Sunteți pe pagina 1din 11

Martie, 2022 [PROIECT DE LECTIE]

Universitatea din Pitești


Conversie Psihologie

Proiect de lecție
~Practică~

Propunător : Ionașc Rodica

Conversie Psihologie

An II

1
Martie, 2022 [PROIECT DE LECTIE]

Proiect de lecție

DATA : 30.03.2022

CLASA : a-X-a

OBIECTUL : Psihologie generală

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : CARACTERUL

UNITATEA GENERALĂ DE CONȚINUT AFERENT : PERSONALITATEA

OBIECTIV FUNDAMENTAL : Să înțeleagă modul de formare a caracterului, locul pe care îl


ocupă în structura personalității și importanța pe care îl are în stabilirea relațiilor sociale.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

-Să definească caracterul

-Să înțeleagă formarea carcacterului și a mecanismele implicate

-Să explice componența caracterului : atitudini și trăsături de caracter (voluntare )

-Să privească caracterul ca pe un sistem bine structurat și organizat

-Să determine diferențele dintre temperament și caracter

STRATEGII DIDACTICE :

a) Metode și procedee : obsevația, expunerea, explicația, conversația frontală, studiul


de caz, problematizarea, interogația, comparația,
analiza, exercițiu individual și de grup, învățarea prin cooperare
b) Resurse materiale : Manual de psihologie cls. a X-a,Editura Polirom, Andrian
Neculau, laptop, videoproiector, conexiune la internet, foi A4

TIPUL LECȚIEI : predare-învățare-evaluare

2
Martie, 2022 [PROIECT DE LECTIE]

SCENARIUL LECȚIEI
Etapele lecției Unități de Activități de învățare Metode,
conținut procedee și
forme de
organizare
1.Managementul -Se asigură condițiile Obsevație
clasei necesare pentru desfășurarea Conversație
optimă a lecției
2.Activarea informațiilor ,,Personalitatea” -Se reactualizează Interogație
anterioare ,,Temperamentul cunoștințele învățate despre Conversație
” personalitate și temperament frontală
(Anexa 1) Eplicație

3.Anunțarea ,,Caracterul” -Se comunică titlul lecției noi, Expunere


Temei Concepte cheie: după care profesorul îl va Explicație
caracter, scrie pe tablă
atitudini, -Se realizează schema
trăsături informațiilor și aspectele
voluntare care vor fi predate(Anexa 2)
Slide 1

4.Predare-învățare- Definiție și -Se vizionează un filmuleț Observația


evaluare caracterizare după care se încearcă
definirea caracterului
https://
www.youtube.com/watch? Conversația și
Întrebări: 1.În v=AHAG0awe--U conversația
funcție de ce -Se discută pe marginea euristică
credeți că filmulețului după care elevii Expunerea
reacționează încearcă posibile definiții,
personajele din -Se oferă elevilor definția Conversația
filmulețul caracterului
prezentat? Slide 2și 3 Explicația
-Se discută
afirmația :,,Caracterul nu se
poate defini fără referire la Conversația
valorile morale.” Interogația
Problematizarea
-Se întroduce conceptul
trăsătură de caracter și se

3
Martie, 2022 [PROIECT DE LECTIE]

definește trăsătura

2. Ce însușiri au
personajele
observate în Slide 4 Expunerea
filmuleț
-Se vizionează un alt filmuleț
după care se discută
formarea trăsăturilor Conversația
caracteriale și rolul familiei Explicația
în cristalizarea lor
Slide5

https://
Explicația
www.youtube.com/watch?
v=ce_VUpyMUJw
Exercițiu aplicativ :Dați
exemple de trăsături de Conversația
caracter
Conversația
-Se prezintă căteva elemente Analiza
care deosebesc Expunerea
Analiza temperamentul de caracter
structurală a (Anexa 3 ) Conversația
caracterului Învățarea prin
-Se analizează cooperare
afirmația :,,Caracterul este o
instanță de control și Expunerea
valorificare a Interogația
temperamentului.”
Conversația
Explicația
-Se discută componența
caracterului : atitudini și Expunerea
trăsături.
Slide 6
- Se proiectează
povestioara :,, Adevărata Conversația
biruință”
http://www.povesticutalc.ro
/povesti-Adevarata- Comparația
biruinta.html
-Se încearcă conturarea unei
definiții pentru atitudine
-Se oferă elevilor definiția

