Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Profesoară Surujiu O.

Disciplina Chimie

Clasa a VIII-a

Data 04.12.2019

Subiectul lecţiei: Obţinerea şi proprietăţile fizice ale hidrogenului

Tipul lecţiei – de dobândire a cunoştinţelor

Competenţe specifice:

- Competenţa de a comunica în limbaj specific chimiei;


- Competenţa de a dobândi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei.

Subcompetenţe:

- Să definească noţiunea de reacţie de substituţie;


- Să scrie ecuaţiile reacţiilor de obţinere a hidrogenului în laborator şi industrie.

Obiective:
Elevii vor fi capabili :
O1: Să stabilească diferenţa dintre elementul chimic H şi substanţa H2;
O2: Să clasifice substanţele chimice conform claselor de compuşi anorganici;
O3: Să definească noţiunea de reacţie de substituţie;
O4: Să scrie ecuaţiile reacţiilor de obţinere a hidrogenului în laborator şi industrie.
O5: Să compare proprietăţile fizice ale H2 cu cele ale O2;
O6: Să rezolve probleme de calcul în baza ecuaţiei reacţiei chimice

Strategii didactice:

- Metode / procedee / tehnici: explicaţia, problematizarea, arborele genealogic, jocul didactic, instruirea reciprocă, diagrama
Venn, posterul, gimnastica chimică, graficul T
- Mijloace de instruire: manual, tabla interactivă, postere, platforma AEL, learningAps.org

Forme de activitate: frontală, individuală, în perechi


Etapele Obiecti Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Timp,
lecţiei v Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme de Metode şi Mijloace min.
organizare procedee / mat.did
Evocare Comentaţi motto-ul propus:
Dacă îți dorești succes în Comentează motto-ul propus 1
viață, fă perseverența cel
mai bun prieten al tău, fă
experiența - consilierul
tău înțelept, fă precauția
fratele tău cel mare și fă
speranța geniul tău
păzitor. – Joseph
Addison Joc 2
Selectează afirmaţiile propuse ce se referă la H / Individual didactic Learning
Verificarea temei de acasă H2 Aps.org
se face prin joc didactic Anexa 1
O1 (Selectaţi afirmaţiile ce se
referă la elementul H /
substanţa H2)

Propun elevilor o
gimnastică chimică:
Rezolvă oral problema propusă
1.Rezolvaţi oral problema şi Argumentează calculele, numesc legea ce este Individual Rezolvarea 1
recunoaşteţi ce lege a fost redată în problemă (Legea constanţei problemei
aplicată. compoziţiei)
Anexa 2
Individual Joc SMART 2
Răspund la întrebările din jocul SMART
2. Răspundeţi oral la Anexa 3 didactic
următoarele întrebări
În perechi Arborele Poster 3
3.Propun elevilor să Realizează posterul
genealogic
alcătuiască arborele
O2 genealogic al claselor de
compuşi anorganici studiaţi Clasifică substanţele conform apartenenţei la
clasele de compuşi anorganici Individual Joc SMART 3
4.Propun elevilor jocul didactic
Hotelul substanţelor
Anexa 5 Rezolvarea
Realizarea Rezolvă problema de determinare a masei H în Individual problemei 1
sensului corpul propriu, în funcţie de greutate.
5.Propun elevilor să rezolve Anexa 6
o problemă ce face legătura
interdisciplinară cu biologia
(determinaţi m(H) din
corpul vostru dacă partea de Explicarea
masă a H în corpul uman Descop.di- 6
constituie 10%) rijată
O4 Fac notiţe în caiete.
Se anunţă subiectul orei. Scriu ecuaţiile reacţiilor chimice, stabilesc
Aplicând graficul T coeficienţii stoechiometrici.
deducem împreună cu elevii
metode de obţinere a H2
Anexa 6 În perechi SMART
Experim.
- Descompunerea Virtual 5
apei; Realizează experimentul şi fac concluzii
- Descompunerea Anexa 7
O3 metanului;
- Interacţiunea
metalului cu acidul
(experiment SMART) Fac notiţe în caiete
În perechi
Se defineşte noţiunea de Învăţarea
2
reacţie de substituţie reciprocă
Scriu ecuaţia reacţiei. Fac concluzii, Individual
argumentează 2
Scrieţi ecuaţia reacţiei Diagram
dintre sodiu şi HCl Citesc informaţia proiectată, argumentează. În perechi a Venn
O5 Învăţarea 5
Propun curiozităţi despre H2 reciprocă
(Anexa 8) Alcătuiesc diagrama Venn

Propun studierea propr.


Fizice ale H2 din manual şi
compararea lor cu cele ale AEL
Reflecţie În perechi Joc 3
O2
Prin joc elevii îşi testează cunoştinţele acumulate didactic
Anexa 9
Anexa 10
O6
Propun elevilor un joc AEL individual 7
pentru fixarea cunoştinţelor Rezolvă problema propusă Rezolv.
Problem.
Propun spre rezolvare o
problemă în baza ecuaţiei 2
Extensia reacţiei chimice Notează tema de acasă
Anexa 11
Joc didactic Anexa 12

Pentru acasă ex.3 pag.66


Pentru elevii dotaţi şi
prob.6 pag 66
Anexa 1 Determinaţi afirmaţiile ce se referă la Anexa 2 Rezolvaţi oral problema
Anexa 3 Anexa 4
Anexa 5 Anexa 6 Obţinerea H2

Anexa 7 Anexa 8
Anexa 9 Anexa 10
Anexa 11 Anexa 12

S-ar putea să vă placă și