Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a X-a
Obiectul: interdisciplinar-Limba şi literatura română/Istorie
Tema: ,,Liviu Rebreanu- Ion
Tipul lecției: Fixare
Profesor: Ciaclan Denisa
COMPETENȚE GENERALE:
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri
diverse.
COMPETENȚE SPECIFICE:
3.2 recunoasterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic şi a procedeelor de expresivitate în textul liric;
4.1 exprimarea, în scris, a propriilor opinii şi atitudini;
4.3 organizarea secvenţelor textuale în funcţie de o cerinţă specifică.

COMPETENTE DERIVATE:
O1- sǎ definească genul epic;
O2- să identifice idei principale ale textului;
O3- să recunoască modalităţile de caracterizare a unui personaj ;
O4- să exemplifice modurile de expunere ; 
O5-să realizeze o călatorie imaginară pe Harta lumii.
O6- dezvoltarea spiritului de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei ;
O7- participarea cu atenţie şi interes la lecţie.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, jocul didactic, , cadranele, harta lecturii, steguleţele
gânditoare, lectura explicativă, ciorchinele.
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fişe de lucru, retroproiector, laptop, tomanul Ion, manualul de Limba si literatura romana DEX,
flipchart, planşe, fişe de autoevaluare, film, minge, harta
MODALITĂŢI DE EVALUARE : evaluare formativă, observarea comportamentului, analiza răspunsurilor, evaluare orală.

RESURSE:
BIBLIOGRAFICE:
Pamfil, Alina, Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise., Editura Paralela 45, Pitești, 2006.
Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002
Manual de clasa a X-a, volum Ion de Liviu Rebreanu
TEMPORALE: 50 de minute
Loc de desfăşurare: Sala de clasa

SCENARIUL DIDACTIC
NR ETAPELE OB. UNITĂŢI DE ACTIVITATEA METODE ȘI MIJLOACE FORME EVALUA
. DEMERSULUI OP. CONŢINUT ELEVILOR PROCEDEE DE ÎNVĂȚĂ- DE
CR DIDACTIC ACTIVITATEA MÂNT ORGANIZA-
T. PROFESORULUI ŞI A RE
ELEVILOR
Se asigură condiţiile necesare - Scot caletele pe Conversatia
1 MOMENT desfăşurării optime a baNci frontală
ORGANIZATORI activităţii: asigurarea liniştii,
C pregătirea materialului
5 min. didactic. Se notează absenţii.
Verific sarcina pentru acasă.
Moment organizatoric
I. Vizioneaza secventa din
film film frontală Evaluar
Vor viziona o secvenţă din orală.
2. EVOCAREA O1 ecranizarea romanului « Ion

CAPTAREA
ATENŢIEI
5 min.
Dupa vizionarea secventei din Raspund la intrebarile Conversatia flipchart Analiz
ACTUALIZAREA film, profesorul punepuse; fac corelatii cu , frontală răspuns
intrebari: istoria: la inceputul
3. CUNOŞTINŢELO O1 secolului al XX-lea, descoperire r elevilo
Cand se petrece actiunea
R taranii din Ardeal nu a observa
filmului? aveau pamant, intrucat
5 min. sistemic
Ce relatii puteti da despre Ardealul se afla sub
viata taranilor la inceputul stapanre austro-ungara
secolului al douazecilea? Pamantul insemna
Ce rol are pamantul in viata respect si demnitate
satului sociala
Ion este reprezentativ pt
De ce Ion este un personaj de
dragostea pentru
forta in roman? pamant; pentru pamant,
renunta la iubita luio,
Florica, pt a se casatori
cu Ana
ANUNŢAREA Se anunță titlul lecției, se - Elevii rezolva tabla
4. SUBIECTULUI O6 scrie pe tablă și se enumeră sarcinile caietele frontală OraLA
LECȚIEI ȘI A obiectivele operaționale. propuse elevilor
OBIECTIVELOR
3 min. Profesorul imparte clasa pe 4
grupe, cu urmatoarele cerinte:
1. Care sunt ideile principale
ale textului
2. Cateva cuvinte despre
personajul principal, Ion
3. Transpunerea actiunii
romanului in context
istoric
4. Asemanarea intre soarta
familiilor de tarani si viata
intelectualilor

II. O1
1.Se prezintă rezumatul
REALIZARE
romanului în format ppt.
5. A flipchart
O2 -individuală
SENSULUI
2. Profesorul cere elevilor sa -anali
Ion este personajul
caracterizeze personajul răspunsu
principal, iubitor de - frontală
PREZENTAREA principal
pamant. Isi dorea de elevil
CONŢINUTULUI mic copil sa aiba
pamant, de aceea a
5 min. renuntat la scoala.
O3 Cateva scene
semnificative; sarutul
O4 pamantului, secerisul,
dovedesc iubirea lui Ion
pentru pamant. El Pe grupe
oscileaza intre glasul Fişe de lucru
DIRIJAREA pamantului si glasul anali
ÎNVĂŢĂRII iubirii. Se insoara cu răspuns
10 min. Ana, desi nu o iubeste, lor elev
oar, cand are pamantul,
vrea altceva: iubirea
Floricai. Dorinta de a
avea totul ii aduce
sfarsitul.
3. Ion e produsul unei
mentalitati de la
inceputul secolului al
XX-lea, cand in
societate erai privit cu
respect doar daca aveai
pamant. Ana
intruchipeaza destinul
femeii de la inceputul
secolului al XX-lea,
cand femeia avea rolul
sa aduca z\estrea si sa
aiba grija de copii.

4. Intelectualii
romani aveau, la
randul lor, viata
grea, fiindca
traiau sub
domnatie
austro-ungara(v.
capitolul unde
parintele
Belciug le spune
unor demnitari
ca la scoala
copiii nu se pot
ruga decat in
limba lor. Intre
intelectuali si
tarani exista o
asemanare,
fiindca si la ei
intervine
factorul social,
ex. nunta Laurei
herdelea cu
George Pintea

Elevii deseneaza satul, analiz


7. O1 Solicită elevilor să realizeze cu intrarea si iesirea din frontală capacită
o călatorie imaginară in satul Pripasul pitit intr-o a opera
III. lui Ion scrantitura de coline, cu
noţiunil
carciuma lui Avrum, cu
REFLECȚIA Ion, Ana, Herdelea etc.
FEEDBACKUL
5min.

Pentru a vedea capacitatea


O voastră de a rezuma minge
informaţiile, de a surprinde
4 complexitatea sentimentelor, RAI
Întreabă şi răspund.
8. EVALUAREA ideilor, vom pune întrebări si anali
PERFORMANŢE vom aprecia răspunsurile Concluzia : personajele frontală răspuns
din romanul Ion fac lor elev
I
parte din contextul
5 min.
cultural-istoric al
societatii inceputului
secolului al XX-lea,
cand viata sociala era
dominata de avere,
casatoriile aveau loc in
functie de avere,
datorita conditiiloer
istorice vitrege.
Intelectualii luptau pt
mentinerea fiintei
nationale intr-o lume a
marilor imperii

IV. Fişă de Observ


9. O5 Profesorul face aprecieri conversaţia autoevaluare frontală sistem
EXTENSIA despre gradul de participare a
elevilor la activitate,
evidenţiind elevii care s-au
RETENŢIA ŞI
remarcat prin corectitudinea,
TRANSFERUL originalitatea şi individuală
2 min. promptitudinea răspunsurilor. Rezolvă fişa.

Primesc o fişă de
autoevaluare. Notează tema.
Tema diferenţiată : Elevii vor
avea de realizat un dialog
despre viata sociala de azi

S-ar putea să vă placă și