Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.11.2022
PROFESOR: Moraru Natalia
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
MODULUL II: Asigurarea calității vieții
SUBIECTUL: Viața ca sens și sursă de învățare
TEMA : : Manipularea şi consumul. Viaţa la început de mileniu şi consumul. Consumul de bunuri,. Consumul de servicii.
Promovarea bunurilor și serviciilor. Limita necesităţilor şi a posibilităţilor. Consumul rațional. Calitatea consumului

CLASA a XI-a
TIPUL LECȚIEI: de formare a capacităților de înțelegere a cunoștințelor
Model constructivist ERRE bazat pe etepele:Evocare. Realizarea sensului.Reflecție.Extensie.

Unități de competență:
2.1. Analiza modalităţilor de comunicare, adecvate situaţiei şi contextului;
2.2. Stabilirea relaţiilor dintre convingeri, valori, priorităţi şi corectitudinea deciziilor;
2.3. Asumarea unui comportament axat pe valori, priorităţi şi decizii personale, adecvat vârstei;
Obiective operaționale:
1) să enumere drepturile consumatorilor
2) sa rezolve corect itemii propuși spre rezolvare folosind informațiile din lecțiile anterioare
1
3) să dezbata fișele de lucru pe care le-au primit în clasă
Obiective afective:
- Să participe cu ușurință la activitate, dovedind însușirea noțiunilor.
Strategii didactice :
Metode și porcedee: povestirea, conversaţia euristică, problematizarea, explicaţia, discuţia colectivă, jocul didactic, munca în
echipă.
Fișe de lucru: mape de portofoliu, dictionare de specialitate, Internetul,video, prezentare power point
Forme de organizare a activitatii: activitate pe echipe sau grupe de elevi
Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală
Resurse:
CURRICULUM NAȚIONAL ARIA CURRICULARĂ CONSILIERE ȘCOLARĂ ȘI DEZVOLTARE PERSONALĂ
DISCIPLINA DEZVOLTARE PERSONALĂ CLASELE IX-XII .
Curriculumul disciplinar Ghidul de implementare a curriculumului disciplinar Chișinău, 2018.
http://educatieonline.md/Video

2
DEMERSUL DIDACTIC

ELEMENTELE DE CONȚINUT STRATEGII STRATEGII


DE
O t’ DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂȚILE ACTIVITĂȚILE FORME METODE MIJLOACE
ÎNVĂȚĂTORULUI ELEVILOR

EVOCARE

Se asigură condiţiile optime pentru buna 15’ Studiul de caz


desfăşurare a lecţiei. Elevii sunt receptivi. Conversația

Prfesorul le prezintă un film elevii il Elevii, împărţiţi în patru echipe, Proiector


privesc. Apoi le adreseaza cîteva Frontală
se pregătesc pentru începerea
intrebari: orei de dirigenţie.
Ce sugerează filmul? La ce vă gîndiți Aprecieri
Elevii işi spun părerile. verbale
cînd îl priviți? Ce va plăcut? Cine sunteți Laptop
producătorii sau consumătorii?

Discuția
dirijată
REALIZAREA SENSULUI

Tema de astăzi este: Manipularea şi 25-


consumul. Viaţa la început de mileniu şi Elevii răspund la întrebări, iau 30’ Individuală explicaţia
consumul. Consumul de bunuri,. decizii și le comentează.
Consumul de servicii. Promovarea
bunurilor și serviciilor. Limita Fișe
3
necesităţilor şi a posibilităţilor. Elevii notează în caiet tema.
Consumul rațional. Calitatea consumului. Conversația
Frontală
Elevii sunt rugaţi să lucreze în grupe şi să Elevii isi spun ideile. După ce
O1 explice NOŢIUNILE: elevii citesc răspunsurile ,
Producător,consum de bunuri și profesorul le prezintă definițiile .
PRODUCĂTÓR, - care dă
servicii,consumator Argumentarea
naștere la ceva, cel care produce
Tablă
prin muncă bunuri materiale. Orală
CONSÚM s. n. 1. folosire de
bunuri, de produse pentru
satisfacerea diferitelor necesități. Studiu de caz Anexa nr.2
♦ bunuri de larg ~ = produse ale
industriei ușoare sau alimentare Aprecieri
destinate consumației verbale
individuale. 2. cantitate de
combustibil, materii prime,
materiale consumată pentru
funcționarea unui sistem tehnic,
pentru realizarea unui produs, a
unei operații etc. ♦ ~ specific =
O3 consumul de combustibil,
material, energie etc. raportat la
o anumită unitate
CONSUMATOR care consumă.
cel ce cumpără mărfuri pentru
trebuințele sale, care cheltuiește
într’o cafenea sau într’un
restaurant.
O4 Cum trebuie să fie Producătorul? Ce studiul de caz Observarea
Elevii lucrează în grupuri apoi sistematică
calități trebuie să aibă? Cum trebuie să
prezintă răspunsurile:
4
fie Consumătorul? Ce calități trebuie să Calitațile de care trebuie sa dea -Tablă
aibă? dovada producatorul:
-cretă
Cinste,Corectitudine,
Sinceritate,Respect,Politete
Amabilitate,Stapinire de sine
Elevii lucrează în grupe şi
1.Elevii sunt rugaţi să prezintă răspunsurile.
Scrie texte de promovare a produselor.
2.Profesorul prezintă informatia pe slide
Schemă
Elevii citesc informația:
-Poze de calitate Texte de
-Denumirea produsului și promovare
prezentarea caracteristicilor,
avantajelor, beneficiilor,
aprecierii, -utilizării, utilității lui
trebuie să fie cât mai clare și mai
detaliate
-Textele de prezentare a
produselor trebuie să fie
originale.
Folosiți mereu texte cât mai
detaliate de prezentare a
produselor
Elevii notează o listă de sfaturi
pentru luarea deciziilor, apoi le Fișe de lucru
prezintă în fața clasei.

