Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

ERR
Studente: Catană Anca-Petronela

Olah Beatrix-Alexandra

GRUPA: Mare

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: Mândra Toamnă

TEMA INTEGRATOARE: ,,Povestea Toamnei”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolodare de cunoștințe

CATEGORIA ACTIVITĂȚII: Domeniul limbă și comunicare

MIJLOC DE REALIZARE: Poveste

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

 stimularea creativității prin formularea unor întrebări pentru dezvoltarea e probleme și


noi descoperiri;
 familiarizarea copiilor cu strategia elaborării de întrebări de
tipul ,,Ce?”, ,,Unde?”, ,,Cine?”, ,,Când?”, ,,De ce?” pe baza conținutului unei imagini,
prin folosirea metodei interactive ,,explozia stelară”.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 să identifice aspecte specifice anotimpului Toamna, pe baza imaginii primite;


 să analizeze cu atenție imaginile primite;
 să construiască întrebări care fac referire la imagini.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode și procedee: conversația, explicația, lectura, explozia stelară;


 Mijloace de învățare: o stea mare, cinci steluțe mici, povestea, imagini reprezentative
poveștii;
 Formă de organizare: frontală, pe grupuri.

Cadrul de Conținut Tim Metode


învățare p pentru
dezvoltarea
gândirii
critice
Evocarea 1. Conexiuni cu experiența de viață și cu
cunoștințele copiilor.
 În ce anotimp ne aflăm? 2
 Câte luni are anotimpul toamna? min

2. Folosind metoda brainstormingului copiii vor


da exemple de cuvinte care descriu anotimpul,
pe baza unei imagini. ,,Brainstormin
gul”

3
min

Toamna

3. Anunțarea subiectului.
Realizarea 1. Se citește povestea, iar apoi se afișează imagini 5
sensului după planul principal de idei. min

2. Copiii vor fi impărțiți în 5 grupe. Fiecare grupă


va primi cate o imagine reprezentativă unui
fragment din text. Vor avea 5 minute la
dispoziție să formuleze întrebări referitoare la
imaginea primită, folosind întrebările specifice
exploziei stelare ( Ce?, Cine?, Unde?, Când?, De
ce?).
10-
15
min
,, Explozia
stelară”

3. La expirarea timpului, elevii spun întrebările


elaborate în fața clasei (un reprezentant al
grupului).

4. Elevii celorlalte grupuri răspund la întrebări.

Reflecția La finalul activității copii vor primi o fisă de lucru


individuală pentru a aprofunda cunoștințele dobândite 10 Activitate
despre toamnă. min individuală
Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a
activitatii.

S-ar putea să vă placă și