Sunteți pe pagina 1din 5

Școala Gimnazială Castranova

Grădiniţa Castranova

Proiect de activitate

JOCURI ŞI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE

EDUCATOARE: Roşia Laura Maria

GRUPA mijlocie-mare ,,Fluturaşii”

ANUL ȘCOLAR: 2017-2018


GRUPA: Mijlocie-mare
GRĂDINIŢA Castranova
PROIECT DE ACTIVITATE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ CASTRANOVA


GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL CASTRANOVA
GRUPA: Mijlocie-mare
EDUCATOARE: Roşia Laura Maria
Data: 28.02.2018
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Ce ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
TEMA PROIECTULUI: „Tema saptamanală independentă”
SUBTEMA: „Dăruim marţisoare celor dragi”
CATEGORIA DE ACTIVITATE:
Activităţi didactice liber alese (ALA 2)
TEMA ACTIVITĂŢII: „Bucheţele, bucheţele”
MIJLOCUL DE REALIZARE: jocuri distractive
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL:
 Dezvoltarea psihomotrică şi a spiritului de echipă

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
- Să respecte regulile jocurilor propuse;
- Să coopereze în timpul jocurilor, respectând regulile de comportare
civilizată;
- Să înţeleagă spiritul de întrecere şi echipă
METODE ŞI PROCEDEE:
Jocul, explicaţia, demonstraţia, conversaţia

BIBLIOGRAFIE:
* M.E.C.I.- Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7), Bucureşti,
2008

* Filofteia Grama, Angela Sesovici, Georgeta Pletea: - Aplicaţia noului


Curriculum pentru învăţământul preşcolar,Vol III., Editura Didactica Publishing
House, Bucureşti, 2009

* Revista învăţământului preşcolar, Editura Arlequin, Nr. 3-4/2010


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Continutul invatarii Strategii Evaluare


activitatii didactice
Moment Aerisirea salii de grupă.
organizatoric Asigurarea condiţiilor optime
şi a cadrului specific pentru
buna desfăşurare a jocului.
Captarea Se va realiza prin versurile:
atenţiei “Floricele suntem noi
Mergem toate-n pas vioi
Ne-nvârtim, ne răsucim
Un cerc mare construim!”
Anunţarea temei Voi anunţa copiii că vom Explicatia Frontal
şi a obiectivelor desfăşura un joc: ,,Buchetele,
buchetele’’ dar trebuie să
respectăm nişte reguli şi anume
să nu ne îmbrâncim, să vorbim
frumos cu colegii.
Dirijarea Buchetele, buchetele
învăţării Copiii sunt aşezaţi în cerc,
fiecare purtând câte un
medalion cu un ghiocel si
merg, pe muzică, pe Demonstraţia
circumferinţa acestuia
executând diferite mişcări după
comenzile date (mers obişnuit, Individuala
ca piticul, sărituri ca iepuraşul
etc). La un moment dat muzica
se opreşte. Explicaţia
La comanda educatoarei: “Să
facem un buchet de …(număr)
flori, copiii se grupează la un Frontal
loc în funcţie de numărul Jocul
solicitat de educatoare. Cei care
nu mai pot forma o grupa sunt
penalizaţi şi primesc pedeapsa
să sară de …ori intr-un picior.
Jocul se repetă, educatoarea
solicitand alte numere.
Se intervine numai dacă copiii
întâmpină greutăţi sau încalcă
regulile stabilite

Incheierea Se vor face aprecieri Conversaţia Frontal


activităţii individuale şi colective, se
aminteşte denumirea jocului.

S-ar putea să vă placă și