Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Răcăciuni;


Profesor: Lupu Alexandru;
Clasa a VIII – a E;
Disciplina: Istorie;
Unitatea de învățare: Etnogeneza românească;
Lecția: Așezarea slavilor la sudul Dunării. Romanitatea orientală;
Tipul lecției: predare-învățare;
Timp: 50 minute.
Competențe specifice:
• 1.1 1.1. Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în rezolvarea unor situaţii-problemă;
• 1.2 Analizarea faptelor istorice utilizând coordonate spaţio-temporale în contexte diferite;
• 2.1. Prezentarea unei teme istorice prin valorificarea informaţiilor oferite de diverse surse.

Strategia didactică:

1. Metode: tradiționale: expunerea, conversația euristică;

Moderne:învățarea prin descoperire, problematizarea.

2. Resurse: -manualul;
- Facsimile după texte vechi scrise în alfabetul româno-chirilic;

1
Bibliografie: - manual istorie clasa a VIII –a, , Art Klett, 2020.

- Documanta Romaniaei Istorica, A, XXII.

2
MOMENTELE C.S. ACTIVITATEA ACTIVITATEA STATEGIA DIDACTICĂ
LECTIEI PROFESORULUI ELEVILOR
METODE FORME MIJLOACE
Moment organizatoric -salută elevii, solicită numele -răspund la -conversația -frontal -catalogul
elevilor absenți, asigură ordinea salutul
2 min. -individual
și formează un climat favorabil profesorului,
in clasă nominalizează
absenții,
pregătesc
materialele
necesare lectiei
Verificarea cunostințelor -verifică lecția anterioară sub -elevii răspund la -conversația -individual -manualul și caietul
forma unor întrebări rapide întrebările euristică; de notițe
15 min.
profesorului
Comunicarea -profesorul anunță lecția și -noteaza în caiete -frontal -caietul de notite
cunostințelor noi notează titlul acesteia pe tablă; titlul lecției și
-învățarea -individual -tabla
schema de la
23 min. - profesorul notează schema la prin
tablă;
-frontal -manualul
tablă; descoperire
-elevii răspund,
-frontal -caietul de notițe
-profesorul explică elevilor care -expunere
pe rând cerințelor
au fost cauzele migrațiilor din
profesorului. -individual -manualul
primul mileniu și care au fost

3
principalele popoare migratoare -elevii sunt atenți -învățarea -frontal -caietul de notite
care au traversat spațiul locuit de la explicații prin
1.1 -frontal -tabla.
români; profesorului și descoperire
notează în caiete
- profesorul pune în vedere - copii foto
ceea ce li se
impactul pe care l-au avut slavii după texte
spune;
asupra formării poporului român redactate în
și a limbii române oferind limba
exemple de cuvinte de origine română cu
2.1
slavonă; alfabet
chirilic;
I. Așezarea
slavilor la
sud de
Dunăre;

1.1

4
-profesorul anunță elevii despre
trecerea la cea de-a doua parte a
lecției;

-elevii sunt rugați să urmărească


textul de la pagina 39 din
manual;

-profesorul explică elevilor


noțiuni noi;

-sunt propuse aplicați de la


pagina 39 din manual.

5
- Profesorul
explică
noțiunea de
romanitate
orientală;

- Profesorul
propune
spre
1.1
rezolvare
aplicații din
manual;

6
- elevii dau
deschid manualul
de la pagina
menționată de
profesor și
2.1 - Profesorul rezolvă
verifică aplicațiile;
rezolvările
- elevii prezintă
II. Romanitate prezentate
rezolvările
a orientală de elevi
aplicațiilor;
oferind -manualul;
feedback
-tabla;
acestora din
urmă; -
-caietul de notițe.
- e
l
e

7
Fixarea si sistematizarea -profesorul cere elevilor să i se -elevii adresează -frontal -manualul;
cunostintelor; 1.1 adreseze întrebări, în cazul în întrebări
-individual -caietul de notițe.
care au nelămuriri; profesorului, ia
10 min.
mai apoi răspund
-li se pun elevilor întrebări
cerințelor
scurte, recapitulative cu rolul de
acestuia.
a fixa informațiile nou învățate.

8
9

S-ar putea să vă placă și