Sunteți pe pagina 1din 6

Colegiul Național Pedagogic „D.P.

Perpessicius”
Brăila

Proiect de lecție

Profesor învățământ primar: Lacurezeanu Veronica

Profesor coordonator practică: Lupea Fănica

Profesor metodist: Tudose Mariana

Elev propunător: Damian Bianca

Aprilie, 2023

Data: 04.04.2023

Loc de desfășurare: Colegiul Național Pedagogic „,D.P.Perpessicius" Braila

Clasa: a II-a A
Aria curriculară: : Arte/Tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea de învățare:

Subiectul: "Coșul pentru ouă de Paște"

Tipul lecției: mixtă

Efectivul clasei: 29 de elevi

Durata: 50 minute

Domenii integrate: Comunicare în limba română (CLR)

Competențe specifice:

CLR:

2.1. Pronunțarea clară a sunetelor a cuvintelor in enunturi simple


2.4. Exprimarea proprillor idei în contexte cunoscute, manifestând interes
pentru comunicare

AVAP:

2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte


2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de
prelucrat şi tehnici accesibile

Obiective operationale:

 Cognitive:
O1 – Să asocieze perechile de imagini la fel din jocul de pe platforma WordWall.
O2 – Să explice etapele de lucru

O3 – Să realizeze coșul pentru ouă de Paște folosind tehnici combinate

O4 – Să decoreze oul folosind tehnici combinate

 Afective:
O5 – Să se implice afectiv în desfîșurarea lecției

 Psiho-motrice
O6 - Să respecte poziția corectă în bancă, pe parcursul lecției, ținând cont de sfaturile
primite

O7 - Să utilizeze corect materialele si instrumentele de lucru.

Strategia didactică:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, observarea,exercitiul, jocul,


instructaj verbal
Resurse materiale: WordWall, laptop, video-proiector suportul din hârtie pentru
brioșe, iarbă artificială, ouă din scârțâitoare, acuarele, carioci, lipici, carton colorat,
floricele din carton, fluturași din carton, foarfecă
Forme de organizare: frontală si individuală
Forme de evaluare: aprecieri verbale, observația
Moment organizatoric: Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei, aerisirea
clasei, prezenţa.

Bibliografie:

 Programa școlară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE- Clasa


pregătitoare, clasa I şi a II-a; București, 2013
 Videoclip pentru realizarea coșului pentru ouă de Paște
 Muzică pentru copii

1. Captarea atenţiei- O1
Captarea atenției se va realiza cu ajutorul unui joculeț. Copiii vor trebui să asocieze
perechile de imagini la fel. Acestea se vor arăta toate prima data cu fața, apoi se vor întoarce
și se vor maesteca, iar aceștia trebuie să țină minte vechea și noua poziționare.(ANEXA 1)

2. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi vom realiza un coșuleț cu ouă pentru Paște.

3. Dirijarea învăţării- O2, O3, O4, O6, O7

La început le voi pune pe video-proiector imagini în care se realizează acest coșuleț, le voi
arăta și câteva imagini model pentru decorarea oului, iar în final le voi arăta coșulețul
confecționat de mine. Din acele imagini vor trebui să rețină pașii.

1. Pictarea oului.
2. Decorarea formei din hârtie pentru briosă.
3. Decuparea floricelelor și a fluturașilor.
4. Umplerea formei cu iarbă, floricele și fluturași
5. Decorarea oului cu simblouri: linii, puncta, bastonașe sau cu elemente reprezentative
anotimpului de primăvară și elemente representative pentru sărbătoarea de Paști.
6. Lipirea oului în suport
4. Obţinerea performanţei- O5

În final, voi chema copiii să pună coșulețul pe o machete confecționată de mine cu un peisaj
de primăvară

5. Evaluare – O5

La sfârșit vom vorbi despre tehnicile de lucru folosite, despre respectarea pașilor si îi voi
întreba care sunt cele mai frumoase confecționări, după parerea lor și de ce.

S-ar putea să vă placă și