Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC LA INFORMATICĂ

Data:
Subiectul: Prelucrarea listelor unidirectionale. Stiva
Clasa: XI-a
Tipul lecţiei: practică
Timpul lecţiei: 45 minute
Profesor:
Competențe:
1. Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea contemporană.
4. Elaborarea modelelor informatice ale obiectelor, sistemelor şi proceselor frecvent întâlnite în activitatea
cotidiană
5. Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiză, de sinteză şi de programare pentru
soluţionarea problemelor legate de prelucrarea digitală a informaţiei.
6. Translarea algoritmilor frecvent utilizaţi într-un limbaj de programare de nivel înalt.
Subcompetențe:
 Identificarea problemelor, a căror soluţionare necesită utilizarea structurilor dinamice de date.
 Utilizarea structurilor dinamice de date pentru soluţionarea problemelor întîlnite în activitatea cotidiană.
Obiectivele operaționale: La finele lecției elevul va fi capabil:
 să identifice probleme ce pot fi solutionate cu structuri dinamice de date;
 să identifice probleme ce pot fi solutionate cu stiva;
 să rezolve probleme cu ajutorul structurii dinamice ( stiva), folosind program deschis elaborat și studiat
la lecția teoretică.
Mijloace de învăţământ:program deschis, calculatorul, fișe.
Metode de învăţământ: tehnica popcorn, lucru în grup mic, problematizarea, algoritmizarea, discuția.
Resurse bibliografice:
1. Curriculum liceal
2. GREMALSCHI, A.; Informatica, clasa a 11-a. Editura Știința, 2008;
3. GREMALSCHI, L.; ANDRONIUC, V.; CIOBANU I.; CHISTRUGA, G., Informatica, Ghid de
implemetare a curriculumui modernizat pentru treapata liceală. Editura Liceum, 2011;
4. V. CABAC, N. DEINEGO. Bazele programării. Curs fundamental, Profor, 2010
5. http://www.ionivan.ro/ANUL-UNIVERSITAR%202010-2011/ZZZZ-cartea%20structuri
%20date/F00013000-stivecozi.pdf

SCENARIUL LECȚIEI
EVOCAREAaEtap

ulTimp

Forme de
Activitatea profesorului, elevului
lucru
2' Moment organizatoric

5' Profesorul propune eleb\vilor enunțuri și acesi din e ice sunt de accord. Strigă Tehnica
”Și eu!” și se ridică de pe scaun Popcorn
REAREALIZA

10' 1.În perechi elevilor se propun spre discuție situații pe fișe. (Anexa 2) Problematiz
 Determinați dacă este efectivă utilizarea structurilor dinamice area.
pentru rezolvarea problemelor propuse. Argumentați. Lucru în
 În cazul cînd răspunsul este pozitiv, determinați dacă este potrivită grup
AREFLEXI

Rezolvarea problemei cu ajutorul unui program deschis elaborat la lecția de Problematiz


teorie (Anexa 3). (Foia cu program și varianta electronică al lui o deține area
fiecare elev, etapele la care se lucrează sunt afișate pe tablă (Anexa 4))
2’ 1. Studierea textul problemei. Algoritmiza
În paralela claselor XI s-a inițializat o excursie la capitală. Elevii sînt înscriși rea
aEtap

ulTimp
Forme de
Activitatea profesorului, elevului
lucru
1' Rezolvați problema de pe fișa parcurgînd toate etape. Rezultatul transmiteți
profesorului pe e-mail sau în aduceti pe flash.

Un colectionar de farfurii le depozitează în vrafuri. În ce


TEMA DE ACASĂ

ordine vor fi scoase farfuriile pîna ajunge la cea de jos?

