Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data : 22.10.2020
Prof. înv. Preșcolar : LAZĂR IULIA LOREDANA
Grupa : Mijlocie
Tema anuală de studiu : ,,Când,cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului tematic:Toamnă harnică
Tema săptămânii : ,,Comoara din cămară ”
Tema activității integrate :” Poveste de toamnă”
Domeniul de activitate: Domeniul limba si comunicare
Tipul de activitate :Transmiterea și însușire de noi cunoștințe
Tema: “Mărul buclucaș” de V. Suteev
Mijloc de realizare : povestirea educatoarei
Dimensiuni ale dezvoltarii: Receptarea de mesaje orale în contexte de
comunicare cunoscute.
Comportamente vizate: 1.1.Exersarea, cu sprijin a ascultării active a unui
mesaj pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare receptivă)
1.2.Demonstrarea înțelegerii unui mesaj oral prin valorificarea
ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc.(comunicare expresivă)
2.1. Demonstrează comunicarea clară a unor idei, nevoi,
acțiuni,emoții propri
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă în diferite contexte de
comunicare;
2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului.
Scopul activitatii: Formarea deprinderii de a asculta cu atenție textul lecturii,
îmbogățirea vocabularului cu expresii și cuvinte noi.

Obiective operationale:
O1- Să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;
O2- Să reţină numele personajelor întâlnite în poveste;
O3- Să interacţioneze cu personajul – surpriză al activităţii;
O4- Să formuleze răspunsuri cu privire la personajele din poveste;
O5- Să identifice personajele din povestea „ Mărul buclucaş”;
O6- Să aranjeze in ordine animalele aşa cum apar in poveste;
O7- Să reproducă onomatopeele animalelor- personaje din poveste pe baza
experienţelor anterioare.

Stategii didactice:
• Metode si procedee: conversaţia, povestirea, explicaţia, jocul,
problematizarea,surpriza,demonstraţia,conversaţia euristică,
descoperirea , exerciţiul,explozia stelara
Mijloace didactice: , siluete reprezentând personajele din poveste,
recompense, personaj- surpriză „ ursuleţul de pluş”, coşuleţ cu mere;
• Forma de realizare: frontal, individual
• Resurse umane: 15 copii
• Locul desfasurarii: sala de grupă
• Durata: 25 minute

BIBLIOGRAFIE:
1.MINISTERUL EDUCATIEI ,CERCETARII SI TINERETULUI
,,Curriculum pentru educatie timpurie (nastere -6\7 ani) ,Bucuresti ,2019
2.Silvia Breben,Mihaela Fulga ,,Metode interactive de grup’’,Editura
Arives,2002
3.Maria Bizduna ,Alexandra Neagu ,Texte pentru educatia limbajului la
prescolar’’,Bucuresti 1999
4.Revista ,,Invatamant prescolar 1-2,3-4’’ 2009
Desfasurarea activitatii
STRATEGII DIDACT

Nr. ETAPELE
Crt. ACTIVITĂŢII CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Metode şi Mij
procedee învă

Momentul - aerisirea sălii de clasa;


1. organizatoric - aranjarea scăunelelor în formă de semicerc; Mobilie
- pregatirea materialului didactic;
- intrarea ordonata a copiilor în sala de grupă.
În sala de grupă apare (sub forma de surpriză) un
ursuleţ de pluş.
- Mor, mor, mor- zice ursuleţul. Surpriza Ursuleţ
2. Captarea - Voi copii aţi spus: mor? Conversaţia
atenţiei După răspunsul dat de copii, educatoarea le spune
copiilor că vor asculta peripeţiile prin care a trecut
un măr şi ce rol a avut ursul in această poveste.
3. Anunţarea Se precizează numele poveştii şi sarcinile ce revin
temei şi a copiilor: de a asculta cu atenţie povestea ,,Mărul Conversaţia Ursuleţ
obiectivelor buclucaş, pentru a o povesti şi ei părinţilor acasă. Surpriza

Expunerea textului
Se redă cât mai expresiv conţinutul poveştii,
ţinându- se cont de modularea vocii, a ritmului
vorbirii pe parcursul expunerii, pe pauzele logice, Expunerea S
psihologice şi gramaticale, accentuarea sau scăderea
intensităţii vocii, folosirea mimicii şi gesticii Povestirea
4. Prezentarea corespunzătoare, etc....
noului conţinut Pentru fiecare personaj voi avea siluete pe care
şi dirijarea le voi aşeza în ordine pe panou.
învăţării
Fixarea continutului

Se va face prin prezentarea imaginilor din Exlpozia stelara


poveste. P
1. Cum se numeşte povestea?(Mărul buclucaş); Problematizarea
2 .Ce a văzut iepuraşul? (un măr);
3. Pe cine a rugat să-l ajute?(pe cioară); Conversaţia
4. Ce a făcut cioara?( a rupt mărul);
5. Unde a căzut mărul?(pe arici); Exerciţiul
6. Ce a făcut ariciul? Dar iepurele?(au fugit);
7. Ce face cioara, ariciul şi iepurele?( încep să se
certe);
8. Cine reuşeşte să rezolve problema?(ursul);
9. Cum?(spunându- le să împartă mărul);
10. Cum este împărţit mărul?(ariciul îl împarte în
patru părţi egale);
11. Pentru cine sunt cele patru părţi?(iepure, cioară,
arici şi urs).

Joc – ”Jocul păcălelilor”( recunoaşterea variantei Conversaţia


Asigurarea adevărate). euristică
5. retenţiei şi a 1.Cioara face mor, mor mor şi ursul cra-cra-cra?
transferului 2.Ariciul are aripi şi cioara ţepi. Problematizarea
3. Mărul este maro şi ursul roşu.
4. Iepurele zboară şi cioara ţopăie. Descoperirea

Copiii vor alege siluetele personajelor din Conversaţia S


Obţinerea poveste şi le aşează pe panou în ordinea în care şi-au
6. performanţei făcut apariţia pe parcursul poveştii. În timp ce arată Exerciţiul Tabla
şi spun numele personajului ales ceilalţi copii vor
imita glasul specific fiecărui animal.

Încheierea Împreună cu ursuleţul voi face aprecieri generale


7. activităţii asupra modului de participare la activitate. Conversaţia
Ursuleţul aduce un coş cu mere pe care le va tăia Ursule
în patru părţi egale şi le va da copiilor câte-o Coş
bucăţică.

S-ar putea să vă placă și