracterului : caracterul se
formeaza in copilarie , imediat dupa
nastere . familia este un factor
important in formarea acestuia .

Asigurarea 13 O5 1 li se dau elevilor fise de lucru in care


retentiei si a min trebuie sa identifice valori importante
transferului de din propria familie , valori appreciate
cunostinte in liceul in care studiaza si valori
considerate importante pentru echipa
de lucru din care fac parte .
2 li se cere elevilor sa sublinieze
trasaturi ale caracterului lor
6

(autocaracterizare).
Tema pentru 1 1 deficitul de vointa implica lipsa de
acasa min character ?
2 ce intelegeti prin barfa ? poate fi
barfa considerata o dovada a unui
caracter cu trasaturi negative? De
ce ?

S-ar putea să vă placă și