Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 16.03.2021
PROFESOR: Iaru Cristina
ȘCOALA: Colegiul Național Pedagogic ,,Spiru Haret”, Buzău
CLASA: a VI-a A
DISCIPLINA: BIOLOGIE.
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ”FUNCȚIILE DE NUTRIȚIE”.
TEMA LECȚIEI: Inima- alcătuire
TIPUL LECȚIEI: mixtă
DURATA LECȚIEI: 45 minute.
Competențe specifice:
1.1.Identificarea și observarea alcătuirii și funcțiilor organelor și sistemelor de organe ale corpului uman.
3.1. Reprezentarea structurii și a funcțiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
3.2. Elaborarea și aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare, experimentare și rezolvare a unor situații problemă
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situații de comunicare
4.2. Prezentarea informațiilor folosind diverse metode de comunicare
Competențe derivate:
C1- aprofundarea informaţiilor referitoare la cunoşterea alcătuirii sistemului circulator pentru conştientizarea importanţei
acestuia în funcţionarea normală a organismului;:
C2- identificarea localizarii inimii la om;
C3-observarea şi descrierea morfologiei externe şi interne a inimii in urma disectiei;
C4-identificarea vaselor de sânge de la nivelul inimii
Strategii didactice:
a) resurse procedurale: conversația; explicația; observația; demonstrația; modelarea
b) resurse materiale: laptop; tableta grafică; ppt- Inima; animații 3D Mozaweb- ; inima de porc; mulajul inimii
c) forme de organizare: frontală; individuală.
Locul de desfășurare: on-line
Bibliografie: Manual de biologie, clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică S.A.

SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele Comp. Continutul științific Strategii didactice Evaluare


Crt. lecției der Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare
1. Momentul Profesorul verifică prezența elevilor; Conversația Frontal.
organizatoric și materialul didactic pentru buna desfășurare euristică
a lecției.
2. Verificarea Profesorul solicită elevii să rezolve un Explicația Exercitiul Individual Aprecieri
cunostințelor exercițiu interactiv pentru verificarea Exercițiul realizat verbale
anterioare cunoștințelor cu privire la compoziția sângelui pe
https://wordwall.net/ro/resource/12613662 platforma
Wordwall
3 Anunțarea Se adresează elevilor întrebarea : Explicatia Frontal
temei și a ,,Cine asigură deplasarea sângelui prin întreg Conversatia
obiectivelor organismul?”
Elevii sunt anunțați tema lecției.
Profesorul notează titlul lecţiei pe tablă.
4. Dirijarea Profesorul prezintă elevilor o imagine , Ppt- Frontal Aprecieri
învățării solicitându-i să precizeze localizarea inimii anexa 1 verbale
(anexa 1).
Localizare: cavitatea toracică; între cei doi Explicația
C2
plămâni; cu vârful orientat ușor spre stânga. Observația
Elevii sunt solicitati sa observe mulajul inimii Conversația
si materialul natural (inima de porc) și să Mulajul
inimii
precizeze forma acesteia.
Inima de
Forma: pară porc
(material
Profesorul notează informațiile pe tablă.
natural)
Profesorul adresează elevilor mai multe
întrebări pentru a aduce în discuție mușchiul
inimii:
,, Priviți animația următoare și precizați de ce Conversația Frontal
Aprecieri
inima poate pompa sânge în corp?” verbale
Animatia
https://www.mozaweb.com/ro/Extra-
3D-Inima,
Animatii_3D-Inima-139728 Explicația Mozaweb
,,Ce tip de țesut intră în alcătuirea inimii?””
Profesorul precizează că inima este un organ
C1 Observația
muscular; mușchiul inimii se numește
Frontal
miocard.
Solicită elevii să observe pe desenul
Conversația Ppt –
prezentat (inima-secțiune/ anexa 2) și pe anexa 2
Mulajul
mulaj, camerele inimii: doua atrii (la bază) și
inimii
două ventricule (la vârf) . Observația
Explicația
Informatiile sunt notate pe tablă.
Elevii sunt solicitați să compare grosimea
miocardului la nivelul cămăruțelor inimii .
C3 Mulajul
Cu ajutorul mulajului , profesorul le explică inimii
elevilor modul în care se realizează
comunicarea între cămaruțele inimii, apoi
Modelarea
realizează pe tabla un desen schematic,
evidențiind separarea dintre partea dreaptă și
partea stângă a inimii, dar și comunicarea
între atriile și ventriculele situate pe aceeași
parte prin orificiile prevăzute cu valve (anexa
3). Observația
Notează informațiile pe tablă.
Anexa 3

5. Fixarea C1 Profesorul solicită elevii să observe Demonstrația Animatia Fronal Aprecieri


cunoștințelor cămăruțele inimii- animație 3D (Mozaweb) și Conversația 3D-Inima, verbale
să le identifice ulterior pe materialul natural. Mozaweb
6. Dirijarea C4 Pentru prezentarea vaselor de sînge de la Frontal Aprecieri
învățării nivelul inimii și corelarea acestora cu Explicația Animatia verbale
3D-Inima,
cămăruțele inimii, profesorul folosește ca Observația
Mozaweb
materiale : animația 3D, mulajul inimii și Mulajul
inimii
materialul natural, elevii descoperind: artera
aortă care pleacă cu oxigen din ventriculul
stâng, artera pulmonară care pleacă dioxid
de carbon din ventriculul drept; venele cave
care aduc sânge cu dioxid de carbon in atriul
drept și venele pulmonare care aduc sânge
cu oxigen în atriul stâng. Profesorul prezintă
pe mulaj vascularizația inimii (arterele și
venele coronare).
Informațiile sunt notate pe tablă.
7. Conexiunea Profesorul adrează următoarea intrebare: Problematizarea Frontal Aprecieri
inversă ,, De ce miocardul este mai îngrosat la nivelul verbale
ventriculului stâng?””
8. Obtinerea Elevii au de rezolvat un exercițiu realizat pe Exercițiul Exercitiul Individual Evaluare
performanței platforma Wordwall. Explicația realizat formativă
https://wordwall.net/ro/resource/12620875 pe
platforma
Wordwall
9. Tema pentru Elevii au de rezolvat exercitiul din manual Conversația Manualul Individual
acasă (pag. 75/varianta B) .
10. Încheierea Se fac aprecieri generale si individuale Conversația Frontal Aprecieri
lecției asupra implicarii elevilor pe parcursul orei de verbale
curs.

Anexa 1
Localizarea inimii
Anexa 2
Inima – secțiune
Anexa 3
Valvele atrioventriculare

S-ar putea să vă placă și