Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Unitatea şcolară: Grup Şcolar Industrial transporturi Căi Ferate-Buzău


Clasa: IX A
Data:
Obiectul de studiu:Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor
Profesor: Badea Mihaela
Tema: Procesorul de texte Microsoft Word
Lecţia: Documente Word
Tipul lecţiei: comunicare de noi cunoştinţe
Locul de desfăşurare a activităţii:laboratorul de informatică
Obiectivul cadru: Dezvoltarea capacităţilor de utilizare a procesorului de texte Microsoft
Word
Material didactic: prezentare în Power Point, calculator, manual şcolar
Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, exemplificarea, exerciţiul, explorarea
directă
Organizarea clasei: colectiv, frontal cu toată clasa

Obiective de referinţă:
O1: să cunoască importanţa utilizării procesorului de text Microsoft Word;
O2: să cunoască modul de deschidere a aplicaţiei;
O3: să identifice elementele ferestrei de lucru şi rolul acestora;
O4: să identifice modul de iniţializare a unui document nou;
O5: să identifice modul de setare a paginii de lucru;
O6: să cunoască modul de salvare a unui document nou;
O7: să cunoască modul de deschidere a unui document deja existent;
O8: să cunoască modul de închidere a aplicaţiei;
O9: să cunoască operaţiile necesare pentru procesarea unui text;

Activităţi de învăţare:
A1- Precizarea importanţei utilizării procesorului de text Microsoft Word;
A2- Descrierea modului de deschidere a aplicaţiei;
A3- Exemplificarea şi descrierea elementelor unei ferestre de lucru;
A4- Descrierea modului de iniţializare a unui document nou;
A5- Descrierea etapelor necesare pentru setarea unei pagini de lucru;
A6- Exemplificarea modului de salvare a unui document nou;
A7- Exemplificarea modului de deschidere a unui document deja existent;
A8- Descrierea modului de închidere a aplicaţiei;
A9- Descrierea operaţiilor necesare pentru procesarea textului.
Nr. Etapele lecţiei Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Forme de Timp
crt. didactice evaluare
1. Organizarea -salutul, scurtă conversaţie de -răspund solicitărilor Conversaţia 2’
clasei acomodare, verificarea profesorului
prezenţei, a mijloacelor
didactice de pregătire, a
existenţei caietelor de notiţe,
instrumentelor de scris
2. Captarea atenţiei O1 -scurtă conversaţie despre -îşi concentrează Conversaţia 2’
elevilor aplicaţia microsoft Word atenţia asupra
-prezentarea şi scrierea pe activităţii din clasă
tablă a titlului lecţiei -răspund la solicitările
-prezentarea obiectivelor profesorului
urmărite odată cu scrierea pe -deschid caietele
tablă a planului lecţiei
3. Transmiterea -evidenţiază importanţa -sunt atenţi Conversaţia 38’
noilor cunoştinţe utilizării aplicaţiei pentru -îşi iau notiţe Explicaţia
O2 realizarea documentelor; -răspund la întrebările Exemplifica
-descrie modul de deschidere puse de profesor rea
O3 a aplicaţiei; -răspund la solicitările Exerciţiul
-exemplifică şi descrie profesorului
elementelor unei ferestre de
O4 lucru;
-descrie modului de
iniţializare a unui document
O5 nou;
-descrie etapelor necesare
pentru setarea unei pagini de
O6 lucru;
O7 -exemplifică modul de salvare
O8 a unui document nou;
O9
-exemplifică modul de
deschidere a unui document
deja existent; Exerci-
-descrie modul de închidere a ţiul
aplicaţiei;
-descrie operaţiile necesare
pentru procesarea textului.

4. Desfăşurarea -adresează întrebări despre -răspund la întrebările Conversaţia 5’


activităţii de elementele unei ferestre de puse de profesor
fixare a lucru, modul de deschidere a
cunoştinţelor noi unei aplicaţii noi, salvarea
şi realizarea acesteia, deschiderea unui
conexiunii document deja existent,
inverse închiderea aplicaţiei,
procesarea unui text;
5. Încheierea -evidenţiază elevii care au -sunt atenţi 1’
activităţii contribuit la desfăşurarea
lecţiei şi îi notează
-formulează concluzii asupra
activităţii desfăşurate

S-ar putea să vă placă și