Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVAȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic Special pentru Deficienți de Auz, Cluj-Napoca


DATA: 25.04.2023
PROPUNĂTOR: Grigore Beata Aurelia
ARIA CURRICULARĂ: Terapie Educațională complexă și integrată
CLASA: a II-a B (Clasa cu deficiențe senzoriale multiple)
DISCIPLINA: Formarea autonomiei personale
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Locuința
SUBIECTUL LECȚIEI: Piața noastră
TIPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoștințelor
COMPETENȚE GENERALE:
Antrenarea abilităților de viață independentă pentru adaptarea la mediul social
COMPETENȚE SPECIFICE:
Antrenarea deprinderilor de orientare, deplasare şi relaționare în mediul social
COMPETENȚE DERIVATE:
GR 1. Amenajarea pereților exteriori ai standului din cuburi lego.
Amplasarea corectă a etichetelor și a alimentelor în cadrul standului.
GR 2. Amenajarea pereților exteriori ai standului din cuburi lego cu prompting verbal sau fizic (în funcție de dispoziția elevului).
Amplasarea corectă a etichetelor și a alimentelor în cadrul standului cu prompting verbal sau fizic (în funcție de dispoziția
elevului).

1
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în grup
STRATEGIA DIDACTICĂ:
RESURSE MATERIALE: - planșe, etichete, alimente, cutii de alimente, cartonașe, lego
RESURSE PROCEDURALE: observația, conversația, explicația, demonstrația, prompting
TIMP DE LUCRU: 50 minute (timpul de lucru se va distribui pentru fiecare elev/cerința în funcție de nevoile fiecărui subiect)

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele lecției Conținutul activității Strategia didactică Forme de Evaluare
Activitatea Activitatea Resurse Resurse organizare
profesorului elevului procedurale materiale
Moment Profesorul Elevii se așează în Conversația - frontal Observarea
organizatoric pregătește bancă. comportamentului
materialelor
necesare activității.
Captarea Profesorul le Elevii privesc Conversația - planșe - frontal Observarea
atenției prezintă elevilor elementele Observația - etichete comportamentului
câteva materiale ce prezentate de - alimente Încurajări
vor fi folosite în profesor. - cartonașe
cadrul activității. - lego

Anunțarea Profesorul le Elevii ascultă Conversația - frontal Observarea


subiectului prezintă elevilor indicațiile Observația comportamentului
activității activitatea ce profesorului.
urmează să se
desfășoare: “Vom
transforma clasa în

3
piață”.
Consolidarea Profesorul solicită Elevii se Conversația - planșe - individual Observarea
cunoștințelor elevilor să se așeze deplasează la Explicația - etichete comportamentului
la unul dintre standuri, fiecare Observația - alimente
standurile ce dintre ei fiind - cartonașe
urmează să fie responsabil pentru - lego
amenajate. amenajarea unui
stand anume din
următoarele:
 fructe
 legume
 lactate

Profesorul oferă Elevii realizează Conversația - lego - individual Se consideră


elevilor obiectele pereții standurilor Demonstrația obiectiv atins,
necesare pentru utilizând lego. Explicația dacă elevii din
construcția grupa 1
pereților construiesc pereții
standurilor. individual (M.) și
cu încurajare (D.),

4
iar elevul din
grupa 2
construiește
pereții cu ajutorul
profesorului.

Profesorul împarte Se consideră


elevilor planșele, Elevii amenajează Conversația - planșe - individual obiectiv atins,
alimentele și standurile cu Demonstrația - etichete dacă elevii din
etichetele necesare elementele Explicația - alimente grupa 1
pentru amenajarea corespunzătoare. - cutii de amenajează
standurilor. alimente standul individual
- cartonașe (M.) și cu
încurajare (D.),
iar elevul din
grupa 2
amenajează
standul cu
ajutorul
profesorului.

5
Obținerea Profesorul și elevii Profesorul și elevii Conversația - în grup Se consideră
performanței discută despre discută despre Demonstrația obiectiv atins
standurile de piață, standurile de piață, Explicația dacă elevii se
elevii explorează elevii explorează implică în
alimentele și alimentele și activitate și
simbolurile simbolurile prezintă interes
expuse. expuse. pentru elementele
realizate.
Aprecieri Profesorul Elevii oferă Conversația - în grup
adresează elevilor feedback
aprecieri verbale profesorului.
privind implicarea
elevilor in sarcină.

Anexe.

6
Anexa 1.

7
Anexa 2.

8
9
10

S-ar putea să vă placă și