Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecţie

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic ”Vasile Gherasim” Marginea


Disciplina: Fizică
Profesor: Cosovanu Magdalena
Clasa: a VI-a B
Data: S 23, 11.03.2022
Titlul lecţiei: Starea termică. Contact termic. Echilibru termic. Temperatura. Măsurarea
temperaturii
Unitatea de învăţare: Fenomene termice

Tipul lecţiei: Lecție de formare/dezvoltare a capacităților de explorare, experimentare/Lecție de


formare a priceperilor și deprinderilor de comunicare, cognitive ...
Competenţe generale:
1. Investigarea ştiinţifică structurată, în principal experimentală, a unor fenomene fizice
simple, perceptibile;
2. Explicarea ştiinţifică a unor fenomene fizice simple şi a unoraplicaţii tehnice ale acestora

3. Interpretarea unor date şi informaţii, obţinute experimental sau din alte surse, privind
fenomene fizice simple şi aplicaţii tehnice ale acestora
4. Rezolvarea de probleme/situaţii problemă prin metode specifice fizicii

Competenţe specifice/activități de învățare asociate

1. Investigația științifică structurată, în principal experimentală, a unor fenomene fizice


simple, perceptibile

1.1 Explorarea proprietăţilor şi fenomenelor fizice în cadrul unor investigaţii simple


1.1.1. Evocarea de cunoştinţe şi de observaţii cu privire la mărimi fizice, măsurare, instrumente
de măsură, unităţi de măsură (Itemul 8/EN 2021)
1.1.2. Utilizarea instrumentelor de măsură specifice pentru măsurarea mărimilor fizice: (de
exemplu:temperatură)
1.1.3. Realizarea unor investigaţii simple, pe baza unor proceduri comunicate (de exemplu:
măsurarea temperaturii şi analizarea critică a condiţiilor de desfăşurare a unei investigaţii şi
identificarea potenţialelor surse de erori
1.2. Folosirea unor metode de înregistrare şi reprezentare a datelor experimentale
1.2.1.Înregistrarea în tabele cu rubrici prestabilite a valorilor mărimilor fizice măsurate (de
exemplu: temperatura și momentul de timp)
1.2.2.Consemnarea sistematică a observaţiilor calitative cu privire la derularea unor fenomene
fizice (de exemplu: modificarea temperaturii (creștere/scădere...);
1.2.3.Consemnarea în tabele a informaţiilor cantitative preluate din surse publice, în scopul
studierii acestora (de exemplu: temperaturi zilnice, temperaturi medii etc.)
1.2.4.Extragerea din tabele a valorilor temperaturii și momentului de timp;
1.2.5.Reprezentarea grafică a evoluţiei temperaturii de-a lungul unui an sau a unei zile
1.3.Formularea unor concluzii simple pe baza datelor experimentale obţinute în
cadrul investigaţiilor ştiinţifice
1.3.1.Determinarea valorilor temperaturii la un anumit moment de timp utilizând reprezentări
grafice;
1.3.2.Descrierea evoluţiei unei mărimi fizice în cadrul unui fenomen (de exemplu: temperatura
de-a lungul unui an sau a unei zile).

Obiective operaționale:

O1: Să identifice mărimi fizice înregistrate, unitățile de măsură în care sunt exprimate

O2: Să utilizeze termometrul de cameră pentru determinarea temperaturii aerului din sala de clasă/de
afară;

O3: Să analizeze erorile ce pot influența investigația științifică;

O4: Să înregistreze în tabelul cu rubricile prestabilite, datele experimentale;

O5: Să consemneze posibilele observații (creșterea/scăderea temperaturii);

O6: Să consemneze în tabele date publice (din grafice/item8);

O7: Să extragă din tabele temperatura corespunzătoare unui moment de timp și invers;

O8: Să reprezinte grafic temperatura în funcție de momentul de timp (pentru un an);

O9: Să descrie evoluția temperaturii în timpul unui an, utilizând diagramele obținute.

Metode didactice: 1. expunerea; 2. conversația euristică; 3.descoperirea dirijată; 4. Investigația


științifică

Resurse materiale: - manual clasa a VI-a, modele de fișe EN 2021


- fişă de lucru, fișă de evaluare formativă

Evaluare:- inițială: 1. chestionare frontală;


- continuă: 1.chestionare frontală; 2.observarea activității elevilor; 3.observarea
completării fişei;
- finală: 4. test de 5 minute
Forme de organizare: grupe, perechi, individual

