Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Data: 29/01/2021
Clasa: a VIII-a
Profesor: Olga Braga
Disciplina: Limba română
Subiectul: Propoziţia subordonată predicativă
Tipul lecţiei: de însuşire de noi cunoştinţe
.

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:


 să definească propoziţia subordonată predicativă;
 să identifice propoziţiile subordonate predicative din diferite texte;
 să precizeze elementele regente specifice propoziţiei subordonate predicative;
 să recunoască elementele de relaţie specifice acestei propoziţii;
 să explice topica şi punctuaţia propoziţiei subordonate predicative;
 să alcătuiască fraze care să conţină propoziţii subordonate predicative introduse prin
diferite elemente de relaţie;
Metode şi procedee: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, explicaţia,
analiza gramaticală, exerciţiul, ciorchinele, jocul didactic
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu activitatea
individuală.
Mijloace de învăţământ: texte lingvistice, fişe cu sarcini de lucru pentru elevi, tabla,
poster, markere.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi


lecţiei procedee
Evocare Salutul. Notarea absenţelor. Pregătirea Elevii îşi pregătesc cele necesare
a materialului didactic. Asigurarea celor pentru desfăşurarea lecţiei. conversaţia
necesare lecţiei.
Se actualizează cunoştinţele referitoare la
predicatul nominal. Predicatul nominal atribuie subiectului
Ce este predicatul nominal? o identitate, o însuşire şi arată cine
este, ce este şi cum este subiectul.
Întrebări: cine este? ce este? cum
Care sunt întrebările specifice este?
predicatului nominal? Predicatul nominal este alcătuit din:
Din ce este alcătuit predicatul nominal? verb copulativ şi nume predicativ.
Verbele copulative sunt: a fi, a deveni,
Care sunt verbele copulative? a ajunge, a se face, a ieşi, a rămâne, a
părea, a însemna. conversaţia
Numele predicativ poate fi exprimat
Prin ce poate fi exprimat numele prin: substantiv, pronume, numeral,
predicativ? adjectiv, verb la infinitiv şi supin,
adverb, interjecţie.
Elevii răspund solicitărilor.

Se cer exemple de nume predicative


exprimate prin diferite părţi de vorbire. Un elev citeşte tema din caiet, iar
Se verifică tema. ceilalţi verifică dacă au scris corect.

conversaţia
exerciţiul
Pentru a stârni curiozitatea elevilor Elevii rezolvă exerciţiul. Ei observă jocul didactic
despre ceea ce urmează să se predea, modificările apărute la nivel de frază.
profesorul înmânează elevilor o fişă de
lucru care conţine un joc didactic. (Anexa
1)
Profesorul le aminteşte elevilor despre Elevii îşi amintesc clasificarea conversaţia
clasificarea propoziţiilor în: propoziţii propoziţiilor.
principale şi propoziţii secundare.
Propoziţiile subordonate se pot clasifica
în: circumstanţiale şi necircumstanţiale.
Propoziţia subordonată predicativă face
parte din grupa necircumstanţialelor.
Aceste propoziţii au ca trăsătură comună Elevii ascultă cu atenţie.
faptul că sunt identificate cu ajutorul
elementului regent şi au o strânsă
legătură cu regenta.
Azi vom începe studiul primei propoziţii
subordonate, şi anume: Propoziţia
subordonată predicativă

Se notează titlul pe tablă.


