Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

NIVEL DE VÂRSTĂ: 3-5 ani, nivel I, Grupa mică


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNII: Toamna ruginie
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Știință
DISCIPLINA: Cunoașterea mediului
TEMA ACTIVITĂȚII: Balada unui greier mic, de George Topârceanu
MIJLOC DE REALIZARE: lectura educatoarei
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat.
Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.
COMPORTAMENTE VIZATE:
Identifică elemente caracteristice ale unor fenomene / relații din mediul apropiat.
Compară experiențe, acțiuni, evenimente, fenomene / relații din mediul apropiat.
Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și Spațiului.
SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi
stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia;
OBIECTIVE:
O1 – să privească cu atenție imaginile și sa asculte ghicitoarea Anei și să spună despre ce
anotimp este vorba în ghicitoare;
O2 – Să coloreze imaginea specifică anotimpului toamna;
O3 – Să recunoască obiectele de îmbrăcăminte și încălțăminte specifice anotimpului toamna,
încercuindu-le.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, observația, explicația, demonstrația, expunerea,
exercițiul
RESURSE MATERIALE: imagini specifice anotimpului toamna – balada unui greier mic, fișe
de lucru, creioane colorate, stimulente
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

1
BIBLIOGRAFIE: Curriculum Educație timpurie 2019

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Etapele activității Conținut specific Strategii didactice Evaluare /


Crt. Metode și Mijloace Metode și
procedee de indicatori
învățământ
1. Captarea atenției Voi apela la Conversația Imaginea
curiozitatea copiilor Observația cu
și orientarea și greierasul
concentrarea Cri-Cri
activității psihice
cognitive prin
realizarea
elementului surpriză
– apariția
Greierașului Cri-Cri
2. Anunțarea temei Voi prezenta copiilor Conversația
și a obiectivelor tema și obiectivele Explicația
activității sub forma
unei invitații din
partea greierașului la
o lectură foarte
frumoasă, cu imagini
interesante și
educative.
3. Prezentarea Familiarizarea cu Conversația Imagini
noului conținut și conținutul poveștii: Explicația din lectura
dirijarea învățării În poveste este vorba Demonstrația
despre un greieraș Exercițiul
care a preferat să se
distreze și să cânte,
în loc să fie harnic și
să-și strângă provizii
pe când vine frigul,
adică Toamna, și s-a
trezit fără mâncare.
Expunerea lecturii:
„A cântat o vară-
ntreagă la chitară
Greierele indolent

2
Însă se trezi deodată
din visare Când gerul
se simți prezent. În
hambar când el privi
Găsi doar o goliciune.
Viscolul se întețea,
Dar și foamea mai
ceva.
În hambar când el
privi Găsi doar o
goliciune. Viscolul se
întețea, Dar și foamea
mai ceva.
Ce să facă? Ce să
facă? Hai să ceară la
furnică împrumut,
Să îi dea vreo două
boabe de secară
Pentru ea nu va fi
mult.
Uite așa îi spuse ei:
-N-am nimic de
îmbucat. Foamea m-a
scos din bordei, Dă-
mi, te rog, un dumicat
Uite așa îi spuse ei:
-N-am nimic de
îmbucat. Foamea m-a
scos din bordei, Dă-
mi, te rog, un dumicat
Îmi dai? Știți și voi că
furnicuța-i
muncitoare, Dar
poate voi nu știți
ceva: Să dea orișicui
mâncare chef nu are,
Greierului îi zise așa:
-Astă vară ce-ai
păzit? -Dacă nu e cu
bănat, zi și noapte am
cântat, Pentru mine,
pentru toți. -Joacă
acuma dacă poți!
-Dacă nu e cu bănat,
zi și noapte am
cântat, Pentru mine,
pentru toți. -Joacă
acuma dacă poți!”
Punctarea
principalelor idei ale
lecturii:
1. Greierașul

3
cântă toata
vara la
chitară.
2. Furnica este
harnică și
înțeleaptă, ăși
adună
provizii
pentru iarnă.
3. Greierele
rămâne fără
mâncare când
vine frigul.
4. Greierele
merge și cere
de mâncare
funicii.
5. Lecția furnicii
pentru greier.
Explicarea pe parcurs
a cuvintelor și
expresiilor:
Indolent – nepăsător
Hambar – magazin
de depozitare
Viscol – vânt
puternic însoțit de
lapovită sau ninsoare
Înțețea – din ce în ce
mai puternic
Secară – cereală
Îmbucat – a mânca
Bordei – locuință
săpată în pământ
Dumicat – bucată
mică de mâncare
Bănat – bani
4. Obținerea Prezint copiilor Conversația
performanței planșele din Explicația
conținutul lecturii, cu Exercițiul
momentele principale
ale acesteia. Le voi
împărți fișele de
lucru și vom lucra
împreună.
5. Evaluarea Cu ajutorul acestora Conversația

4
și al unor întrebări de Explicația
sprijin, copiii vor Exercițiul
recunoaște
momentele principale
ale povestirii.
Ce a făcut greierașul
toată vara?
Ce-a pățit dupaia?
La cine s-a dus să
ceară de mâncare?
Ce i-a spus furnica?
Voi urmări
exprimarea clară,
expresivă a copiilor,
cât și folosirea
cuvintelor și
expresiilor din text.
Vom stabili împreună
cu copiii trăirile
afective ale
greierașului din
poveste.
6 Încheierea Voi face aprecieri Stimulente
activității stimulative asupra
comportamentului
copiilor, al
participării la
activitate.
Copiii vor primi
drept stimulent câte
un greieraș.

S-ar putea să vă placă și