Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

COMPETENTE SPECIFICE:
1.3 exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii şi opinii privind textele receptate
1.4 redactarea unor texte diverse
2.1. aplicarea unor tehnici vizând înţelegerea textelor literare sau nonliterare
2.3 compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme literare
2.4 analizarea componentelor structurale şi expresive ale textelor literare studiate şi
discutarea rolului acestora în tratarea temelor
3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul activităţii, elevii trebuie:
O1 : sa identifice in text motive literare si importanta acestora pentru evolutia
evenimentelor;
O2 : să analizeze textul Mara de Ioan Slavici din mai multe perspective, având la
dispoziţie texte suport;
O3: să analizeze comportamentul personajelor, in special al Persidei si al lui Natl
scotand in evidenta evolutia personajelor;
O4: sa isi imagineze o alta interpretare a evenimentelor, transformandu-se ei insisi in
personaje participante la actiune;
O5: sa sintetizeze evolutia relatiei dintre Persida si Natl.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 TIPUL: mixtă, euristică


 Resurse procedurale:
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia euristică, lucrul în grup, problematizarea,
observaţia, lectura explicativă, brainstorming, frisco, jurnalistul- cameleon
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII : activitate frontala, activitate pe perechi, activitate
independenta si individuala.
 Resurse materiale: capacitatea de formare a elevilor, timp: 50 min.
 MIJLOACE DIDACTICE : fişe de lucru cu fragmente din roman, manualul.
 Evaluare
TIP DE EVALUARE: formativă, orală, scrisă, de grup.
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observaţia sistematică, proba scrisă, proba orală,
tema de lucru în clasă.

BIBLIOGRAFIE:

1. Emanuela, Ilie, Didactica literaturii romane, Ed. Polirom, Bucuresti, 2008;

2. Vistian, Goia, Didactica limbii si literaturii romane, Ed. Dacia, Bucuresti, 2005;

3. Dumitru, Vatamaniuc, Ioan Slavici – opera literara, Ed. Teora, Bucuresti, 2000;

1
Evenimentele Obiective urmărite Conţinutul lecţiei Strategie Timp Evaluare
didactică
lecţiei

1. Moment - Pregătirea clasei pentru lecţie 3’


organizatoric
- Notarea absenţelor

2.Actualizarea - Se precizeaza tipul si structura romanului “Mara” de Ioan Conversaţia 5’ Aprecieri prin
cunoştinţelor Slavici calificative

- Se prezintă pe scurt constructia subiectului si planurile


narative

3. Captarea O5: - Elevii sunt solicitaţi să participe activ la activitatea de Brainstorming 7’ Observarea
atenţiei pentru sa sintetizeze brainstorming pe tema iubirii, pe care profesorul o realizeaza sistematică a
lecţia nouă evolutia relatiei la tabla sub forma ciorchinelui. elevilor
dintre Persida si
Natl. - Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor Conversaţia Chestionare orală
cu aprecieri prin
- Pornind de la ideile anuntate de elevi se ajunge la iubirea calificative
dintre Persida si Natl; se face o scurta trecere in revista a
relatiei celor doi (etapele)

4.Desfăşurarea - familiarizarea cu - lectura unui text suport (scena in care ei doi s-au vazut Lectura 10’ Observarea
lecţiei textul pentru prima data) ce urmeaza a fi analizat explicativa sistematică a
elevilor
O1 : sa -Analiza motivului ferestrei: ea devine un cadru magic, in Conversaţie
identifice in text apropierea caruia se petrecuse actul cvasihierofanic de euristica 5’ Chestionare orală
motive literare si celebrare a iubirii. Infuzia cu dragoste este nestiuta, ca intr- cu aprecieri prin
importanta un contact malefic, vizual, cu un zburator terestru, ipostaziat calificative
acestora pentru
aici in Natl. Fereastra figureaza aici hotarul dintre doua
evolutia

