Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Dată: 9.11.2022
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Comuna Păstrăveni
Grupă: Mare
Domeniul:Estetic și creativ.
Tema anuală:Cum este ,a fost și va fi aici pe Pământ?
Tema proiectului tematic:Iarna în țara mea.
Tema subproiectului tematic:
Tema activităţii: „A venit iarna!”
Denumirea activităţii: Jocuri la alegerea educatoarei
Tema activităţii: „Împodobim bradul”
Tipul de activitate: Joc distractiv
Scopul activităţii:
 Recreerea copiilor şi stabilirea unei bune dispoziţii;
Obiective operaţionale:
*cognitive:
O1 să recunoască şi denumească elementele de podoabă ;
O2 să prindă podoabele în brad;
*psiho-motrice:
O4 să danseze şi să cânte alături de ceilalţi copii;
O5 să se deplaseze fără reţinere în încăpere;
* afective:
O6 să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată;
O7 să participe cu plăcere la joacă;
Forma de realizare: joc în grup
Strategii didactice : conversaţia, explicaţia, meloterapia,
Mijloace de învăţământ: : Brad, globuleţe,beteală,obiecte de decor, calculator, muzică
specifică.
Bibliografia: Programa pentru învățământ special preșcolar.
Durata activităţii: 20-25 minute
DEMERS DIDACTIC

Momentele Ob. Metode și Mijloace


Conţinutul activităţii Evaluare
activităţii oper. procedee didactice

1. Momentul - Aerisesc sala de grupă;


organizatoric - Aşez scăunele;
- Introduc copiii în sala de grupă;
- Îi anunţ pe copii ca le-am pregătit o
surpriză şi vreau să fie atenţi la mie ca să
- îngeraşi - observarea
2. Captarea atenţiei O6 le spun despre ce este vorba. Ii rog să se
ridice şi să caute sub sacune pentru că vor - expunere; decorativi. comportamentului
găsi ceva (fiecare copil va avea lipit sub copiilor;
scaun un plic cu un îngeraş).
3. Anunţarea temei - Propun copiilor ca îngeraşii pe care i-au
şi a obiectivelor găsit sa-i punem în bradul pe care l-am
O7 - explicaţia; - observarea
cumpărat dimineaţa de la magazinul lui
Moş Crăciun, alături de globuri şi beteală. sistematică;

4. Desfăşurarea - Muzica începe, aşez podoabele în faţa - Brad,


activităţii copiilor şi cu toţii încep a împodobii globuleţe,
O6 bradul, se bucură, cântă şi dansează. - conversaţia; beteală, obiecte
O1 de decor,
- Îi voi ridica pe cei mici ca să pună calculator,
O2 globuleţe până sus. Să aşeze beteala si - demonstraţia; muzică
toate obiectele de decor.
Momentele Ob. Metode și Mijloace
Conţinutul activităţii Evaluare
activităţii oper. procedee didactice

O3 - Ne prindem în horă şi cântăm colinde în


jurul bradului.
O4
- Aşez copiii pe covor şi le povestesc
O5 despre cum o să vină Moş Crăciun, si o să
O6 le aducă multe cadouri. În acest timp bate
cineva la uşă, eu deschid şi găsesc un coş
O7 cu portocale şi o scrisoare.

- Pe plic scrie ca este de la Moș Crăciun. - evaluez capacitatea


copiilor de a se
- Citesc scrisoarea în care moşul îi felicită exprima corect, clar şi
pentru tot ce au făcut ei astăzi, pentru că i- - conversaţia;
5. Evaluarea expresiv;
a văzut pe geam, cât de bine s-au descurcat
O1 - interogaţia;
le-a trimits în dar un coş cu portocale, dar
sa-l aştepte de Crăciun că o să vină cu
multe daruri pentru ei.

O5 - Fac aprecieri colective asupra modului în - coşul cu


care s-au purtat şi descurcat astăzi. Îi portocale.
6. Încheierea
felicit şi le mulţumesc şi îi invit să meargă
activităţii O6
în sala de mese să servească fructele
O7 primite de la Moşul.

S-ar putea să vă placă și