Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA ŞCOLARĂ: Liceul Teoretic ”Mircea Eliade”


CLASA:I A
Profesor: Dumitru Cornelia
Unitatea tematică: Igiena personală
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina : Dezvoltare personala
Domenii integrate: C.L.R.; A.V.A.P. ; M.M.
Subiectul lecţiei : Igiena locuinței

Tipul lecției: mixtă, activitate integrată

Competenţe specifice :

DEZVOLTARE PERSONALĂ :
1.2. Identificarea unor reguli de igienă personală
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă

Comunicare în limba română


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte;

Arte vizuale şi abilită si practice


2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale.
Muzică si miscare
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;

Obiective operaţionale :

O1 Să numească cel putin trei reguli de igienă a locuinței


O2 Să sesizeze deosebirile dintre o cameră ordonată și una dezordonată, pe baza unor imagini
date
O3 Să descrie obiecte folosite pentru păstrarea curăţeniei locuinței
O4 Să identifice activităţile zilnice de păstrare a igienei locuinței si importanța acestora
O5 Să colaboreze cu toți colegii de grupă în vederea realizării unui produs de grup
O6 Să interpreteze cântecul ”Hărnicuța”, cu sprijin auditiv și vizual
Strategii didactice :

Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, expunerea, observaţia dirijată, comparatia jocul didactic
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, imagini -activităţi de igienă, creioane colorate, lipici, laptop,
videoproiector
Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe de câte 6 elevi, in perechi
Resurse temporale: 35 minute activități de învățare + 10 minute activitate recreativă
Resurse umane: 24 elevi normal dezvoltati intelectual și psiho-motor
Evaluare formativă, prin observarea comportamentului elevilor, analiza produselor activităţii

BIBLIOGRAFIE;

 Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea


competentelor cheie la scolarii din clasele I-IV” - program de formare continuă de tip “blended
learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar;

 MECTS -„Programa pentru disciplinele: Educaţie pentru societate ,Arte vizuale şi lucru manual,
Comunicare în limba romană, , Matematică si explorarea mediului, aprobată prin ordinul
ministrului nr. Nr. 3418/19.03.2013”, Bucuresti, 2013.
 Adina Grigore, Cristina Toma, Ioana Neagoe, Claudia Negritoiu, Augustina Anghel, Nicoleta-
Sonia Ionica, Maria-Magcalena Nicolescu – Ghid practic pentru clasa I, Editura Ars Libris
Desfășurarea activității
Evenimentul OB. OP ELEMENTE DE CONȚINUT ALE LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE Evaluare
didactic Metode şi Mijloace Forme de
procedee de învăţare organizare
1.Captarea
Anunță elevii că le-a pregătit o Raspund la ghicitori si gasesc
atentiei surpriză. Aceasta consta în mai Conversaţia Rebus Frontal Observarea
solutia rebusului. (anexa)
5 min multe ghicitori pe care ei trebuie Ghicitori sistematică
sa le dezlege pentru a putea
completa un rebus. Videoproi
Cuvantul cheie este ” Curat”
Dirijeaza elevii pentru a observa
ca toate solutiile la ghicitori sunt ector
numele incaperilor unei locuinte. Laptop
Gasesc legatura:
Gasiti o legatura intre solutiile Incaperile din locuinta trebuie
ghicitorilor si solutia rebusului. sa fie curate.

2.Anunţarea
Anunţ subiectul lecţiei şi
subiectului si a obiectivele învatarii : Igiena Asculta cu atentie.
obiectivelor locuinței -reguli şi obiecte de
igienă .
operationale Pe parcursul lectiei elevii vor Conversaţia Frontal
afla de ce este bine sa pastreze
1 min curatenie in locuinta, care sunt
obiectele care ne ajuta la
igienizare, vor lucra impreuna
pentru a rezolva sarcini diferite.

3.Dirijarea Dirijează elevii în studierea Conversaţia


comparativă a doua imagini: o
învătării Observaţia
O1 camera curată si ordonată si o Privesc atent imaginile.
20 min O2 cameră dezordonată: Comparația Analiza
1. Observă cele 2 imagini. Raspund la intrebari, dau
Imagine răspunsurilor
Cum este prima cameră solutii. cu doua Individual
față de cea de-a doua? Ce
incaperi Frontal
crezi că s-a întâmplat cu a
doua cameră? Cum am Fise Observarea
putea schimba felul în care
sistematică
arată?
2. Ce obiecte ne-ar putea
ajuta sa facem curat?
3. Dar camera voastră , cum
arată?
4. De ce crezi ca e necesar sa
fie curat in casa noastra?
Fise si Observarea
Reaminteste elevilor ca ei Completeaza cele doua fise cu
O4 Exerciţiul Jetoane Pe grupe sistematică
deja au invatat cum sa jetoanele primite, realizand
mentina curatenia in clasa. , astfel doi ciorchini (anexa) lipici Produsele
O5 de aceea se vor putea IGIENA LOCUINŢEI
muncii
descurca foarte bine in -aerisirea camerelor
rezolvarea urmatoarei sarcini -măturatul elevilor
de lucru -periatul covoarelor
Imparte materialele necesare -ştersul prafului
completarii corchinilor. -aşezarea lucrurilor
-spălatul vaselor