Elevii sunt rugați să completeze fișa cu


5
importanța aspectului pe care trebuie să Elevii completează fișa
le atingă un bun text de promovare a Caiete
produselor.
Elevii dau răspuns la întrebare:
acțiuni de publicitate,relații
Care sunt modalitățile de promovare a publice, manifestări
bunurilor? promoționale

Elevii sunt rugați să lucreze în grupuri și Orice consumator are dreptul la:
să enumere drepturile consumatorilor a) protecţia drepturilor sale de Drepturile Aprecieri
către stat; consumatorilor orale
b) protecţie împotriva riscului de
a achiziţiona un produs, un
serviciu care ar putea să-i
afecteze viaţa, sănătatea,
ereditatea sau securitatea ori să-i
prejudicieze drepturile şi
interesele legitime;
c) remedierea sau înlocuirea
gratuită, restituirea contravalorii
produsului, serviciului ori
reducerea corespunzătoare a
preţului, repararea prejudiciului,
inclusiv moral, cauzat de
produsul, serviciul
necorespunzător;
d) informaţii complete, corecte şi
precise privind produsele,
serviciile achiziţionate;
e) instruire în domeniul

6
drepturilor sale;
f) organizare în asociaţii obşteşti
pentru protecţia consumatorilor;
g) adresare în autorităţile publice
şi reprezentarea în ele a
intereselor sale;
h) sesizarea asociaţiilor pentru
protecţia consumatorilor şi
autorităţilor publice asupra
încălcării drepturilor şi
intereselor sale legitime, în
Improvizați în perechi dialogul dintre un
calitate de consumator, şi la
agent publicitar care încearcă să
înaintarea de propuneri
convingă un consumator nehotărît sa
referitoare la îmbunătăţirea
cumpere sau nu un produs
calităţii produselor, serviciilor
1.grupă-un telefon
2.grupă-un inel
3.grupă-un medicament Elevii alcatuiesc un joc de rol
4.Încalțaminte pentru copii

REFLECȚIE

Elevii sunt rugaţi să argumenteaze 5- Conversația


necesitatea și utilitatea cunoașterii și Elevii argumentează mesajul 10’ Orală
Demonstraţia
aplicării legii privind protecția
consumatorilor activitate în Expunerea -foi A4 Aprecieri
grup verbale
conceptului -markere
Ce ați propune voi pentru îmbunătățirea
serviciilor publice în comunitate Fișe

7
Formati grupe de 4 elevi. In ipoteza in Elevii propun diferite metode de
care a-ti fost pusi de a va fi incalcate îmbunătățire a serviciilor publice -video
anumite drepturi prin care v-au fost în comunitate
afectate sanatatea respectiv securitatea
incercati sa rezolvati urmatoarea situatie:
Intocmiti schița unui pliant prin care sa
informati potentialii clienti asupra
eventualelor riscuri la care ar fi expusi
daca ar achizitiona un produs (alimentar
sau nealimentar ).

EXTENSIE
Se fac aprecieri orale asupra evoluţiei Individual
3’ orală
elevilor pe parcursul orei şi a modului în aprecierea orală,
care s-au implicat în rezolvarea explicaţia.
cerinţelor.

S-ar putea să vă placă și