Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 9.12.2015
Grădiniţa: Grădiniţa cu program prelungit nr. 28, Oradea
Grupa: Mijlocie
Educatoare: Nicoruţ Nicoleta
Propunător: Feșteu Cristina Ioana
Tema de studiu anuală: Cum este, a fost și va fi pe pamânt?
Tema proiectului: Magia sărbătorilor de iarnă
Tema săptămânală: Colinde, colinde,e vremea colindelor!
Categoria de activitate: DLC
Tema activităţii: Iată vin colindatorii
Tipul de activitate: Activitate de educare a limbajului
Forma de realizare: Lectură după imagini
Scopul activităţii: Dezvoltarea exprimării orale și exersarea capacitatilor de observare, analiza,
sinteza, generalizare;

Obiective operaţionale:
OO1: să discute cu educatoarea si colegii pe baza imaginilor;
OO2: să indentifice anumite actiuni prezente in imagini
OO3: să prezinte obiceiurile de craciun cunoscute de ei
OO4: să povestească felul în care se pregătesc ei pentru asteptarea colindatorilor
Metode şi procedee didactice: axplicatia, conversaţia, dialogul, analiza.
Materiale didactice folosite: planşe cu imagini,
Material bibliografic:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar
 Carmen Popa (coord.), Elemente de pedagogie preşcolară, Editura Univ. Oradea, 2007
Durata: 35 de minute.
Desfăşurarea activităţii

Evenimentul didactic Conţinutul ştiinţific Strategiile Evaluarea


didactice
1.Momentul Aerisirea sălii de grupă.
organizatoric Aranjarea scăunelelor în
semicerc.
Pregătirea materialelor
didactice.
Copiii se aşază pe scăunele.
2.Captarea Se face captarea atentiei cu
atenţiei ajutorul unor ghicitori despre
anotimpul iarna si jocurile
acestui anotimp :

“A venit baba din munţi Dialogul


Peste râuri făcând punţi
Şi a prins spunând poveşti
Flori de gheaţă la fereşti.”
(iarna)

“Când nu e zăpadă
Doarme în ogradă,
Dar când ninge-afară
Cu copiii zboară.”
(sania)

“Moale, albă şi pufoasă


Pentru câmp e haină groasă.”
(zăpada)
3.Anunţarea Se prezinta panoul cu Explicatia
scopului şi a imaginile pentru a-l privi cu
atentie.
obiectivelor
Se anunta tema:
“Astazi vom analiza cu atentie
aceste imagini,vom discuta
despre modul in care ne
pregatim sa primim
colindatorii in seara de
Crăciun,iar la finalul activității
vom da un titlu acestei lecturi.

4. Dirijarea Prima imagine :


învăţării Pentru a-i familiariza pe copii
cu elementele principale din
imagine, activitatea poate
incepe cu o intrebare
orientativa :
«Ce vedeti in acestă
imagine ? ».
Se lasa copiilor libertatea de a
identifica elementele de pe Evaluare formativă
Conversaţia
prima imagine. (continuă)
Dupa aceasta enumerare libera
se trece la intuirea dirijata- la
analiza si descriere.
-Ce credeti ca face mămica in
acea imagine ?
-De cine este ajutata mămica
Analiza
din imagine ?
-Voi ati ajutat-o vreodata pe
mama voastra in bucatarie ?

Se trece la cea de-a doua


imagine :
-Ce vedeti in aceasta imagine ?
-Pe cine credeti voi ca asteapta
acel baietel ?
-Pentru cine credeti ca sunt
pregatite toate bunătățile de pe
masă ?

Se trece la imaginea a treia :


-Ce vedeti in această imagine ?
-Voi ati fost vreodata cu
colinda ?
-Ce anotimp este ilustrat in
imagine ?
-După ce v-ati dat voi seama
ce anotimp este ?
-Cum sunt imbrăcati copiii ?
-Ce fac copiii în aceasta
imagine ?
-Baietelul din mijloc ce credeti
ca tine in mana ?

Se trece la imaginea a patra :


-Ce vedeti in aceasta imagine ?
-Ce primesc colindatorii de la
gazde ?
-Ce alte recompense ati primit
voi cand ati mers cu colinda ?
-Credeti ca sunt incântati copiii
de recompensele primite ?
5.Obţinerea Se face sinteza partiala a celor
performanţei discutate.
- Despre ce am discutat noi
astazi?
-Ce alte obiceiuri mai stiti voi
Dialogul
ca se desfasoara de Craciun? Evaluare formativă
-Care ar fi cel mai potrivit titlu (continuă)
pentru această lectura?
Copiii vor da un titlu potrivit a
acestei lecture.
Spre finalul activității voi
impărtii copiilor cateva fișe de
colorat.
6.Evaluarea Fac aprecieri colective şi
individuale asupra activitatii
copiilor.

S-ar putea să vă placă și