Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Instituția: Liceul Special pentru Deficienți de Vedere Buzău

Student propunător: Florian-Iulian Ionașcu

Data: 28.04.2023

Clasa a III-a

Arie curriculară: Limbă și comunicare

Disciplină: Limba și literatura română

Subiectul lecției: „O întâmplare deosebită”

Tipul lecției: consolidare de cunoștințe

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare

3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia

3.5. Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit

La finalul lecției toți copiii vor fi capabili:

O1 – să numească cel puțin trei personaje din textul citit

O2 – să identifice părțile de vorbire dintr-o propoziție prezentă în textul studiat

O3 – să precizeze semnul de punctuație care indică intervenția în dialog a fiecăruia dintre


personaje

O4 – să formuleze o părere cu privire la unul dintre personajele textului

Resurse

1. Metodologice

Strategii didactice:

a. Metode și procedee: conversația, descrierea, explicația, demonstrația, exercițiul

b. Mijloace de învățământ
Manual, respectiv abecedar în Braille/negru

c. Formă de organizare: activitate frontală

d. Forme și tehnici de evaluare: observare sistematică, aprecieri verbale,

acordarea de calificative

2. Temporale: 45 minute

3. Umane: clasa are un număr de 5 elevi

4. Bibliografice:

Programa şcolară pentru disciplina „Limba și literatura română”, clasa a III-a, aprobată prin
ordin al ministrului

nr. 3702/21.04.2021

Manualul școlar pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a III-a, editura Intuitext,
2021

Scenariul activității

În etapa de organizare se pregătesc toate resursele necesare pentru desfășurarea


lecției.

În etapa de reactualizare a cunoștințelor se citește o propoziție ale cărei părți de


vorbire trebuie să fie identificate de elevi, iar elevul care folosește abecedarul în Braille este
întrebat cum se scrie grupul de litere „che”, urmând ca și el să participe la identificarea
părților de vorbire.

În etapa de captare a atenției se citește următoarea ghicitoare (compoziție proprie):

„Pe masă sau într-un cui,

Șade bine dumnealui,

Ori la mână, de ce nu,

Sigur l-ai văzut și tu.


Tot timpul el ticăie,

Ne spune ce oră e,

Toată ziua, neîncetat,

Nu se-oprește din tic-tac.”

După aceea, le vor fi prezentate obiectivele pe înțelesul lor: vor citi un text cu personaje
interesante (pe unul dintre ele l-au descoperit rezolvând ghicitoarea) și vor răspunde la câteva
întrebări.

În etapa desfășurării demersului didactic se citește textul „O întâmplare deosebită”


de Călin Gruia, apoi se trece la rezolvarea următoarelor cerințe:

1. Spune care sunt trei dintre personajele prezente în textul citit.

2. Spune care este semnul de punctuație ce ne arată că personajele vorbesc între ele.

Între timp, elevul care utilizează abecedarul va citi grupul de litere „chi” și cele câteva
cuvinte din abecedar în care acesta este prezent, urmând a alcătui enunțuri scurte cu aceste
cuvinte. Și el poate participa la rezolvarea cerințelor de mai sus.

După aceea, toți copiii vor avea de alcătuit câte un scurt enunț cu următoarele cuvinte:
„ceas”, „floare”, „ploaie” și „rândunică”, urmând a identifica verbele din acestea.

Lecția se încheie cu etapa aprecierilor finale, în care se dă un feedback privind


participarea la lecție, se notează toți elevii activi și se prezintă tema pentru acasă:

Scrie o compunere în care să-ți spui părerea despre personajul care ți-a plăcut cel mai mult
din textul citit. De ce ți-a plăcut?

Nu uita, compunerea trebuie să aibă introducere, cuprins și încheiere.


Anexă

O întâmplare deosebită
De Călin Gruia

Marina se învârtea plictisită prin casă. Dacă i-ar spune cineva o poveste, ar fi altfel.
Se apropie de ceasul deșteptător și-l rugă:

- Spune-mi o poveste, ceasule!

- Tic-tac, tic-tac, eu o tot spun întruna, răspunse ceasul. Este povestea timpului.

- Dar nu pricep nimic, zise Marina.

- Cine stă degeaba nu poate asculta povestea timpului. Tic-tac, tic-tac!

Marina îl întoarse cu fața la perete și se opri în fața florii din glastră:

- Dragă floare, spune-mi o poveste! Mi-e atât de urât.

- Uită-te bine la florile mele, la frunzele mele și ai să vezi o poveste frumoasă. Povestea
vieții.

- Ce poveste? Nu o văd!

- Dacă ai desena florile mele, dacă ai potrivi bine culorile, urâtul ar fugi pe fereastră.

- Nu-mi place să desenez!

Marina mută ghiveciul pe birou și deschise fereastra.

- Ploaie, dragă ploaie, spune-mi o poveste! strigă fetița.

Numai una?... Știu sute de povești. Ascultă-le!

- Ce fel de povești?

- Povești cu nori, cu râuri curgătoare, cu semințe, cu boabe de grâu, cu poieni, cu boabe de


struguri... Minunate povești!... Dar ca să le poți asculta, trebuie să pricepi vorbele picăturilor
de apă, și vorbele și cântecul lor, și graba cu care se strâng în pârâiașe și aleargă! îi explică
ploaia.
Dar nici nu-și sfârși ploaia cuvintele ei fermecătoare, că pe pervazul ferestrei poposi
o rândunică:

- Am ajuns! Ce bine că am ajuns acasă! Sunt obosită de-atâta zbor. Dar sunt nespus de
fericită, spuse rândunica.

- Spune-mi o poveste, dragă rândunică!

- Trebuie să fac curat, să spăl, să schimb așternuturile, să lipesc crăpăturile casei și când
isprăvesc, ne ținem de povești. Tu ce faci, Marina?

- Eu? Nimic. Stau degeaba și mă plictisesc.

- Bine ar fi să mă ajuți! Să-mi faci un covoraș numai cât palma ta. Ai ac și ață?

- Am! Am și o bucățică de pânză numai potrivită pentru casa ta.

- Știi, spuse în șoaptă rândunica, o să-mi vină în vizită niște prieteni.

- am înțeles, spuse Marina.

Cusu cu ață colorată chipul florii, al picăturilor de ploaie și în mijlocul covorașului, fața
ceasului. Și, pe dată, începu să audă povestea timpului, a florii din fereastră, a picăturilor de
apă și nu se mai simțea singură în casă.

S-ar putea să vă placă și