Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

GRUPA: pregatitoare

TEMA: Cand, cum si de ce se intampla?

PROIECTUL TEMATIC “Despre tine, primavara”

SUBTEMA: PARFUMUL PRIMAVERII”

TIPUL ACTIVITATII: ACTIVITATE INTEGRATA (ADE +ALA)

- de sistematizare a cunostintelor ;

FORMA DE ACTIVITATE: frontala, individuala, pe grupuri

CATEGORIA DE ACTIVITATE:

1. DOMENII EXPERIENTIALE:

DLC - Povestire cu inceput dat „Parfumul primaverii”

DEC – Pictura „Flori de primavara”

2. ACTIVITATI LIBER ALESE

CENTRE DE INTERES:

ARTA – „Flori de primavara” ( confectionare, taiere, ansamblare)

JOC DE CONSTRUCTIE – „Gradina cu flori de primavara”(macheta)

OBIECTIVELE DE REFERINTA ALE SUBTEMEI:

1. Perceperea transformarilor suferite de natura in anotimpul primavara;


2. Exprimarea corecta, coerenta, expresiva, fluenta si flexibila in propozitii si fraze;
3. Participarea activa a copiilor la realizarea sarcinilor activitatii.

OBIECTIVELE OPERATIONALE ALE DOMENIILOR EXPERIENTIALE:

DLC :

1. Sa se exprime corect, coerent, cursiv in propozitii si fraze;


2. Sa foloseasca in povestirea creata cuvinte si expresii noi , insusite anterior:
3. Sa creeze texte scurte, originale, continuand povestirea inceputa;
4. Sa participe activ la activitatea de grup, in calitate de vorbitor si de auditor.

DEC:

1. Sa aplice tehnici specifice picturii pentru realizarea temei date;


2. Sa-si educe simtul estetic, simtul critic si autocritic;
3. Sa participe la finalizarea activitatii, prin organizarea expozitiei.

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT IN DOMENIILE EXPERIENTIALE:

 Cos cu flori naturale;


 Foi de bloc format A4, acuarele, pensoane, servetele, suport individual.

OBIECTIVELE OPERATIONALE ALE ACTIVITATILOR LIBER ALESE:

Centrul de interes „ARTA”:

1. Sa realizeze flori de primavara prin ansamblarea diferitelor materiale;


2. Sa interrelationeze cu ceilalti copii care fac parte din Centrul de interes in vederea finalizarii
lucrarilor.

Centrul de interes „JOC DE CONSTRUCTIE”:

1. Sa construiasca gardul din jurul gradinii;


2. Sa ansambleze ronduri de flori si aleea dintre ele, folosind materialul adecvat;
3. Sa relationeze cu partenerii de grup in finalizarea lucrarii.

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT IN CENTRELE DE INTERES:

 Flori decupate, scobitori, betisoare, lipici, hartie colorata;


 Pietricele, nisip, iarba artificiala, copacei infloriti, gard din lamele de lemn;

STRATEGII DIDACTICE:

 Conversatia, explicatia, expunerea, exercitiul, problematizarea


 METODE ACTIVE: Metoda cubului

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

„Ghid pentru proiecte tematice”, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005;

„Curriculum pentru Invatamantul Prescolar”, Editura Didactica Publishing House, Bucuresti,


2009;

„Metode interactive de grup” (Ghid metodic), Editura Arves, Bucuresti, 2002;


„Activitatea integrata din gradinita”, Ghid metodic, Editura Didactica Publishing House,
Bucuresti, 2008;

ORDINEA DESFASURARII ACTIVITATILOR:

1. DLC – Povestire cu inceput dat „Miresmele primaverii”


2. Tranzitie –Joc muzical cu text si cant – „Albinita”
3. Centre de interes: ARTA si JOC DE CONSTRUCTIE

Activitatea din DEC – Pictura „Flori de primavara”- se va realiza in Centrul de interes ARTA, cu o
subgrupa de copii.

EVALUAREA ACTIVITATII:

Se va realiza atat pe parcursul zilei, dupa fiecare modul desfasurat, cat si la finalizarea activitatii,
urmarind: calitatea textului creat de copii, modul de realizare si finalizare a lucrarilor (complexitate,
acuratete, centrare pe tema), care vor face parte din expozitia finala.

SCENARIUL ZILEI

La sosirea in gradinita, in Intalnirea de dimineata, copiii vor discuta despre Calendarul naturii, despre
schimbarile care au avut loc la inceput de primavara, despre activitatile anterioare in care s-au transmis
cunostinte despre florile de primavara.

La intrarea in clasa, copiii o vor gasi pe zana „Primavara”, care tine in mana un cos cu flori parfumate.Prin
versuri, copiii vor intra in dialog cu zana, afand de unde a venit si ce si-a propus sa daruiasca
oamenilor.Dupa raspunsul zanei, copiii vor interpreta un cantec de primavara.

Atrasi de parfumul florilor si varietatea culorilor, impreuna cu educatoarea, vor stabili tema zilei, „Parfumul
primaverii”.

Prima activitate se va desfasura frontal, in DLC, copiii avand de continuat o povestire cu inceput dat.
Educatoarea incepe povestea despre Primavara si cele trei fiice ale sale, care plecau dimineata pentru a
raspandi frumusete. Intr-o zi, una dintre ele nu a mai ajuns acasa seara si.de aici copiii trebuie sa
creeze.continuarea povestii.

Dupa finalizarea activitatii, tranzitia ,prin jocul muzical „Albinita”, ii va purta spre cele doua Centre din ALA,
respectiv, ARTA si JOC DE CONSTRUCTIE. La Centrul ARTA vor participa doua subgrupe, una va confectiona
flori de primavara si in cealalta subgrupa se va desfasura activitatea din DEC, pictura „Flori de primavara”.
In Centrul JOC DE CONSTRUCTIE, copiii vor realiza o macheta cu ronduri pentru flori.