Anexa 1:

1. Eu astăzi am venit la școală cu troleibusul


2. Citesc în fiecare seară cărți de literatura artistică
3. Cred că, stiva este un caz particular al listei
4. Cred că, procedura de deservire a stivei poate fi numită LIFO
5. Cred că într-o listă unidirecțională pot fi adăugate, eliminate noduri
6. Cred că un nod al listei dinamice nu trebuie să conțină cîmpul de legătură
7. Cred că o listă poate fi realizată cu ajutorul unui tablou unidimensional
8.
Anexa 2.
1) La CFM depoul de vagoane are o linie terminală în care sînt parcate vagoanele. În ce ordine vor fi
scoase vagoanele din ea pentru a ajunge la ultimul?
2) Daniela primește o sumă de bani la un bancomat, să se determine cîte bancnote și de ce valoare v-a oferi
bancomatul (numărul de bancnote v-a fi minim).
3) Un colectionar de farfurii le depozitează în vrafuri. În ce ordine vor fi scoase farfuriile pîna ajunge la cea
dorită?
4) Deplasarea vagoanelor pe calea ferată de un singur sens. Care sînt vagoanele aflate în această porțiune
în momentul dat de timp?
5) Coada pacienților la medicul de familie. Care v-a fi ordine de consultare a pacienților?
6) Un elev a împrumutat o carte unui alt elev, acesta din urma –altuia.....etc. În ce ordine elevii trebuie să
returneze cartea, astfel încît ea să ajungă la proprietar?
7) De administrația unei fabrici a fost luată hotărîrea să fie premiați cei mai ”devotați” lucrători. Să se
realizeze o lista în ordinea angajării persoanelor la serviciu.
8) Pe terenul liceului cu dimensiunile 10x5 m cresc copacii de 3 specii. Să se determine densitatea
amplasării copacilor pe teren, dacă sint cîte 7 copaci de fiecare specie.
9) Să se găsească o amplasare posibilă la 8 regine pe o tablă de șah.
Să se determine cantitatea de informație în cartea de telefoane a municipiului Bălți (ediția 2010).
Anexa 3
program PrelucrareaStivei;
type AdresaNod=^nod; {declaratiatipului de date potrivit}
Nod=record
info:string;
next:AdresaNod;
end;
var Stiva:AdresaNod; {virful stivei }
i,d:byte;
procedure AdaugareaElementului; {in stiva}
var r:AdresaNod; {variabila adaugatoare}
begin
new (r); {initializarea nodului}
writeln (' Introduceti cimp informational');
readln(r^.info); {formarea cimpului informational}
r^.next:=Stiva; {formarea legaturii in lista}
Stiva:=r; {mutarea virfului stivei}
end; {AdaugareaElementului}
procedure ExtragereaElementuluiStiva;
var r:AdresaNod; {variabila adaugatoare}
begin
if Stiva=nil then write ('Stiva este vida') else {verificare daca stiva este vida}
begin
r:=Stiva; {memoram virful stivei in var adaugatoare}
writeln('Este extras elementul ',r^.info); {prelucrarea info a nodului in caz de necesitate}
Stiva:=r^.next; {stabilirea noului virf al stivei}
dispose(r); {distrugerea nodului cu ajutorului var adaugatoare}
end;
end; {ExtragereaElementului din stiva}
procedure afisStiva;
var r:AdresaNod; {variabila adaugatoare}
begin
if Stiva=nil then write ('Stiva este vida') else {verificare daca stiva este vida}
begin
r:=Stiva; {memoram virful stivei in var adaugatoare}
writeln ('stiva este :');
while r<>nil do {pina nu ajungem la primul element introdus}
begin write('->',r^.info); {se afiseaza info}
r:=r^.next;end; {se trece la nodul urmator a stivei}
end;end; { afisStiva }
begin
Stiva:=nil; {initializam stiva vida}
writeln('Introduceti elementele stivei');
repeat
AdaugareaElementului; {se adauga în stiva cîte un nod}
writeln (' Daca mai sint elemente in stiva tastati 1, alfel-2');
readln(d); until d=2;
afisStiva ; writeln; {se afiseaza stiva initiala}
write (' Introduceti numarul de elemente ce trebuie eliminate din stiva->');
readln(d); {se inidica numarul de noduri eliminate}
for i:=1 to d do ExtragereaElementuluiStiva;
write ('Noua '); afisStiva ;
end.
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și