Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

DATA:16.11.2022.

GRUPA: mare A

EDUCATOARE: Mihuț Ioana, Bodea Aurelia

PROFESOR METODIST: Dima Felicia

COORDONATOR PRACTICĂ: Dima Felicia

PROPUNĂTOR: Meza Patricia

TEMA ANUALĂ: ,,Cine sunt/suntem?’’

TEMA SĂPTĂMÂNII:,,Localitatea mea”

DOMENIUL EXPERIMENȚIAL: ALA 2- Activități liber alese 2

TEMA: ,,Scaunele muzicale”

MIJLOC DE REALIZARE: joc de mișcare

TIPUL ACTIVITĂȚII: joc didactic

SCOP: Dezvoltare a abilităților mortice și recreere


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

01.să respecte regulile jocului și comenzile primite

02.să își dezvolte competivitatea

STRATEGII DIDACTICE:

1.METODE ȘI PROCEDEE

M1-explicația

M2-demonstrația

M3-conversația

M4-jocul

2.MATERIALE DIDACTICE: scaune, calculator(pentru muzică), recompensă

3.METODE DE EVALUARE : observarea comportamentului copiilor, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru învățământul preșcolar(3-6/7 ani) Mec-2008


REGULILE JOCULUI:

 Se face un cerc din atâtea scaune cât numărul participanţilor, mai puţin cu unu. Copiii dansează în jurul scaunelor
pe muzică până când aceasta este oprită. În momentul în care muzica se opreşte fiecare dansator trebuie să-şi
găsească un scaun. Cel care rămâne fără loc, va dansa în mijlocul cercului sau în alt loc amenajat pentru asta dar
aproape de cercul de dansatori. La fiecare sfârşit de rundă se scoate câte un scaun din joc. Dansul continuă până
când rămâne un singur scaun, câştigător fiind copilul care reuşeşte să se aşeze primul pe ultimul scaun.
Răsplata: Câștigătorul va primi două bucăți de napolitană, iar ceilalți vor primi o bucată pentru implicare și efortul
depus.
DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITĂȚII CONȚINUTUL SPECIFIC STRATEGII


DIDACTICE
1.MOMENT Se creează condițile psihopedagogice necesare desfășurării
ORGANIZATORIC activității în condiții bune:
-aerisirea sălii de grupă
-aranjarea scăunelelor și meselor pentru a crea loc pentru
activitate
2.CAPTAREA Captarea atenției se va realiza cu ajutorul unui joculeț: îi  M3
ATENȚIEI spun copilului diferite instrucțiuni pe care el trebuie să le
îndeplinească. De exemplu: pune mâna stângă pe
genunchiul drept, pune arătătorul de la mâna dreaptă pe nas,
etc
3.ANUNȚAREA TEMEI -Azi, copii am pregătit pentru voi un mic joculeț care se  M3
ȘI A OBIECTIVELOR numește,,Scaunele muzicale’’. Ați auzit de el?
4.PREZENTAREA  Explicarea si demonstrarea jocului  M1
CONȚINUTULUI ȘI -După cum vedeți scaunele sunt așezate în cerc, iar pe  M2
DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII fundal se aude muzică. În timp ce muzica merge va trebui să  M3
dansați în jurul scaunelor până în momentul în care muzica  M4
se va opri. Când muzica se oprește, va trebui să ocupați  Calculatorul
repede un scaun. Cel care rămâne fără scaun, va ieși din joc  Scaune
și se va pune într-o parte în care poate să danseze până
termină ceilalți. Cel care va rămâne ultimul câștigă.
 Jocul de probă
Ca să mă asigur că au înțeles voi face un joc de probă cu
ajutorul colegelor mele.
După jocul de probă, va începe jocul.
5.EVALUAREA La terminarea jocului îl aplaudăm pe câștigător. Ne vom  M3
așeza în semicerc și îi voi întreba ,,ce joculeț am făcut noi
azi?’’ și dacă le-au plăcut.
6.ÎNCHEIEREA Voi face aprecieri verbale și le voi da recompense.  M3
ACTIVITĂȚII  Recompensă

S-ar putea să vă placă și