2
evenimentelor; taramuri, oglinda magica, subtire, care separa realitatea
banala, terna, de imagistica erotica, fascinanta, poarta
secreta pe unde patrund duhurile rele. De aceea, in lumea Observarea
- identificarea sistematică a
arhaica, de fereastra se atarnau diferite obiecte, cruci sau Problematizare
principalelor elevilor
talismane cu proprietati speciale. Fereastra emana imprejur
motive literare
o vraja erotica, invadand atat spatiul sacru al manastirii, cat si
prezente în text
mediul profan de afara.
Chestionare orală
- Analiza motivului literar destin. cu aprecieri prin
Utilizand metoda Frisco, clasa se imparte in 8 grupe, fiecare calificative
grupa primind cate un text suport si un citat legat de tema
textului, pe baza caruia va trebui sa analizaze si sa prevada 15’
viitorul relatiei dintre Persida si Natl din perspectiva Observarea
conservatorului, exuberantului, optimistului si a pesimistului. Metoda Frisco sistematică a
O2 : să
elevilor
analizeze textul Grupa I va primi fragmentul cu a doua intalnire dintre cei doi,
Mara de Ioan privit din perspectiva pesimistului si citatul: “A iubi fara a
Slavici din mai
seduce este unul dintre frumoasele destine ale omului.”
multe perspective,
Andre Malraux Explicatia
având la
dispoziţie texte
Grupa a II-a va primi fragmentul cu intalnirea celor doi dupa
suport;
ce Natl si-a lovit tatal, privit din perspectiva optimistului si
citatul: « Te iubesc fara sa stiu cand sau cum sau pe unde. Te
iubesc pur si simplu, fara complexitati sau mandrie; te iubesc Munca in Observarea
pentru ca nu stiu alta cale ... «  Pablo Neruda sistematică a
echipe
elevilor
Grupa a III-a va primi fragmentul cu decizia Persidei de a
pleca cu Natl, privit din perspectiva exuberantului si citatul :
“Iubirea e barbara, cum e barbar izvorul care isi faureste
drumul printre pietre, ea nu e ca apa imblanzita de la

3
robinet, care curge in orasele civilizate.” Rabindranath
Tagore

Grupa a IV-a va primi fragmentul cu deschiderea macelariei


la Viena, privit din perspectiva optimistului si citatul: “Si
totusi exista iubire

Si totusi exista blestem,

Dau lumii, dau lumii de stire,

Iubesc, am curaj si ma tem.” Adrian Paunescu

Grupa a V-a va primi fragmentul cu deschiderea birtului de la


Sararie, privit din perspectiva conservatorului si citatul:
"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate:
dragostea nu pizmuieste, dragostea nu se lauda, nu se umfla
de mandrie. Nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau,
O4: sa isi nu se manie, nu se gandeste la rau. Nu se bucura de Munca in Observarea
imagineze o alta nelegiuire, ci se bucura de adevar. Acopera totul, crede totul, echipe sistematică a
interpretare a nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri elevilor
evenimentelor, niciodata..." (Epistola intaia catre Corinteni a Sfantului
transformandu-se Apostol Pavel, XIII, 4-8).
ei insisi in
personaje Grupa a VI-a va primi fragmentul cu prima bataie, privit din
participante la perspective exuberantului si citatul: Iubirea este singura
actiune; pasiune care se plăteşte cu o monedă fabricată de ea însăşi …
jertfa.

Grupa a VII-a va primi fragmentul cu umilirea Persidei, privit


din perspectiva pesimistului si citatul: Nu iubim decât ceea ce

4
nu posedăm în întregime. – Marcel Proust

Grupa a VIII-a va primi fragmentul cu nasterea copilului,


privit din perspectiva optimistului si citatul: “Nu exista om
atat de las pe care iubirea sa nu-l transforme intr-un erou.”
Platon

Fiecare echipa isi va elege un reprezentant care va juca rolul


jurnalistului – cameleon, punandu-se in pielea personajelor si
O3: să prezentand concluziile echipei facand schita la tabla.
analizeze
comportamentul Jurnalistul -
personajelor, in cameleon
special al Persidei 5’ Chestionare orală
si al lui Natl cu aprecieri prin
scotand in calificative
evidenta evolutia
personajelor;

5. Asigurarea feed- Fixarea cunoștințelor


backului
Sintetizarea rezultatelor intr-un eseu de 5 minute. Eseul de 5 5’
minute

5
6. Tema pentru - Tema pentru acasă – realizarea unui eseu de maxim o
acasă pagina in care sa compare iubirea dintre Pesida si Natl cu alte
povesti de iubire celebre.

S-ar putea să vă placă și