Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ:
Profesor :
Data :
Clasa : a V-a
Disciplina : Educaţie tehnologică
Tipul de curriculum : trunchi comun
Unitatea de învăţare : Alimentația omului și satisfacerea nevoii de hrană
Subiectul lecţiei : Alimente de origine minerală
Tipul lecţiei : predare-învățare
Competente specifice:
- Analizarea produselor
- Selectarea produselor și a tehnologiilor din perspectiva păstrării calității mediului și a sănătății.
- Manifestarea abilității de a lucra individual și în echipe pentru rezolvarea unor probleme
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 - să înțeleagă noțiunile de aliment mineral
O2 - să precizeze tipurile de alimente minerale

Strategia didactică : cognitivă, inductivă


Resurse :
Metode didactice: conversația, expunerea, explicaţia, exerciţiul;
Materiale şi mijloace didactice: manual, calculatorul pentru vizualizarea materialului
Moduri de organizare a învăţării: individual, frontal.
Material bibliografic: manual Educaţie tehnologică pentru clasa a V-a, Editura Litera, 2017, Gabriela
Lichiardopol, Viorica Stoicescu, Silvica Neacșu
Desfăşurarea activităţii
Ob. Momentele Timp Activităţi de predare – învăţare Resurse Evaluare
op. lecţiei Activitatea profesorului Activitatea metode materiale
elevilor
- Moment 1 min Salută elevii, efectuează prezenţa, Salută, răspund conversaţia catalog, caiet
organizatoric notează absenţele la prezenţă,se de evaluări
pregătesc de
oră
- Verificarea 10 Nevoia de hrană
noțiunilor
dobândite în
lecția
anterioară și a
temei pentru
acasă
Captarea 3 min Se urmăresc niște imagini, iar Analizează observația Anexa 1
atenţiei elevii trebuie să numească imaginile și
elevilor produsele din acele imagini. răspund

- Anunţarea 1 min Anunţă tema şi obiectivele O1, O2 Ascultă, expunerea manual


lecției şi notează în
obiectivelor caiete
O1 Dirijarea 20 Profesorul prezintă sub formă Ascultă, expunerea, manual, observare
predării - min schematică: observă, observaţia , imagini, sistematică
învăţării • Alimentele de origine minerală analizează, conversaţia
provin din scoarța Pământului. notează în euristică
Din această categorie fac parte apa caiete. explicaţia
și sarea.
• Apa este un aliment
indispensabil vieții; în alimentația
O2 omului se folosește apă potabilă
preluată de la rețeaua de apă a
localității, apă de la fântână (dacă
este potabilă), apă minerală
îmbuteliată (fig. 1), care poate fi
plată, carbogazoasă etc.
• Sarea folosită ca aliment se mai
numește „sare de bucătărie“;
tipurile de sare pe care oamenii le
pot consuma sunt: sarea de mare
(fig. 2a), sarea de Himalaya (fig.
2b), sarea iodată (fig. 2c), sarea
neiodată, sarea gemă etc. Sarea se
extrage din mine de sare (saline)
sau din apa mărilor.

Fixarea Se prezintă un material cu Ascultă, expunerea, Anexa 2


cunoștințelor 14 imagini din diferite salini din țară observă, observaţia , Prezentare
min analizează conversaţia PowerPoint
euristică
explicaţia
Anunţarea 1 min Căutați informații cu privire la
temei pentru locul de unde provin apa și sarea
acasă pe care voi le consumați
Anexa 1

Fig. 1 Fig. 2a

Fig. 2b Fig. 2c

S-ar putea să vă placă și