Profesorul anunţă obiectivele
operaţionale. Elevii notează titlul în caiet.
Realizar Se împarte tabla în două. Pe tablă sunt Elevii împart foaia caietului în două şi exerciţiul
ea notate următoarele propoziţii: notează propoziţiile de pe tablă.
sensului Elevul pare inteligent.
Cornel a rămas acelaşi.
Cristian a ajuns profesor.
Fata se făcu roşie ca focul.
Arta înseamnă talent.
Andrei a ieşit inginer. conversaţia
Profesorul le cere elevilor să descopere
predicatele nominale, verbele copulative Elevii recunosc predicatele nominale,
şi să sublinieze numele predicativ din verbele copulative şi subliniază
fiecare propoziţie. numele predicative.
Realizar Profesorul le cere elevilor să transforme Elevii realizează expansiunea numelui exerciţiul
ea numele predicativ din propoziţiile date în predicativ:
sensului propoziţii corespunzătoare, folosind Elevul pare să fie inteligent.
procedeul expansiunii. Cornel a rămas cum îl ştiam.
Cristian a ajuns ce a dorit. Fata se
făcu cum este focul
Arta înseamnă să ai talent.
Andrei a ieşit ce a vrut.
Cuvintele subliniate sunt nume
Ce funcţie sintactică au cuvintele predicative. învăţarea prin
subliniate în propoziţiile de mai sus? descoperire
Propoziţiile subliniate îndeplinesc, în
frază, rolul de nume predicativ al
propoziţiei regente.

Un elev încearcă să definească


Dar propoziţiile obţinute prin expansiune propoziţia subordonată predicativă. învăţarea prin
ce rol îndeplinesc în frază? Elevii notează definiţia în caiete. descoperire

Elevii precizează şi notează în caiete


Cum am putea defini propoziţia elementele regente: a ajunge, a se
subordonată predicativă? face, a ieşi, a rămâne, a părea, a
Propoziţia care îndeplineşte în frază însemna, a fi, a deveni. exerciţiul
rolul de nume predicativ pe lângă un
verb copulativ din regentă se numeşte
propoziţie subordonată predicativă.
Elevii rezolvă exerciţiul 3 de pe fişa de
Care sunt elementele regente ale acestei lucru.
propoziţii?

Profesorul împarte elevilor fişe de lucru


şi precizează că vor începe rezolvarea Elevii realizează posterul, sintetizând
fişei cu exerciţiul 3. (Anexa 2) elementele de relaţie specifice
Pentru fiecare exemplu din acest predicatului descoperite pe fişa de
exerciţiu, profesorul le cere elevilor să lucru. conversaţia
sublinieze predicatele, să încercuiască
elementele de relaţie şi să precizeze felul
propoziţiilor.
Profesorul împarte elevii pe grupe şi le
cere să realizeze pe un poster un Elevii trec, pe rând, pe la fiecare
„ciorchine” de idei care să sintetizeze poster şi fac comentarii direct pe
informaţiile pe care le-au obţinut din acestea.
exerciţiul 3 (Anexa 2 ) referitor la Elevii notează în caiete elementele de
elementele de relaţie specifice propoziţiei relaţie identificate.
subordonate predicative. Predicativa stă după regentă, dar şi
înaintea regentei când se insistă asupra exerciţiul
Posterul se expune pe tablă. subordonatei.
Predicativa nu se desparte prin virgulă
de regenta sa.

Ce puteţi să-mi spuneţi despre topica


acestei propoziţiii?

Dar despre punctuaţie?

turul galeriei

conversaţia
Profesorul precizează elevilor că vor Elevii rezolvă exerciţiile de pe fişa de exerciţiul
rezolva celelalte exerciţii de pe fişa de lucru.
lucru.
După rezolvarea exerciţiilor de pe fişa de Elevii răspund solicitărilor.
lucru, profesorul constată prin
conversaţie modul în care elevii au
rezolvat exerciţiile. conversaţia

Are loc pe tot parcursul lecţiei prin


aprecieri verbale (Corect, Bine, Da), prin
întrebări referitoare la propoziţia
subordonată predicativă, dar şi prin
efectuarea exerciţiilor de pe fişa de lucru.
Extinder Se dă ca activitate rezolvarea exerciţiilor: Elevii îşi notează tema.
e 1, 2 şi 3, pagina 85 din manual.

Schema tablei

Propoziţia subordonată predicativă

Elevul pare inteligent. Elevul pare să fie inteligent.


