Sunteți pe pagina 1din 5

Beim Arzt/ La doctor

plan de lecție

Data: 27. 01. 2020

Unitatea de învățământ: Grădinița Țăndărică, Grigorescu

Grupa: Germană mică-mijlocie (3 – 5 ani)

Propunător: Cătălina Adam

Tema activității: Profesii și meserii - Doctorul

Subtema: La doctor

Tipul de activitate: mixtă: comunicare de noi cunoștințe + consolidare și sistematizare a


cunoștințelor şi deprinderilor deja însușite (părțile corpului)

integrativă: îmbină cântecul cu învățarea prin descoperire,


rezolvarea de sarcini și jocul de rol, cuprinzând activități atât din domeniul
„om și societate”, cât și din domeniul limbii și comunicării

Scopul activității: Comunicarea cunoștințelor referitoare atât la profesia de doctor cât și la situația
comună de vizită la doctor în calitate de pacient și însușirea acestora de către copii

Obiective operaționale: - să recunoască semnificația cuvintelor principale ale temei

- să poată numi în limba germană elementele principale ale temei

- să știe să exprime în limba germană durerea diferitelor părți ale


corpului

- să asocieze corect instrumentele folosite de doctor în timpul


consultației cu partea corpului corespunzătoare

Material didactic: halat de doctor, stetoscop, seringă, plasture, termometru, medicamente = Tic-Tac,
fisă cu copilul bolnav, trusa medicală cu abțibilduri, scaune, pătură.

Durata: 40 min.

Organizarea activității:

- pregătirea salii de grupă: scaunele, mesele și materialele pentru lucrul cu fisele, apoi
scaunele pentru jocul de rol (sala de așteptare) vor fi mutate de la masă după terminarea
primei activității + pregătirea păturii pentru „consultații”.
DEMERS DIDACTIC

Momentul didactic Conținut științific/ Ce fac copiii/ Evaluarea


Ce face educatorul strategia
didactică
8-10 – programul obișnuit de dimineață

1. Captarea atenției Își face apariția în scenă educatorul Descoperire reacția la


10.00 îmbrăcat în doctor cu trusa la Observație surpriză
îndemână
2. Verificarea - Hallo, Kinder! (Bună, copii) Conversație analiza
cunoștințelor - Wer bin ich? Observație răspunsurilor
anterioare (Cine sunt eu?)
- Was habe ich da? - răspund
(Ce am aici?) întrebărilor,
recunosc
(traduce în limba germană termenii scenariul din viața
pe care copiii îi cunosc doar în limba cotidiană, își
română) reactualizează
- Ja, ich bin eine Ärztin. (Da, sunt cunoștințele
doctor) anterioare
- Da habe ich ein Koffer mit
Instrumenten (Aici am o trusă de
instrumente)
3. Anunțarea temei - Heute sprechen wir über den Artzt. Explicația Stimularea
și a obiectivelor (Astăzi povestim despre doctor) interesului
- Warst du beim Arzt? (Ai fost
vreodată la doctor?)

4. Introducere și - Wann gehen wir zum Arzt? (Când Asociere gest- Analiza modului
reactualizarea mergem la doctor?) Komm wir cuvânt în care copiii
cunoștințelor singen ein Lied darüber. (Haideți să Mimare mimează
anterioare cântăm un cântecel despre asta.) Repetiție gesturile și
repetă cuvintele
(cu traducere în limba română, dacă - răspund după
e necesar) întrebărilor educatoare

- Cântă cântecelul, cu gesturi, în așa


fel încât copiii să poată asocia
termenii în limba germană cu părțile
corpului sau cu expresiile
corespunzătoare. Repetă apoi
împreună cu copiii de câteva ori.

- Wann gehen wir also zum Arzt?


(Așadar când mergem la doctor?)
5. Dirijarea învățării Scoate la iveală trusa de doctor și le Observație Analiza
prezintă copiilor instrumentele care Managementul răspunsurilor
se află în ea, consultând câte un erori copiilor și a
copil pe rând și făcând intenționat Asociere logică reacțiilor
greșeli, ceilalți copiii trebuind să o acestora
corecteze sau să îi dea indicii
corecte.

