Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 8.XI.2022
Unitate de învățământ: Școala Gimnazială Teodor Balan Gura Humorului
Clasa: a VI-a B
Propunător: Prof. Popa Loredana - Georgeta
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Modele în viață
Titlul lecției: Căprioara de Emil Gârleanu
Tipul lecției: de predare/însușire de noi cunoștințe
Competențe generale:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
Competențe specifice:
2.1. Corelarea informaţiilor explicite şi implicite din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue și multimodale;
2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte
diverse;
2.4. Manifestarea preocupării de a înţelege diverse tipuri de texte citite.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Elevii vor fi capabili:
O1 – să citească expresiv fragmente din textul studiat ;
O2 – să construiască mesaje orale şi scrise pornind de la textul literar;
O3- să identifice, în textul dat, indici spațio-temporali;
O4- să numească personajele care iau parte la acțiune;
O5- să realizeze planul simplu de idei al textului;
O6-să identifice momentele subiectului ;
O 7 –să utilizeze corect în exprimare normele limbii române literare;
Strategie didactică

Resurse:

 materiale: caiet, fișe de lucru, manual, tablă, markere ;


 temporale: 50 de minute;
 umane: colectivul clasei a VI-a B;
Forme de organizare a activității: frontală, individuală;

Metode și procedee: conversația euristică, exercițiul, explicația, învățarea prin descoperire,


problematizarea, ciorchinele.

Bibliografie:

Programa şcolară de Limba şi literatura română pentru clasa a VI-a;

Alina Pamfil, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,


Ed. Paralela 45, Piteşti, 2004;
Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Ed.
Polirom, Iaşi, 1999;
Manual de Limba și literatura română, clasa a VI-a, Mariana Norel, Petru
Bucurenciu, Mihaela Dragu, EDP, București, 2018;
Emil Gârleanu, Din lumea celor care nu cuvântă, Editura Cartex, Bucureşti, 2006;
Mariana Gurtavenco, Adina Elena Sasu, Analiza textului literar în gimnaziu, Editura
Aula, Braşov, 2007.
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Resurse Forme de
materiale și activitate
Evenimentele Activitatea propunătorului Activitatea elevului procedurale Modalitati
lecției de
evaluare

1. Momentul
organizatori -Se asigură climatul necesar desfășurării -Se răspunde la Conversația Frontal
optime a activității de învățare; cerințele euristică
c
propunătorului;
(1’)

2. Captarea -Li se propune elevilor să reflecteze asupra


atenței (5’) -Se ascultă cu Conversația
modelului pe care aceștia îl au în viață,
atenție informațiile euristică Individual
oferind două argumente pertinente în propunătorului;
Brainstormin
susținerea punctului de vedere;
g
-Se desenează o hartă mentală pe tablă cu -Se răspunde la Harta
centrul modele în viață. cerințele primite; mentală Frontal

3.Reactualiz. -Se verifică tema cantitativ şi calitativ. Elevii -Se ascultă cu Învățarea
cunoștințelor au avut de citit textul Mărinimie și de scris o atenție informațiile prin Frontal
(5’) pagină de jurnal cu impresiile de lectură.
propunătorului; descoperire

Se va iniția o discuţie bazată pe similitudini


sau diferenţe între cele două texte:
Mărinimie și Căprioara. -Se răspunde dacă
sunt solicitați a face
Împreună cu elevii, profesorul punctează
acest lucru;
mărcile distinctive ale textului literar
(caracterul ficţional – fiind o plăsmuire a
imaginaţiei autorului, care transfigurează
Conversația
realitatea, scopul estetic, expresivitatea,
euristică
diversitatea temelor şi a motivelor literare.
-Se manifestă interes Frontal
asupra tuturor
3. Anunțarea Se anunță noua temă : Căprioara de Emil informațiilor
noii teme și a Gârleanu- momentele subiectului; Se transmise;
obiectivelor -Se notează în caiete
enumeră obiectivele ;
titlul noii lecții;
operațional-
educaționale -Se împarte textul în fragmente logice, după Conversația
(1’) care se realizează planul simplu de idei, euristică Frontal
Individual
4. Dirijarea -Se cere identificarea situației de echilibru, Lectura
învățării situației care modifică echilibrul inițial, -Se răspunde expresivă
( ) evenimentele care decurg din acest conform cerințelor
dezechilibru, a situației de maximă tensiune, primite;
și, în final, depășirea momentului tensionat;

-Se aduce la cunoștință elevilor faptul că Problematiza Frontal


fiecare situație descoperită în textul dat -Se manifestă interes rea
asupra ideilor
corespunde unui moment al subiectului;
comunicate;
(expozițiunea- starea de echilibru,
introducerea reperelor spațio-temporale și a -Se notează în caiete Exercițiul Individual
personajelor; intriga- întâmplarea care ;
modifică starea inițială, declanșând
desfășurarea acțiunii; desfășurarea acțiunii- Învățarea
sunt prezentatea evenimentele declanșate de prin
descoperire
intrigă; punctul culminant- situația cea mai
tensionată și deznodâmântul- depășirea
situației tensionate, situația finală.)

5.
Asigurarea -Se va realiza permanent, pe întregul parcurs -Se manifestă interes Observarea Aprecieri
feed- al lecției, prin aprecieri verbale; asupra informațiilor sistematică verbale
backului primite;
- Care este rolul momentelor subiectului într-
un text narativ ?

6. Anunțarea -Se anunță tema pentru acasă: Scrie un text Conversația


narativ de minimum 150 de cuvinte , în care -Se notează pe caiete euristică
temei pentru
să îți imaginezi o întâmplare la care iau cerința temei pentru
acasă parte personaje animaliere . acasă.
OGLINDA TABLEI

Căprioara

de Emil Gârleanu

-observarea și explorarea textului-

Model
e în
viață

M-a impresionat textul pentru că… Nu m-a impresionat textul pentru că...

S-ar putea să vă placă și