Cornel a rămas acelaşi. Cornel a rămas cum îl ştiam.
Cristian a ajuns profesor. Cristian a ajuns ce a dorit.
Fata se făcu roşie ca focul. Fata se făcu cum este focul
Arta înseamnă talent. Arta înseamnă să ai talent.
Andrei a ieşit inginer. Andrei a ieşit ce a vrut.

Propoziţia care îndeplineşte în frază rolul de nume predicativ pe lângă un verb


copulativ din regentă se numeşte propoziţie subordonată predicativă.

Elemente regente (verbe copulative): a ajunge, a se face, a ieşi, a rămâne, a părea,


a însemna, a fi, a deveni.
Elemente de relaţie:
 pronume şi adjective pronominale relative: care, cine, ce, ceea ce;
 pronume şi adjective pronominale nehotărâte: oricine, oricare, orice;
 adverbe relative: unde, când, cum, cât;
 conjuncţii subordonatoare: că, să, dacă, de, ca...să;
 locuţiuni conjuncţionale subordonatoare: după cum, ca şi cum.

Topica:
Predicativa stă după regentă, dar şi înaintea regentei când se insistă asupra
subordonatei.

Punctuaţia:
Predicativa nu se desparte prin virgulă de regenta sa.

ANEXA 1

Alegeţi din lista de mai jos verbele copulative potrivite pentru fiecare propoziţie
subordonată: părea, înseamnă, era, e. Observaţi modificările apărute la nivel de frază:

Obiceiul lui ………….. să nu şadă ziua niciodată. (G. Alexandrescu)


Soarele …………… că lunecase pe alt tărâm. (M. Sadoveanu)
Treaba potecilor …… să se taie şi să se încrucişeze între ele. (M. Sadoveanu)
Asta ………… că v-aţi compromis grav. (Karl May)
ANEXA 2
FIŞĂ DE LUCRU

1. Înlocuiţi punctele de suspensie cu propoziţii predicative potrivite pentru fiecare


regentă dată în stânga paginii:
Fiecare dintre ei a ajuns ce ……………………………………………..
Problema cea mai importantă era să ……………………………………
Andrei a rămas cum ……………………………………………………

2. Elaboraţi regente, astfel încât propoziţiile subordonate să fie propoziţii


predicative:
………………………………………… dacă vine la noi.
………………………………………… să citim mai mult.
………………………………………… cum l-am ştiut întotdeauna.
3. Precizaţi valoarea morfologică a elementelor de relaţie prin care sunt introduse
propoziţiile subordonate predicative:

Misiunea plăieşilor era ca atunci să străjuiască cetatea. ( C. Negruzzi)


Vântul părea că s-a potolit.
El devine ceea ce vrea.
Întrebarea este când susţinem concursul.
Premiantul va fi oricine va munci.
Problema este ce curs vor lua evenimentele.
A munci neîncetat e ca şi cum ai uita de tine.
Cum e floarea de cireş era fata moşului.
Subiectul dezbaterii era care roman citit reflecta mai bine realitatea.

4. Realizaţi expansiunea numelor predicative în propoziţii corespunzătoare:


A simţi nu înseamnă a lua în stăpânire lumea. (Proverb)
..........................................................................
El pare a înţelege exerciţiul.
.........................................................................

Visul său era de a-şi regăsi prietenii pierduţi.


...................................................................
Proprietatea lui este mare.
……………………………………….......

4. Contrageţi subordonatele predicative:


Otilia părea că ştie multe. (G. Călinescu)
……………………………………
Ochii ei păreau că-ţi spun totul. ( M. Sadoveanu)
………………………………………
Rostul omului este să aibă o familie. (G. Călinescu)
……………………………………………….
Slăbiciunea lui Isaia a fost să-şi cumpere şi el o blană. (I. Al. Brătescu Voineşti)

S-ar putea să vă placă și