Desfășurarea lecției:
a) Moment organizatoric (1-2min)
b) Evocarea (5-6 min). Analizează infomațiile din Itemul 8 din fișa de lucru. Se solicită
răspuns la întrebările:
Ce măsoară Daniel? Când măsoară? Cât timp? Cu ce măsoară? Cum procedează? Unde
notează rezultatul măsurării? Ce este reprezentat în diagramă/figură? Ce informații poate
obține din diagramă? Ce pasiuni posibile are Daniel? (activitatea A din fișa de lucru)

c) Realizarea sensului (5-8 min) Comunicarea titlului lecției noi. Starea termică. Contact
termic. Echilibru termic. Temperatura. Măsurarea temperaturii
Elevii citesc informațiile noi și integrează cuvintele cheie în fișa de lucru (Activitatea B
din fișa de lucru). Încep investigația științifică: utilizează termometrul pentru a determina
temperatura aerului din sala de clasă/din afara clasei, consemnează informații privind
părțile componente ale termometrului, stabilesc precizia instrumentului, descriu modul de
lucru, notează temperatura și momentul de timp.
d) Reflecția asupra cunoştinţelor noi (învăţarea – propriu-zisă)(20-28min)
Elevii parcurg activitatea C din fișa de lucru pentru atingerea competențelor. Profesorul
coordonează și urmărește completarea fișei anexate. Fiecare exercițiu propus este
justificat. Profesorul adresează întrebări: 1. Ce am aflat?; 2.Ce mi se pare mai important?
(extragerea informaţiilor importante care nu au fost menţionate în etapa de evocare); 3.
Ce semnificaţie au pentru mine noile cunoştinţe?; 4. De ce cred asta? (reacţie la
răspunsurile elevilor); 5. Cum integrez noile cunoştinţe în sistemul vechilor cunoştinţe.

e) Evaluarea (5 min)
Completarea fișei de evaluare
f) Comunicarea temei acasă (1min): a) înregistrarea temperaturii din oră în oră în cursul
zilei de sâmbătă; b) reprezentarea datelor într-o diagramă, conform modelului dat.
Numele și prenumele ....................................................................................................

Clasa: .......................... Data:....................................................................

Fișă de lucru

A. Itemul 8 din testul 1, EN 2020-2021


În timpul excursiei, Daniel, curios din fire, a măsurat
temperatura mediului ambiant din oră în oră, folosind un
termometru pe care l-a purtat în rucsac. El a notat valorile temperaturii indicate de termometru
într-un tabel și apoi a

realizat diagrama alăturată.

1.Ce măsoară Daniel? ..................................................................................................................................

2. Când măsoară? ........................................................................................................................................

3. Cât timp? ................................................................................................................................................

4. Cu ce măsoară? .....................................................................................................................................

5. Unde notează rezultatul măsurării? ........................................................................................................

6. Ce este reprezentat în diagramă/figură?...................................................................................................

7. Ce informații poate obține din diagramă?................................................................................................

8. Ce pasiuni posibile are Daniel? .............................................................................................................

B. Alege expresia potrivită, din paranteză, care completează corect enunțul:

1. Temperatura este o ................................................................. ce poate fi


măsurată asociind o valoare numerică fiecărei stări de încălzire a corpurilor
(mărime fizică/unitate de măsură).

2. Două corpuri pot fi puse în ............................. termic (contact/echilibru).


3. Corpurile puse în contact termic vor avea aceeaşi .......................................... (temperatură/masă), după un
timp mai scurt sau mai lung.

4. Două corpuri aflate în contact termic ajung la echilibru termic. Deci, ....................................este proprietatea
necesară şi suficientă pentru a caracteriza echilibrul termic (temperatura/termometrul).

5. Două sau mai multe corpuri aflate la ...........................................vor avea întotdeauna aceeaşi temperatură
(echilibru termic/contact termic).

6. Cu ....................................................... se măsoară temperatura (termometrul/densimetrul).

7. Un termometru cu lichid are un ..................................................., caracterizat de o mărime fizică ce variază cu


temperatura (corp termometric/înveliș de sticlă).

8. În cazul termometrului cu lichid, corpul termometric este lichidul (de exemplu, alcool), iar mărimea fizică ce
variază cu..................................................... este lungimea coloanei de lichid (temperatura/termometrul).

9. De exemplu, dacă termometrul cu alcool este pus în contact cu corpuri cu diverse..........................................,


lungimea coloanei de alcool va avea lungimi diferite. (stări termice/stări de agregare).

C.

1.Analizează diagrama realizată de Daniel și identifică:

a) Mărimile fizice înregistrate: .................................................................................................................

b) Unitățile de măsură în care au fost exprimate: .....................................................................................

2.Descrie cum procedezi pentru determinarea temperaturii aerului din sala de clasă? Dar de afară?
.....................................................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................................
.

....................................................................................................................................................................................

3.Ce erori pot influența investigația științifică? ......................................................................................................

..................................................................................................................................................................................

