Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.01.2021
UNITATEA ȘCOLARĂ: ȘCOALA PROFESIONALĂ SPECIALĂ CODLEA
PROFESOR: SIMONA URS
CLASA a XI-a B
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: IV- GRANIȚE ÎNTRE LUMI
TEMA LECȚIEI: PERSONAJELE ÎN NUVELA FANTASTICĂ
TIPUL LECȚIEI: MIXTĂ
Text suport - Moara lui Călifar, de Gala Galaction

COMPETENȚE GENERALE:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și producerea
textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Sintetizarea informațiilor, a intențiilor de comunicare și a atitudinilor comunicative din diverse texte
monologate și dialogate.
2.1. Recunoașterea modurilor în care sunt organizate informațiile din textele literare și nonliterare,
continue, discontinue și multimodale
4.1. Utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard pentru înțelegerea
și exprimarea corectă a intențiilor comunicative
4.4. Respectarea normelor ortografice și ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale și sintactico-
morfologice în interacțiunea verbală

COMPETENȚE INTEGRATE:
 Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Cognitive
 să identifice personajele nuvelei fantastice
 să stabilească mijloacele de caracterizare ale personajelor
 să recunoască tipurile de personaje întâlnite în nuvelă
 să identifice trăsăturile personajului principal

b) Psiho-motorii
 să scrie informațiile de pe ecran în caiete
c) Afective
 să participe activ la lecție

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic


RESURSE: - oficiale: Curriculum Național
- didactice: Limba și literatura română, manual pentru clasa a VII-a, editura Art,
https://catalog.manualedigitaleart.ro/art-r7, PPT, Jamboard, exerciții interactive în
LearningApps,
- metodice: Alina Pamfil, Structuri didactice deschise, editura Polirom
- psiho-pedagogice: clasă eterogenă din punct de vedere al capacității receptive și de
învățare, sunt elevi care își doresc implicare activă, însă au capacități receptive scăzute (2
elevi cu D.M.S. , 12 elevi cu D.M.U.)
- spațiale: on-line, platforma Classroom
- temporale: 45 min

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

SCENARIUL DIDACTIC

Etape pregătitoare orei:


 Cu o zi înainte: creez documentele lecției în PPT, pregătesc jocurile didactice pe platformele
LearningApps, (transmit elevilor linkul editurii Art cu textul suport)
 Cu 10 minute înaintea orei: transmit coordonatele întâlnirii pe whatsapp, deschid aplicațiile pentru
lecție

I. EVOCARE
Momentul organizatoric: monitorizez conectarea elevilor și mențin discuția deschisă cu aceștia până
la conectarea tuturor.
După ce mă asigur că s-au conectat toți elevii, deschid lecția cu o activitate de dezgheț: le cer
elevilor să privească câteva portrete și să spună câte o trăsătură pentru fiecare personaj doar privind
portretul.
Cea de-a doua activitate de dezgheț este tot un joc de imaginație: îi rog pe elevi să ne prezinte o
persoană dragă lor, doar în trei cuvinte, cuvinte care să exprime trei trăsături importante, definitorii.
La finalul celor două activități, îi voi anunța pe elevi că lecția de azi îi va ajuta să identifice personajele
nuvelei fantastice, să stabilească mijloacele de caracterizare ale personajelor, să recunoască tipurile de
personaje întâlnite în nuvelă, să identifice trăsăturile personajului principal.

Metode și mijloace de învățământ utilizate: conversația euristică, activitate frontală, imagini de pe


Google photo, Google Classroom

II. REALIZAREA SENSULUI


Reactualizarea cunoștințelor învățate despre personajul literar, de câte tipuri poate fi un personaj
literar și despre modalitățile și mijloacele de carcterizare a unui personaj literar. (PPT)
După reactualizarea noțiunilor învățate le voi prezenta personajele din proza fantastică -protagonist
și antagonist- și rolul lor în operă. Apoi voi lansa întrebări, folosind un demers inductiv, prin răspunsurile
cărora elevii vor descoperi tipurile de personaje întâlnite în nuvela fantastică, oprindu-ne în mod special
asupra personajelor principale, Stoicea și Călifar. Ca activitate de redactare le voi cere elevilor să facă o
schemă conform modelului oferit pe pagina din PPT-ul lecției, pentru personajul Stoicea, iar în finalul
PPT-ului elevii au de grupat trăsături ale lui Stoicea din planul real cu ale lui Stoicea din planul ireal.
După realizarea activităților de însușire a noilor cunoștințe, le ofer elevilor activități prin care își
vor putea fixa noțiunile învățate.
Voi încerca să motivez elevii să participe activ la jocurile didactice, cerându-le, acolo unde se
poate, să partajeze ecranul și să rezolve cerințele.
Metode și mijloace de învățământ utilizate: conversația euristică, activitate frontală, jocul didactic,
Google classroom, PPT,
https://learningapps.org/display?v=p6tnbm75j21 https://learningapps.org/display?v=pgg31ja6k21
https://learningapps.org/display?v=p4j1eynqa21
III. REFLECȚIE
Pentru obținerea feedbakului voi trimite elevilor o fișă de lucru individual cu întrebări din lecția de
zi și apoi vor trimite pe classroom rezolvările lor.
În finalul lecției voi face aprecieri verbale sintetice despre desfășurarea lecției, despre participarea
elevilor la oră, despre răspunsurile date.
Evaluarea va fi realizată pe tot parcursul lecției.
EXTENSIA: voi comunica elevilor tema pe care o au de realizat: de copiat în caiete înformațiile
prezentate pe parcursul lecției, acestea vor fi postate pe classroom
Etapa după oră: postarea tuturor informațiilor despre lecția prezentată.
FIȘĂ DE LUCRU INDIVIDUAL

1. Menționează personajele principale ale textului. 1p


2. Numește două personaje din planul real și două personaje din planul ireal. 2p
3. Ce ai constatat privitor la înfățișarea lui Moș Călifar? 1p
4. Menționează două diferențe între Stoicea în planul real și Stoicea în planul ireal. 2p
5. Pe lângă personajele umane, în text, este menționat un personaj fantastic, menționează-i toate
denumirile sub care apare în text. 2p

Oficiu 2p
Total 10p

Succes!

S-ar putea să vă placă și