Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de invatamant : Gradinita NR.

122

Grupa: MARE ”C”

Nume prenume cadru didactic:Popa (Balaban) Vetuta Roxana

Functia didactica: educatoare

Tipul inspectiei/sesiunea: inspectie definitivat

Data: 02.05.2023

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anuală de studiu: “Ce si cum vreau sa fiu?”

Tema proiectului : “Fii mandru de mine”

Tema saptamanala : “Vreau sa fiu…”

Domeniul de activitate: Activităţi pentru dezvoltare personală

Tema activităţii : Intalnirea de dimineata : ”Calatorie in lumea meseriilor”

Tipul activitatii : consolidarea de priceperi si deprinderi

Scopul activităţii:

1.dezvoltarea capacitatii de socializare, comunicare, exprimare libera a ideilor;

2. cultivarea sentimentului de incredere in sine prin exprimarea propriilor ganduri,


stari, idei, emotii.

Obiective:

- să utilizeze formule de salut, adecvate momentului zilei;


- să verbalizeze ziua, luna, anotimpul, caracteristicile vremii, precum si aspecte ale
anotimpului ”Primavara”;

- să schime păreri, impresii, idei cu ceilalți.

COMPORTAMNET VIZAT: Promovarea imaginii de sine, prin manifestarea sa


ca persoana unica, cu caracteristici specifice.

Strategii didactice:

1.Metode şi procedee: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, jocul.

2. Material didactic/Mijloace de invatamant: calendarul naturii, imagini meserii,


stampile colorate, laptop, tabla;

Durata activitatii: 25 – 30 minute

Locul de desfășurare : sala de grupă

Bibliografie:

1. ”Curriculum Pentru Educatie Timpurie”, 2019,

2. ”Piramida cunoasterii – Repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar”,


Coord. Lolica Tataru, Adina Glava, Olga Ckis, editura Dimant;

3. ”100 de intalniri, 100 de idei reusite” , Coord. Silvia Borteanu, Anca Vodita,
Editura Diamant.
SCENARIUL ACTIVITATII

Intâlnirea de dimineaţă:

 Salutul:”Bună dimineaţa, copii!”


Chemarea la aceasta activitate se va realiza prin recitarea urmatoarelor versuri:
“Dimineata a sosit/ La gradinita ne-am intalnit/ Pe pernute sa ne asezam/ Cu totii
sa ne salutam.” Copiii se vor aduna în semicerc, pe pernute şi se pregătesc pentru
salut. Salutul meu adresat copiilor este : “Bună dimineaţa, copii!”, iar copiii
răspund : “Bună dimineaţa, Roxana!”. Copiii se saluta intre ei, folosind formula de
salut “Buna dimineata, meseria pe care o are in piept + numele copilului. “

 Completarea panoului de prezenţă


“-Vom face o calatorie imaginara si de aceea trebuie sa vedem care sunt copiii
care ne vor insoti in calatorie.”
Prezența copiilor se realizează cu ajutorul Cantecelului de prezenta
(coloanal Sonora – Frerre Jaques, unde copiii care își aud numele strigat vor
răspunde cu : „Sunt aici” si isi vor aseza fotografiile în suportul pentru prezenţă.
 Completarea calendarului naturii:
„- Pentru a sti cum trebuie sa ne imbracam in aceasta calatorie trebuie mai intai
sa vedem cum este vremea afara.”
Se va iniția un dialog cu copiii pentru a afla în ce zi a săptămânii ne aflăm,
în ce luna și anotimp suntem, dar și cum este vremea și cum sunt oamenii
imbrăcați. Se va completa Calendarul Naturii cu jetoanele adecvate.

 Mesajul zilei : ”Prin lume calatorim/ meseriile le descoperim”

 Activitatea de grup : ”Cand o sa fiu mare, as vrea sa fiu…” -joc de


imaginatie
 5 minute de miscare - “Pentru a pleca in calatorie trebuie sa fim in forma,
de aceea vom dansa si ne vom distra”.
”Dansul prieteniei”

 Rutine: „Cum se spala Nicusor?” (deprinderea de a-și păstra igiena


corporală prin eforturi proprii)
Se realizează cu ajutorul recitării urmatoarelor versuri :
”Cum se spala Nicusor?
Cu sapun la spalator/
Si cu apa plici-plici-plici/
Murdarie, fugi de-aici!”
 Tranziții: Tranziţia spre centre se va realiza cu ajutorul versurilor:
„Meseriile pornesc
Si la centre se opresc.
Prima statie urmeaza
Bun sosit, centrul Constructii ne ureaza.
Meseriile se rotesc,
Si la Arta se opresc.
Meseriile din nou pornesc
Calatoria la Stiinta sfarsesc.”

S-ar putea să vă placă și