ACTIVITATEA COMUNA DLC cat si cele din CENTRELE DE INTERES, trezesc in randul copiilor dorinta
de a povesti, de a comunica, dar le ofera si posibilitatea de a-i responsabiliza prin sarcinile individuale si de
grup.

CENTRELE DIN ALA vor oferi copiilor mai multa libertate de actiune si posibilitatea de a-si alege
centrul la care vor sa lucreze, aplicand METODA CUBULUI.
Activitatea din DOMENIUL EXPERIENTIAL DEC se va desfasura in cadrul centrului ARTA.

TRANZITIA, prin Jocul muzical „Albinita”, a fost aleasa pentru a da posibilitatea copiilor de a imbina staticul
cu dinamicul si de a face trecerea mai placuta de la o activitate la alta..
EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC AL ACTIVITATII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC Metode Mijloace Moduri de organizare
1.MOMENT Pentru o buna desfasurare a activitatii se iau urmatoarele frontala
ORGANIZATORIC masuri:

crearea spatiului ambiental necesar;

pregatirea materialelor didactice necesare

intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa cu cantecul


“Primavara”.
2.CAPTAREA Introducerea in activitate se va realiza sub forma de surpriza: Conversatia Cos cu flori frontala
ATENTIEI naturale;
Copiii vor gasi in clasa pe Zana Primaverii, cu un cos de flori
parfumate. Dupa ce copiii vor intra intr-un dialog cu Primavara, le
voi cere sa specifice de unde vine acest parfum si le voi propune
ca astazi, la activitate ,sa avem ca tema “Parfumul primaverii”.

3.ANUNTAREA TEMEI Copiii vor fi anuntati ca astazi vor putea deveni povestitori, prin Conversatia
SI A OBIECTIVELOR continuarea unei povestiri despre Parfumul Primaverii, inceputa
de educatoare. Apoi, pentru a o bucura pe zina Primavara, vor - explicatia
avea posibilitatea, la randul lor, de a-i arata ce frumos stiu sa
picteze, sa realizeze flori de primavara, sa construiasca ronduri
de flori.Macheta va fi daruita zanei.

4. DESFASURAREA ACTIVITATEA DLC Expunerea frontala Capacitatea copiilor


ACTIVITATII de a identifica si reda
Educatoarea incepe povestirea : “A fost odata o zana frumoasa, Problematiza caracteristicile
DIRIJAREA INVATARII care a sosit in tara cu dorinta de a trezi natura la viata. Ea se anotimpului
numea: Primavara. Si pentru ca nu reusea singura, si-a chemat rea
ajutoarele, pe cele trei fiice ale sale: Martie, Aprilie, Mai….(copiii Evaluarea orala a
vor putea sa le denumeasca si altfel). Exercitiul modului de
exprimare,
Primavara le zise:
a spontaneitatii, si
-“Dragele mele, iata de ce v-am chemat: Fiecare din voi trebuie creativitatii copiilor.
sa ma ajute sa trezesc natura la viata”.Tu ,Martie ,vei umple
padurile cu ghiocei, viorele, toporasi si vei trezi insectele, gazele
la viata; Tu, Aprilie, vei impodobi pomii cu flori si vei astepta
pasarile calatoare, ajutandu-le sa-si gaseasca cuibul.Tu, Mai, vei
impodobi gradinile cu parfumatele flori..

Apoi le-a atentionat sa se intoarca seara acasa. Dar intr-una din


seri, una dintre surori lipsea. Zana a asteptat-o toata noaptea dar
nu a venit.”

Voi cere copiilor sa continue povestea, motivand ce a facut fiica


cat a lipsit.

Copiii vor continua povestirea.Se vor folosi mai multe variante


pentru a antrena cat mai multi copii.

La finalul povestirii,copiii vor aprecia cea mai frumoasa povestire


creata.
5. ASIGURAREA TRANZITIA Conversatia Foi de bloc format individual Capacitatea copiilor
FEEDBACK-ULUI A4, acuarele, de a lucra in echipa
Prin jocul “Albinita”se va face trecerea la CENTRELE DE METODA pensoane, pe grupuri folosind diferite
INTERES, lasand libertatea copiilor de a-si alege centrul servetele, suport metode si tehnici
preferat. Denumirea Centrului se va face folosind o metoda CUBULUI individual. pentru a realiza tema
activa: METODA CUBULUI (GRUPA FLORILOR, GRUPA propusa.
FLUTURILOR, GRUPA ALBINITELOR) Exercitiul Flori decupate,
scobitori,
La Centrul ARTA – copiii vor desfasura intr-o subgrupa betisoare, lipici,
ACTIVITATEA DE PICTURA din DEC, iar cealalta subgrupa va hartie colorata;
confectiona flori de primavara.
Pietricele, nisip,
La Centrul JOC DE CONSTRUCTIE, copiii vor construi gardul in iarba artificiala,
jurul gradinii ,ronduri de flori si aleea casei. copacei infloriti,
gard din lamele de
Activitatea se desfasoara pe fond muzical, folosind “Primavara” lemn;
de Vivaldi.
INCHEIEREA La finalizarea lucrarilor, se amenajeaza expozitia cu lucrarile Conversatia Capacitatea de a
ACTIVITATII realizate, apreciindu-se munca si seriozitatea copiilor, modul in evalua / autoevalua
care s-au implicat in realizarea sarcinilor propuse. lucrarile.

In incheiere, vor darui zanei Primaverii lucrarile realizate si vor


canta un cantec de primavara.
Toti copiii vor fi recompensati cu flori de primavara.

S-ar putea să vă placă și