4. Realizează un tabel în care să poți înregistra datele experimentale obținute de Daniel:


5. În intervalul orar ..................................... temperatura ....................................................., în intervalul

orar .............................., temperatura ......................................................, iar în intervalul

orar ...................................., temperatura (crește/scade/rămâne constantă).

6. Consemnezeă în tabel, datele din diagrama de la itemul 8 EN2021:

θ (°C)
t(h)

7. Încercuiește litera corespunzătoare răspunsului corect. Temperatura indicată de termometru la ora 17 este

mai mare decât temperatura indicată la ora 12 cu:

a) 3 °C b) 4°C c) 5°C d) 18°C

8. Reprezintă grafic temperaturile medii lunare înregistrate la stațiile meteorologice Filaret și Băneasa:

(https://ww w.vremea-bucuresti. ro/)

θ (°C) -2 2 7 11 17 20 22 21 18 12 5 1

luna JAN FEB MAR APR MAY JUN JUL AUG SEP OCT NOV DEC

9. Descrie evoluția temperaturii medii în decursul anului, analizând datele înregistrate/diagrama.


FENOMENE TERMICE
Unitatea de învățământ: .................................................... Numele și prenumele: .........................................
Clasa: Data:

Test de evaluare

1.Analizează diagrama realizată de Daniel și identifică:

a) (1,5p)Mărimile fizice înregistrate:

......................................................................

.......................................................................

b) (1,5p)Unitățile de măsură în care au fost exprimate:

.........................................................................................

...............................................................................................

2. (1p)Temperatura a rămas constantă în intervalul orar .................................

3. (2p)Completează celulele goale, cu datele din diagramă:

θ (°C) 16 17 19 14 20 21 18 17
t(h) 9 11 12 13 15 16 17 18
4. Temperaturile medii lunare înregistrate la stațiile meteorologice Filaret și Băneasa sunt notate în

tabelul următor:

θ (°C) -2 2 7 11 17 20 22 21 18 12 5 1
luna JAN FEB MAR APR MAY JUN JUL AUG SEP OCT NOV DEC

a) (1p)Temperatura medie minimă este .....................................................


b) (1p)Temperatura medie maximă este.....................................................

5. (1p)Pentru măsurarea temperaturii se utilizează:

a) densimetrul b) metrul
c)termometrul

Se acordă un punct din oficiu.


Liceul Tehnologic ”Vasile Gherasim” Marginea
Disciplina: Fizică
Profesor: Cosovanu Magdalena
Clasa a VI-a B
Titlul lecției: Starea termică. Contact termic. Echilibru termic. Temperatura. Măsurarea temperaturii
Test de evaluare formativă

Matricea de specificații (corelația dintre competența specifică evaluată și itemii de evaluare)


Competența 1.a 1.b 2 3.a 3.b 4.a 4.b 5 % CS/
specifică/Item Item
1.1 x x x 30% 1.1
1.2 x x x x x 40% 1.2
1.3 x x x 30% 1.3
Rezultatele evaluării

Nr. crt. 1.a 1.b 2 3.a 3.b 4.a 4.b 5 Of. Nota
1. 1,5 1,5 1 1 1 1 1 1 1 10
2. 1
3. 0 0 0 1 1 1 0 1 1 5
4. 0,75 1,5 1 1 1 0 1 1 1 8,25
5. 1,5 1,5 0 1 1 1 1 1 1 9
6. 0,75 0 1 1 1 1 1 1 1 7,75
7. 0 0,75 1 1 0,5 1 1 1 1 7,25
8. 0 0,75 0 1 1 1 1 1 1 6,75
9. 0 0 0 1 1 0 0 0 1 3
10. 0,75 0 1 1 1 1 1 1 1 7,75
11. 0,75 1,5 0,5 1 1 0 0 1 1 6,75
12. 1,5 1,5 0 1 1 1 1 1 1 9
13. 0,75 0,75 1 1 1 1 1 1 1 8,5
14. 0 0 1 1 1 0 0 1 1 5
15. 0,75 0 1 0,5 0 1 1 1 1 6,26
16. 0 0 0 1 1 1 1 1 1 6
17. 0,75 0 1 1 1 0,5 1 1 1 7,25
18. 1
19. 1,5 0 1 1 1 1 1 1 1 8,5
20. 0 0 1 1 1 1 1 1 1 7
Analiza rezultatelor evaluării formative

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nota Total
0 0 1 0 2 2 5 2 5 1 Numar 18
0 0 3 0 10 12 35 16 45 10 Total 128
Media clasei: 7,11

Măsuri remediale: exerciții de identificarea mărimilor fizice și a unităților de măsură; extragerea datelor din tabel;
consemnarea sistematică a observațiilor calitative privind modificarea temperaturii; analiza și extragerea datelor din
tabel/grafic/diagramă.

S-ar putea să vă placă și