Sunteți pe pagina 1din 4

ŞCOALA GIMNAZIALĂ DIMITRIE BRÂNDZĂ

VIIŞOARA, JUDEŢUL BOTOŞANI


Tel/Fax: 0231549908; e-mail: scoala_viisoara_bt@yahoo.com

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Dimitrie Brândză “, Viișoara


Data:07.03.2023
Prof. Înv. Primar : Bahrin Denise Layla
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Comunicăm
SUBIECTUL: Charlie și fabrica de ciocolată de Roald Dahl
TIPUL: consolidare
SCOPUL: Consolidarea cunoștințelor referitoare la secvențele descriptive și secvențele dialogate.
DISCIPLINE INTEGRATE: Arte vizuale și abilități practice
COMPETENŢE GENERALE:
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
4.Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE
3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înţelegerea de profunzime în cadrul lecturii
4.3. Redactarea unei descrieri tip portret pe baza unui plan simplu
COMPETENŢE INTEGRATE
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 - să își sustină opinia despre ciocolată;
O2 - să identifice în text secvențe dialogate și secvențe descriptive;
O3 - să recunoască replicile personajelor;
O4 - să caracterizeze personajul principal;
O5 - să alcătuiască un text care să conțină o descriere și un dialog.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ DIMITRIE BRÂNDZĂ
VIIŞOARA, JUDEŢUL BOTOŞANI
Tel/Fax: 0231549908; e-mail: scoala_viisoara_bt@yahoo.com

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: dezbaterea, observaţia, conversaţia, ,explicatia, exercițiul, metoda cadranelor.
MIJLOACE DIDACTICE: fisă de lucru, planșe, manual, caiet de clasă, caiet auxiliar.
FORME DE ORGANIZARE: frontală, în echipe, individuală.
RESURSE:
· UMANE: 8 elevi
· TEMPORALE: 45 minute
· SPAŢIALE: sala de clasă

Etapele Ob. Conținuturi ale învățării Strategii didactice


lecției Op.
Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1.Moment Se asigură climatul necesar începerii orei. Se împart Conversația frontal
organizatoric materialele necesare.

2.Verificarea Adresez elevilor următoarele întrebări: Conversația Caietul de frontal


temei 1.Ce exerciții ați avut de rezolvat pentru astăzi ? teme
2.Ați întâmpinat dificultăți în rezolvarea temelor ?
Verific temele elevilor, calitativ și cantitativ.

3.Captarea O1 Captarea atenției o voi realiza printr-un exercițiu de Dezbaterea planșe frontal
atenției exprimare a propriilor opinii despre ciocolată.
Pornind de la enunțurile: Conversația
Ciocolata este gustoasă și sănătoasă.
Ciocolata este gustoasă, dar nu este sănătoasă.
Ciocolata nu este gustoasă, dar este sănătoasă.
Ciocolata nu este gustoasă, nici sănătoasă.
Le cer elevilor să citească cu atenție fiecare enunț, să
reflecteze asupra lor și să îl aleagă pe acela care li se
potrivește cel mai bine. Numesc câtiva elevi să își
argumenteze alegerea făcută.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ DIMITRIE BRÂNDZĂ
VIIŞOARA, JUDEŢUL BOTOŞANI
Tel/Fax: 0231549908; e-mail: scoala_viisoara_bt@yahoo.com

Elevii au opțiunea de a nu fi de acord cu niciunul dintre cele


patru enunțuri.

4.Anunțarea Le voi comunica elevilor că astăzi la ora de Limba și literatura Observația Frontal
temei și a română vom aprofunda înțelegerea textului Charlie și fabrica Conversația
obiectivelor de ciocolată de Roald Dahl .
Elevii scriu data și titlul lecției pe caiet.
5.Dirijarea Cu ajutorul întrebărilor, recapitulăm care sunt caracteristicile Conversația Frontal
învățării O2 textului narativ.
Care este principalul mod de expunere a textului narativ?
Cine participă la întâmplări?
Cum își exprimă autorul părerea și viziunea asupra vieții, a
O3 lumii?
Cum sunt relatate întâmplările?
Într-un text narativ este precizat spațiul temporar și spațial? Caietul de
O4
Ce secvențe conține un text narativ? Explicația clasă
Elevii notează în caietul de clasă ce prezintă secvențele
dialogate și descriptive.
Într-un text narativ se pot regăsi:
-secvențe descriptive, în care se prezintă trăsături ale
personajelor, ale lucrurilor , ale spațiului.
-secvențe dialogate, în care sunt redate, în scris, replicile
personajelor. Manual. Individual
În continuare, le cer să identifice în textul Charlie și fabrica de
ciocolată secvențe descriptive și secvențe dialogate.
Metoda Fișă de lucru Individual
Împart fișa de lucru diferențiată, ce conține metoda cadranelor
cadranelor. Anexa 1

Explic cerințele și ofer ajutor elevilor care întâmpină dificultăți


în rezolvarea cerințelor.

Elevii lipesc fișa pe caietul de clasă și rezolvă independent .


ŞCOALA GIMNAZIALĂ DIMITRIE BRÂNDZĂ
VIIŞOARA, JUDEŢUL BOTOŞANI
Tel/Fax: 0231549908; e-mail: scoala_viisoara_bt@yahoo.com

6.Obținerea Pentru obținerea performanței, grupez aleatoriu elevii în Exercițiul Fisă de lucru În echipe
performanței O5 echipe.
Fiecare echipă își va imagina că vizitează fabrica de
ciocolată împreună cu domnul Wonka, ei vor scrie un scurt
text în care vor introduce o secventă descriptivă sau o
secvență dialogată. Anexa 2

Elevii își împart responsabilitățile în cadrul echipei și rezolvă


cerința.
7.Asigurarea Pentru asigurarea feed-back-ului , un reprezentant al fiecărei Conversația Caietul de Frontal
feed-back-ului echipe va prezenta textul scris în fața clasei. Exercițiul clasă

8.Încheierea Anunț și explic tema pentru acasa,din caietul auxiliar. Conversația Caiet auxiliar Frontal
lecției Explicația
Voi face aprecieri generale dar și individuale asupra
desfășurării orei de astăzi și a participării active a elevilor.

S-ar putea să vă placă și