IGIENA CLASEI
-aerisirea sălii de clasă
-ştersul tablei
-aşezarea feţelor de bancă
-udatul florilor
-aruncarea resturilor la gunoi
-păstrarea ordinii în clasă Videoclip Frontal
ACTIVITATE DE Interpreteaza cantecul Laptop
Interpretare
RECREERE: Propune Videopro-
vocala
elevilor interpretarea
O6 iector
cantecului ”Harnicuta”
O3
Propune elevilor jocul ”La Ajutati de colegii de grupa,
magazin”. Fiecare grupa va copiii delegati vor recunoaste Jocul didactic
trimite cate un reprezentant produsele, vor spune la ce
care va alege din ”vitrina” 1-2 sunt utile si vor mima modul
obiecte necesare in curatenia de utilizare al acestora. Observarea
locuintei.
sistematică

Laptop
Videopro-
4. Fixarea O1 Prezinta un material ppt din Expunerea
cunostintelor care reiese cat de des trebuie Urmaresc materialul. iector
6 min facute anumite activitati de Frontal
O4 Material
igienizare. Jocul didactic
La final solicita elevii sa Ppt
spuna ce pot face ei efectiv Continua enuntul completand
pentru a ajuta la curatenia cu ceea ce face fiecare pentru
casei, jucand jocul ”Eu pot a mentine igiena propriei
sa...” locuinte.

5. Asigurarea
retentiei si a Se va realiza prin 2 jocuri:
transferului Jocul „ DA sau NU ! ”
Se citeşte o listă de enunţuri
6 min legate de sănătate.
 Îmi place să fiu curat şi Elevii stau aliniati in sir Enunturi Frontal
O1 ordonat. indian. Jocul didactic
 Dimineaţa mă spăl pe In functie de raspunsul care li
mâini de câte ori este se potriveste, vor face un pas
nevoie. la stanga (DA) sau la dreapta
 Am grijă de hainele mele. (NU)
 Îmi ajut părinţii la
treburile gospodăreşti.
 Şterg tabla şi mă ocup de
curăţenia clasei.
 Păstrez curăţenia şi
ordinea în camera mea.
Jocul „ Eu spun greşit, spune Frontal
tu bine ! ”
 Îmi fac lecţiile noaptea. Jocul didactic
O1  Îmi scriu temele în timp
ce mănânc.
 Mă culc îmbrăcat cu
hainele de zi. Observarea
 Şterg tabla cu noroi. Corecteaza enunturile.
sistematică
 Ţin cărţile şi caietele sub
pat.
 Scriu cu stiloul pe bancă.
 Îmi arunc hainele prin
cameră.

6.Obţinerea Asezati fata in fata, in


perechi, elevii sunt indemnati
performanţei In perechi
sa spuna un indemn, un sfat
Conversatia
6 min colegului din fata, in ceea ce
O1 Discuta in perechi
priveste igiena locuintei.
Laptop
ACTIVITATE DE RECREERE Auditie Videopro-
Se audiaza cantecul muzicala iector Frontal
Vrajmaturica (Gasca Zurli) Asculta cantecul, coloreaza. Videoclip
Se da ca sarcina colorarea
camerei ordonate.

7.Încheierea Se fac aprecieri referitoare la


comportamentul copiiilor si la
activităţii
modul in care acestia au
1 min participat la activitate.
REBUS

1.
2.
3.
4.
5.

4. Ce –ncăpere are cadă 1. Aici mancare găteşti


Apă rece, apa caldă, Foamea să ţi-o potoleşti
În care dacă-ai intrat
Ieşi mai alb şi mai curat?

5. Călduros şi primitor 2. Cine-i gazda cea aleasă


Aduce somnul tuturor Ce stă la intrarea-n casă?

3. Gazdă bună şi alesă


E la orişicine-n casă

1. B U C A T A R I A
2. H O L U L
3. S U F R A G E R I A
4. B A I A
5. D O R M I T O R U L
AERISIREA AERISIREA
CAMERELOR CAMERELOR
MĂTURATUL MĂTURATUL

PERIATUL PERIATUL
COVOARELOR COVOARELOR
ŞTERSUL ŞTERSUL
PRAFULUI DE PRAFULUI DE
PE MOBILĂ PE MOBILĂ
AŞEZAREA AŞEZAREA
LUCRURILOR LUCRURILOR
DIN CAMERE DIN CAMERE
SPĂLATUL SPĂLATUL
VASELOR VASELOR

Jetoane pentru ciorchine


AERISIREA AERISIREA
SĂLII DE SĂLII DE
CLASĂ CLASĂ
ŞTERSUL ŞTERSUL
TABLEI TABLEI
FOLOSIREA FOLOSIREA
FEŢELOR DE FEŢELOR DE
BANCĂ BANCĂ
UDATUL UDATUL
FLORILOR FLORILOR
ARUNCAREA ARUNCAREA
RESTURILOR RESTURILOR
LA GUNOI LA GUNOI
PĂSTRAREA PĂSTRAREA
ORDINII ÎN ORDINII ÎN
CLASĂ CLASĂ
IGIENA
LOCUINŢEI

IGIENA
CLASEI
FISA DE LUCRU
Igiena locuintei

1. OBSERVĂ CELE 2 IMAGINI. CUM ESTE PRIMA CAMERĂ FAȚĂ DE CEA DE-A DOUA? CE CREZI CĂ S-A ÎNTÂMPLAT
CU A DOUA CAMERĂ? CUM AM PUTEA SCHIMBA FELUL ÎN CARE ARATĂ?
2. CE OBIECTE NE-AR PUTEA AJUTA SA FACEM CURAT?
3. DAR CAMERA VOASTRĂ , CUM ARATĂ?

S-ar putea să vă placă și