Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.11.2022
PROFESOR: Moraru Natalia
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
MODULUL II: Asigurarea calității vieții
SUBIECTUL: Viața ca sens și sursă de învățare
TEMA : Impactul deciziilor asupra viitorului
CLASA a VII-a
TIPUL LECȚIEI: de formare a capacităților de înțelegere a cunoștințelor
Model constructivist ERRE bazat pe etepele:Evocare. Realizarea
sensului.Reflecție.Extensie.
Unități de competență:
2.1. Descrierea caracteristi- cilor demnității și com- portamentului demn,
demonstrate în raport cu sine și cu cei din jur;
2.2. Analiza condițiilor și modalităților de realizare a traiului decent;
2.3. Argumentarea rolului implicării personale și a deciziei corecte în
soluționarea problemelor.
Obiective operaționale:
O.1 să înțeleagă importanța luării unei decizii în copilărie/adolescență;
O.2 să-și exprime părerea argumentat în luarea unei decizii;
O.3 să formulize un acrostih prnind de la cuvântul decide ;
O.4 să elaboreze o listă cu sfaturi pentru luarea deciziilor.
Strategii didactice :
Metode şi procedee: prezentarea, energizantul, acrostihul, discuţia, studiul de
caz, argumtarea, conversația, discuție dirijată.
Mijloace de învăţământ: tablă, cretă, laptop, proiector, Anexa 1, 2, 3., foi A4,
markere.
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, individuală şi în
grup.
Bibliografie :
 Curriculum pentru învățământul primar. Chişinău:MECC, 2018.
 Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău:MEEC,
2018
 http://educatieonline.md/details?6fbf05d2106b426cb3442c531cf1e882

2
DEMERSUL DIDACTIC

ELEMENTELE DE CONȚINUT STRATEGII STRATEGII


DE
DIDACTICE EVALUARE
O ACTIVITĂȚILE ACTIVITĂȚILE t’ FORME METODE MIJLOACE
ÎNVĂȚĂTORULUI ELEVILOR

EVOCARE

Profesorul stabileşte un contact vizual și 15’ Studiul de caz


verbal cu elevii. Elevii sunt receptivi.
Propune elevilor să completeze Anexa nr.
Elevii completează și prezintă Proiector
1. Frontală
Se prezintă elevilor câteva portrete ale fiecare.
oamenilor de succes: Mark Zuckerberg Aprecieri
(întemeitorul fecebook-ului), Cristiano Recunosc personalitățile și verbale
Laptop
privesc filmulețul după care
Ronaldo (video), se adresează discută în baza lui
întrebările:
Anexa nr.1
Care au fost deciziile importante luate de
Cristian pentru a deveni un fotbalist
bun?... Discuția
dirijată

REALIZAREA SENSULUI

1. Exercițiul Variante de decizii (5 25-


min) Elevii răspund la întrebări, iau 30’ Individuală explicaţia
Ce este o decizie? Decizie - hotărâre decizii și le comentează.
luată în urma examinării unei probleme, Fișe
3
a unei situații etc.
De ce trebuie periodic să luăm o decizie? Conversația
Frontală
Ce consecințe poate avea o decizie
O1 nereușită?
Imaginați-vă că aveți mai multe variante
de ales în același timp. Notați în caiete
varianta pe care o alegeți și scrieți de ce Argumentarea
Tablă
ați făcut această alegere.n simbol. Anexa Orală
nr.2
2. Modelul deciziilor (5 min)
D - Definește problema Studiu de caz Anexa nr.2
1. Profesorul scrie pe tablă cuvântul
DECIDE pe verticală și roagă elevii să E – Enumeră variantele de Aprecieri
formuleze de la fiecare literă un cuvânt. soluționare verbale
Se discută variantele propuse.
C – Compară variantele
2. Vă propun un model simplificat de
luare a deciziilor (profesorul explică și identificate
notează pe tablă) I – Investighează aspectele pro și
3. Studiu de caz Decide pentru Elena (10
contra referitoare la toate
min) Anexa nr.3
O3 variantele identificate
1. Profesorul propune un studiu de caz -Tablă
despre o elevă care nu știe ce profesie să D - Decide care e varianta cea
aleagă. -cretă
mai bună
3. Se discută fiecare decizie E – Execută decizia
Anexa nr.3
2. Elevii, împărțiți în grupuri a
câte 4-5, rezolvă (pe foi A3)
O4 studiul de caz, folosind Modelul studiul de caz Tablă Observarea
deciziilor, apoi prezintă sistematică
rezultatul activității în fața clasei. Schemă