4
Martie, 2022 [PROIECT DE LECTIE]

pentru atitudine
Slide 7
Exercițiu aplicativ: Dați
exemple de atitudini
remarcate la colegii
dumneavoastră și discutați în
grupuri de câte 4 atitudinile
observate.
-Se face clasificarea
atitudinilor în trei categorii și
se dau exemple din fiecare
categorie
Slide 8
-Se readuc în discuție
trăsăturile voluntare de
caracter, unde se discută
clasificarea făcută de Gordon
Allport, după care se
amintește propunerea lui
Paul Popescu-Neveanu și
Mielu Zlate
Pentru o piramidă
caracterială a trăsăturilor.
Slide 9,Slide 10, Slide 11

Exercițiu aplicativ: Realizați,


fiecare din voi, pe două foi de
hârtie, un autoportret
caracterial și un portret
caracterial al colegului de
bancă.Schimbați foile în care
este descris colegul de bancă
și comparați versiunea
colegului cu
autocaracterizarea făcută.

Slide12

5
Martie, 2022 [PROIECT DE LECTIE]

5. Sumarizare -Se solicită elevilor să expună Expunere


3-4 idei importante din lecția
predată Interogația
-Se pun elevilor întrebări pe
baza conținutul predat Explicația
-Se clarifică nelămuririle
(Anexa 4)
6. Tema pentru -Se dă elevilor tema pentru
acasă acasă (Anexa 5 )
7. Feed-back -Se apreciază calitativ și
final cantitativ demersul lecției
-Se cere notarea pe un bilet
anonim a punctelor tai și
slabe ale lecției

Anexe
Anexa 1

Activarea informațiilor anterioare-,,Personalitatea” și ,,Temperamentul”

6
Martie, 2022 [PROIECT DE LECTIE]

1.Definiții personalitate :

a) ,,Organizarea dinamică în individ a acelor sisteme psiho-fizice care îi determină gândirea


și comportamentul.” (G. Allport )

b),,Elementul stabil al conduitei unei persoane, ceea ce o caracterizează și o diferențiază de


altă persoană .” (Dicționarul de psihologie, 1995 )

2.Definiții temperament:

,,Temperamentul este dimensiunea dinamico-energetice a personalității care se exprimă


cel mai pregnant în conduită.” (Definiția din manual )

,,Aspectul formal al afectivității și reactivității motorii specifice unei persoane.”( Nicolae


Mărgineanu )

3.Definiția trăsăturilor :

,, Trăsăturile sunt acele caracteristici generale, relativ stabile și de durată, care permit
explicarea și evaluarea temperamentului.” (Def. din manual )

II

Întrebări :

1. Ce este personalitatea?
2. Care sunt elementele comune întâlnite în definițiile personalității?
3. Ce este temperamentul?
4. Ce sunt trăsăturile?
5. Enumerați tipologii temperamentale cunoscute.
6. Dați exemple de trăsături.

Anexa 2

Schema informațiilor

1.Caracterul- definiție și caracterizare


2.Formarea caracterului și rolul lui în relațiile interumane
3.Analiza structurală a caracterului

7
Martie, 2022 [PROIECT DE LECTIE]

a)Atitudini-categorii
b)Tresături caracteriale : cardinale și centrale

Anexa 3

TEMPERAMENTUL CARACTERUL

Componenta dinamico-energetică a Componenta relațional valorică a


personalității; personalității;
Rezultat al particularităților morfo- Rezultat al educației și influențelor
funcționale; se află în legătură cu culturale ; se află în strânsă legătură cu

8
Martie, 2022 [PROIECT DE LECTIE]

genotipul; nu-și schimbă radical fenotipul, se modifică în timp;


identitatea în timp;
Neutru din punct de vedere al raportării Condiționat de raportarea la valori;
la valori; angajează responsabilitaea persoane ;
Nu este influențat direct de către Rolul conștiinței este remarcabil;
conștiință; aceasta își exercită controlul mai ales
prin intermediul gândirii și al voinței;
Suferă influențe din partea caracterului, a Este una dintre determinațiile
personalității în ansamblu. personalității.

Anexa 4

1.Ce este caracterul?


2.Care este componența caracterului/

9
Martie, 2022 [PROIECT DE LECTIE]

3.Ce sunt atitudinile?Dați exemple de atitudini.


4.Cum putem defini trăsăturile?Dați exemple de trăsături.
5.Clasificarea trăsăturilor după G.Allport.

Anexa 5

TEMA PENTRU ACASĂ

1.Explicați rolul mediului social în formarea caracterului.

10
Martie, 2022 [PROIECT DE LECTIE]

2.Comparați temperamentul și caracterul ca dimensiuni ale personalității, numind două


asemănări și două deosebiri.

11

S-ar putea să vă placă și