Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

A. REPERE GENERALE:
Școala: Liceul Tehnologic Nr. 1, Valea lui Mihai
Cadru didactic: Costan Silvia-Diana
DISCIPLINA: M3 – Tehnologii specifice culturilor horticole ( CDL)
Data: .12.2021
Unitatea de învâțare: Elemente specifice tehnologiei de cultură a plantelor floricole
Subiectul lecției: Lucrările de îngrijire la culturile floricole
Tipul lecției: Predare ( Dobândire de noi cunoștințe)
Durată: 50 min
Clasa: a-XII-a A

B. COMPETENȚE SPECIFICE:
1. Identificarea lucrărilor de întreținere a culturii de plante floricole, atât în spațiu protejat(în
seră/solarii), cât și neprotejat(în câmp)
Obiective operaționale: La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili să:
O1: Cunoască specificațiile plantelor floricole ce pot fi plantate în câmp neprotejat
O2: Identifice lucrările de îngrijire a plantelor floricole
O3: Cunoască metodele de plantare și lucrările specifice de îngrijire a plantelor floricole

C. STRATEGII DE PREDARE-ÎNVÂȚARE:
a) Metode:
Problematizare ( pbl); Conversație (conv); Observație ( obs); Expunere (exp);
b) Mijloace de învățământ:
Resurse materiale ( M.d.): m1: tabla, m2: videoproiector
Resurse tehnice (M.t.): Caiete(c), Imagini reprezentative (IR)
c) Moduri de organizare a colectivului (M.O.C): Activiate frontală (F), individuală (I)

D. BIBLIOGRAFIE:
 De specialitate: Floricultură generală și specială, Băla Maria,2007, Ed. de Vest, Timișoara;
Curs Floricultură, Conf. Univ. Dr. Florin Toma, Facultatea de Horticultură
București;
 Psihopedagogie și metodice: : Curs de pedagogie, Conf. univ. dr. Adriana Nicu
 (http://dppd.ulbsibiu.ro/ro/cadre_didactice/adriana_nicu/cursuri/Pedagogie
%202_curs_3_Metode%20si%20mijloace%20de%20invatamant.pdf
E. DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII PE SECVENȚE DE INSTRUIRE
Secvenţele Ob. Conţinutul Strategii de predare- Evaluare
Lecţiei op. ştiinţific al temei
învăţare
Metode Mijl. MOC
de
învăţ.
1. Momentul Voi face prezenţa şi voi consemna Conv F Capacitatea
organizatoric absenţele. de
(2 min.) Elevii îşi vor pregăti cele necesare concentrare a
pentru desfăşurarea activităţii. atenţiei
Voi asigura un climat de ordine şi
disciplină.
2. Verificarea Voi face o verificare a cunoștințelor Conv F Capacitatea
lecţiei teoretice și a elementelor practice Expl I de a explica
anterioare Voi adresa întrebări referitoare la morfologia
Pbl
(10 min.) morfologia plantelor și tehnologia de plantelor și
cultivare a plantelor tehnologia de
cultivare a
plantelor
floricole
3. Captarea Voi purta o mică discuție cu elevii Conv F Capacitatea
atenţiei pentru a reactualiza cunoştinţele de
(2 min.) anterioare ale elevilor legate de reactualizare
această temă şi pentru a le trezi a
interesul pentru tema nouă. cunoştinţelor
anterioare
privind
particularități
le biologice
ale plantelor
4. Anunţarea Voi anunţa titlul temei şi planul Conv C F Capacitatea
subiectului temei, îl voi scrie pe tablă, iar elevii Pbl de
lecţiei noi şi a în caiete. conştientizare
obiectivelor Lucrări de îngrijire a culturilor a obiectivelor
operaţionale Voi anunţa obiectivele operaţionale temei noi
(3 min.) pe înţelesul elevilor.
O1: Cunoască specificațiile plantelor
floricole ce pot fi plantate în câmp
neprotejat
O2: Identifice lucrările de îngrijire a
plantelor floricole
O3: Cunoască metodele de plantare
și lucrările specifice de îngrijire a
plantelor floricole

5. Predarea O1 Folosind planșele și experiența Exp C F Capacitatea


temei noi anterioară a elevilor, voi începe să Conv I de grupa
(23min.) predau noua lecție. Explicând cerințele
cerințele biologice și edifice ale biologice ale
plantelor floricole plantelor
O2 Finalizată fiind prima parte, voi face Obs C F Capacitatea
trecerea la etapele și lucrările de I de a enumera
pregătire a terenului în vederea lucrările de
înființări unei plantații floricole în pregătire a
camp neprotejat terenului în
vederea
înființării
unei plantații
floricole
O3 Pe baza experienței dobândite Conv C F Capacitatea
anterior, voi trece la lucrările de de a prezenta
IR I
îngrijire a plantelor floricole pe lucrările de
categorii îngrijire și
A. Lucrări generale gruparea
B. Lucrări specifice acestora în
generale și
specifice
6. Fixarea Prezint pe scurt noțiunile predate și Cv F Observația
cunoştinţelor şi pun accent pe cele mai dificile. Expl curentă
I
priceperilor Elevii iși însușesc încă odată
(7 min.) noțiunile predate, fixându-le mai bine
Rețin explicațiile primite.

7. Evaluarea Voi face aprecieri generale şi Cv F


finală (3 min.) individuale în legătură cu participarea I
elevilor la oră.
.
Fig. 1. Sistem de irigare prin aspersiune Fig.2. Sistem de irigare prin picurare
Fig.3.
Afânarea solului cu afânătoare stelată

Fig. 4. Palisarea
Fig. 5. Tăiere dirijată la trandafir.

S-ar putea să vă placă și