4
Caiete

REFLECȚIE

1. Lucru în grup Sfaturi în luarea Elevii notează o listă de sfaturi 5- Conversația


10’ Orală
deciziilor pentru luarea deciziilor, apoi le Demonstraţia
Elevii se împart în grupuri a câte 4. prezintă în fața clasei. activitate în Matrice -foi A4 Aprecieri
grup verbale
Profesorul repartizează elevilor foi A4 și conceptului -markere

markere.

Profesorul prezintă elevilor un video în


-video
care se prezintă cum arată un om de
succes și ce ocupații poate avea un om de
succes.

EXTENSIE
Elevii vor realiza un arbore al deciziilor Individual
3’ Fișe orală
cu privire la profesia de care sunt Concluzii la care se poate de
pasionați în baza ajuns

5
Modelului deciziilor. • Deciziile fac parte din viața
oricărei persoane.
• Orice decizie este una din
câteva variante posibile.
• Decizia corectă se ia fiind calm
și liniștit.
•Fiecare persoană are dreptul să
greșească.
• Deciziile noastre deseori sunt
criticate de alți oameni.
• Decizia ta este doar decizia ta.

Anexa nr.1
Completează spațiile libere.

Mâine am de gând să________________________

6
_________________________________________
Peste o lună am de gând să___________________
_________________________________________
Peste un an am de gând să____________________
_________________________________________
Peste 3 ani am de gând să____________________
________________________________________
Peste 5 ani am de gând să_____________________
_________________________________________
Peste 10 ani am de gând să____________________
_________________________________________

7
Anexa nr.2
a) În weekend ai planificat un marș turistic cu echipa din care faci parte, iar profesoara de limba
română vă propune o excursie la Orheiul Vechi.

b) Un prieten care a fost bolnav timp de 2 săptămâni și nu a frecventat școala vă roagă să-l
ajutați să recupereze temele, iar un alt prieten vă invită să mergeți la un film, pe care de mult
timp vă doriți să-l vizionați.

c) Sunteți pasionat de muzică și marți va avea loc un festival muzical, dar în aceeași zi împreună
cu colegii de clasă trebuie să lucrați la un proiect la educația civică.

d) La televizor derulează în același timp o emisiune culinară pentru copii, pe care o vizionați
permanent și un film cu actorul preferat.

e) Ești pasionat de pictură și volei. În clasele a V-a și a VI-a ai mers la ambele cercuri, deoarece
erau în zile diferite, în acest an ambele cercuri se desfășoară în aceiași zi și la aceeași oră.
Elevii decid ce vor alege și apoi se discută deciziile lor.

8
Anexa nr. 3

Decide pentru Elena

Elena este elevă în clasa a VII-a. Ea nu știe ce profesie ar dori să aleagă. Învață binișor, dar nu-și
dorește să continue studiile la liceu. Tot timpul liber desenează diverse modele de vestimentație
și a cusut pentru păpușile sale multe haine. Mama ei, care e medic de profesie, insistă ca Elena
să facă liceul, apoi să continue studiile la Universitatea de Medicină. Tata, care e contabil la
o firmă renumită, consideră că fiica lui trebuie să devină contabilă, de aceea insistă ca Elena
să continue studiile la Colegiul Financiar Bancar, apoi la Academia de Studii Economice. Ce
decizie va lua Elena?

S-ar putea să vă placă și