- Mit dem Stethoskop muss ich - cu stetoscopul


jetzt… den Bein zuhören (cu ascultăm
stetoscopul ascult…piciorul) respirația pe
piept
- Der Pflaster kommt… in die Haare - plasturele îl
(plasturele îl punem în păr) lipim pe picior

- Das Thermometer… - termometrul se


(termometrul…nu știe ce să facă cu pune sub braț
el. Cere sugestii de la copii)

- Die Spritze muss ich… (cu seringa… - cu seringa dăm


nu știe ce să facă, i se face frică de injecția in mână
ea, o ascunde în buzunar)

- die Medikamente muss ich auf die - medicamentele


Arm legen (medicamentele le așez se iau în gură.
pe braț)

- se corectează și arată întotdeauna


la final varianta corectă, numind
obiectul și partea corpului pentru
care e folosit acesta, copiii trebuind
să repete expresiile în limba
germană.
6. Evaluarea Copiii vor primi câte o fișă cu un Explicația Analiza fișelor
pacient (der Pazient) și câte o trusă
cu abțibilduri unde sunt Exercițiul
instrumentele doctorului. Repetiția

Vor trebui să lipească abțibildurile Asocierea


instrumentelor pe partea imaginilor cu
corespunzătoare a corpului, acolo situațiile văzute
unde sunt folosite. anterior
7. Încheierea Face aprecieri asupra modului în Conversația Apreciere și
activității care copiii au rezolvat fișele și oferă încurajare
tuturor câte un „medicament”
(Tic-Tac)
8. (opțional, în Joc liber „de-a doctorul” cu Exersarea Analiza
funcție de timpul schimburi de rol Repetiția - modului de
rămas și interesul Jocul de rol inter-relaționare
copiilor Un copil e doctor, unul e pacient (în
echipe de câte 2)
- Copiii primesc un set de - a folosirii
instrumente de jucărie cu care pot să termenilor în
se consulte unul pe celălalt. limba germană
- Educatorul îi va ajuta să-și
amintească ordinea evenimentelor: - a înșiruirii
salutul la sosire, întrebarea despre corecte a
motivul venirii la doctor, exprimarea secvențelor
durerii, consultarea propriu-zisă,
tratamentul oferit, salutul la plecare.

Categorii de activități:

1. cântec: „Aua, komm und seh”

Scopul activității:

• introducere în tema lecției (La doctor) și a câtorva termeni importanți: weh


tun/a durea, der Arzt/doctorul
• reamintirea părților corpului (Kopf, Bauch, Arm, Bein)

2. fișă de lucru individuală – trusa de doctor

Scopul activității:

• asocierea termenilor cu imaginile (der Pflaster/plasturele, die


Spritze/seringa, das Stethoskop/stetoscopul, das
Thermometer/termometrul, die Medikamente/medicamentele)
• asociere logică: pe care părți ale corpului se folosesc
instrumentele/materialele (der Pflaster – auf dem Bein/pe picior, die Spritze
– in die Arm/în braț, das Stethoskop – auf die Brust/pe piept, das
Thermometer – in die Achselhöhle/sub braț, die Medikamente – im Mund/în
gură)
• exersarea motricității: lipirea diferitelor instrumente din trusa de doctor pe
părțile corpului unde sunt folosite.

3. joc de rol – la doctor (opțional)

Scopul activității:

• însușirea vocabularului specific situației (der Arzt/doctorul, der


Pazient/pacientul, ….tut mir weh/mă doare…., untersuchen/a consulta, die
die Spritze/injecția, der Pflaster/plasturele, die
Medikamente/medicamentele etc.)
• aprofundarea și exersarea cunoștințelor referitoare la părțile corpului (der
Kopf/capul, der Bauch/burta, der Arm/brațul, das Bein/piciorul)
• exersarea rolurilor din viața socială (doctor – pacient) și a înșiruirii logice a
evenimentelor în cadrul vizitei la doctor (salutul la sosire, ce doare,
consultația, prescripția medicului, salutul de plecare)
ANEXE

1. (Melodie: „Aua, sagt die Eule”, cu versurile modificate) -


https://www.youtube.com/watch?v=W3n72p9kAbg

Aua, komm und seh,

der Bauch, der tut mir weh,

der Bein, und der Arm,

mein Kopf der ist ganz warm.

Oje, oje, oje!

komm doch schnell und seh,

zum Arzt muss ich jetzt gehn

tschüss und aufwiedersehn!

Tschüss, Tschüss!

2. Fișă pacient pentru lucrul individual

S-ar putea să vă placă și