PROIECT DIDACTIC
1
Joc de mișcare: Ștafeta zilelor
Scopul:
Verificarea și consolidarea cunoștințelor referitoare la activitățile din zi și noapte
Consolidarea unor priceperi şi deprinderi practic-aplicative
Strategii didactice:
Metode și procedee: Observarea, conversaţia, explicaţia,
Mijloace de învățare: calendarul naturii, materiale decupate, coli colorate, jetoane, recompense,
Forme de organizare a colectivului de copii: frontal, individual, în perechi, în grup.
Modalițăți de evaluare: - Evaluare continuă prin aprecieri;
- Verificare orală, observarea permanentă a comportamentului, analiza
și corectarea imediată a răspunsurilor.
Durata: 2h și 30min
Bibliografie:
1. Activitatea integrată din grădiniţă - Editura Didactica Publishing House, 2008;
2. Aplicarea noului Curriculum pentru educație timpurie – o provocare, Editura Diana,
Pitești, 2009;
3. MECTS –„Curriculum pentru educația timpurie”, 2019.
4. Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educațional, Bucuresti, 2005;
5. Kirsten Hansen, Roxane Kaufmann, Kate Burke Walsh, Crearea claselor după
necesităţile copililui;
2
SCENARIUL ZILEI
Jocuri și activități didactice alese1. În continuare, copiii sunt invitați să se așeze din nou
în semicerc. Voi anunţa jocul ce urmează să îl desfășor. Le voi spune că trebuie să ne comportăm
3
civilizat, să nu vorbim neîntrebați, să asculte totul până la capăt și să răspundă doar ridicând
mâna.
Pentru jocul de masă îl voi ruga să păstreze liniștea, să asculte și să sorteze corect, fără să
întrerupă ceilalți colegi.
4
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Momentele activității Ob. Continutul activității Strategii didactice Evaluare
Metode si Mijloace de Forme de
op.
procedee învățământ organizare
Moment organizatoric Se asigură condiţiile necesare pentru Conversația Aprecieri
desfăşurarea activităţii: verbale
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea scaunelor la măsuțe;
-pregătirea materialului didactic;
-intrarea organizată a copiilor în sala de
grupă.
Captarea atenției În scopul creării unei atmosfere Audierea
prielnice începerii activităţii copiii vor Conversația cântecelul
asculta cântecelul Cocoșelul. Se va trezi ui
astfel interesul copiilor pentru activitate..
Anuntarea temei și a Se anunță copiii că vor desfășura Conversația Observarea
obiectivelor activitatea numită „Soarele și luna”, în care Explicația sistematică
vor observa și vor rezolva anumite sarcini. a copiilor
O1
Introducerea în activitate - Copiii
sunt anunţaţi că trebuie să se așeze înapoi pe
5
scaun și să aștepte cuminți următoarele
indicații.
Precizarea temei – Vor aștepta până
când vor primi cu toții materialele necesare.
Îi voi întreba cum cred ei că se numește
activitatea pe care urmează să o facem, iar
O2 apoi voi da eu răspunsul final.
Observarea materialului: Discutăm
despre materialele pe care le au în față.
Fiecare copil va avea un ser de creioane, un
O3 soare, o lună, un fluture, un cocoș, o bufniță,
trei steluțe, lipici și o coală. Le voi spune
ordinea în care vor folosi aceste materiale și
în ce fel.
Fixarea conţinutului: După
observare materialelor, le voi spune copiilor
că urmează să facem un tablou cu soarele și
luna- Urmează să poziționăm corect
elemente în tablou
Le voi spune că pe foaia de carton, care este
împărțită în doua (una deschisa și una
închisă) vor lipi elemente specifice zilei și
nopții. Le voi spune că urmează să facem
O2
împreună un tablou complet. Apoi îi voi
ruga să poziționeze fiecare element pe foaie
6
în funcție de locul pe care îl are.
-Fiecare copil poate personaliza acest tablou
Copiii vor fi recompensați cu
aplauze
O3
Obținerea performanței O1 Se va realiza cu ajutorul tabloului
făcut de noi toți. Le voi cere copiilor să
adauge un curcubeu sau artificii.
-Ce fac copii ziua? Individual
O2 - Ce fac copiii noaptea?
-Ce se întâmplă cu soarele noaptea?
- De ce nu se văd artificiile pe cer
O5 ziua?
- De ce nu apare curcubeul pe cer
O6 ziua?
Vom discuta despre ceea ce am realizat şi
vom ruga fiecare copil să ne arate
rezultatele obţinute. Vom aprecia activitatea
copiilor, vom lăuda toţi copiii pentru
progesele făcute.
Asigurarea retenției și a Ștafeta orelor
transferului Ne vom mișca puțin prin intermediul acestei
ștafete. Se vor face două grupe de copii și
vor primi un obiecr în mână care reprezintă Jocul
7
ziua săptămânii. O vor da mai departe și Individual
care ajunge primul la duminică, a câștigat
concursul.
8
9