Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a III-a
Propunător: PIP Ștefăniță Adriana
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe
Disciplina: Matematică
Subiectul – Adunarea şi scăderea numerelor 0 – 10 000
Tipul lecţiei: consolidare, sistematizare, evaluare
Obiective de referinţă vizate:
1.3. să efectueze operaţii de adunare şi de scădere cu numere mai mici decât 10 000:
fără trecere peste ordin; cu trecere peste ordin;
2.4. să estimeze ordinul de mărime al rezultatului unui exerciţiu cu cel mult două operaţii
prin rotunjirea numerelor pentru a limita erorile de calcul;
3.1. să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea unei probleme;
4.3. să manifeste un comportament adecvat în relaţiile cu colegii dintr-un grup de lucru
în cadrul activităţilor practice de rezolvare de probleme;
Scopul lecţiei:
Consolidarea şi sistematizarea operaţiilor de adunare şi scădere în concentrul
0 – 10 000
Rezolvarea şi compunerea de probleme cu numere mai mici decât 10 000
Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei elevii vor şti:
O1 – să recunoască, să citească, să scrie şi să rotunjească numere naturale în concentrul
0 – 10 000;
O2 – să aplice proprietăţile adunării;
O3 – să efectueze calcule şi proba acestora;
O4 – să afle un termen necunoscut;
O5 – să compună şi să rezolve probleme cu cel puţin două operaţii;
O6 – să facă dovada că stăpânesc terminologia matematică.
2
______________________________________
Fişa de dezvoltare
1. Care este suma a trei numere consecutive, dacă cel din mijloc este 1 111?
2. Ia din 9 897 numărul cu 210 mai mare decât 1 000. Ce număr trebuie să mai aduni
pentru a obţine 10 000?
3. Cu cât este mai mare suma numerelor pare cuprinse între 3 099 şi 3 105 decât
suma numerelor impare cuprinse între 1 000 şi 1 004?
3
Oglinda tablei
Adunarea şi scăderea
0 – 10 000
4
Grupa ____
FIŞĂ DE LUCRU
5
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
O1
6
Observare
sistematică
Aprecieri
frontale
individuale
O2
7
20’ Activitate frontală – Pe slide apar sarcinile, elevii le citesc şi rezolvă pe caiet. Observare
Dacă elevii termină mai repede vor rezolva exerciţiile de pe fişă. După fiecare sarcină sistematică
de pe slide-uri se realizează autocorectarea. La sfârşit, elevii vor fi notaţi. Aprecieri
frontale
individuale
O3
O4 Observare
sistematică
Aprecieri
O5 individuale
Observare
sistematică
Aprecieri
individuale
8
6. Asigurarea 4’ Activitate pe echipe – Metoda „Hotărâri, hotărâri” Aprecieri
retenţiei şi a O6 În echipă, elevii vor alege cartonaşele-rezumat şi cartonaşele-consecinţă corecte. frontale, pe
transferului Se corectează frontal şi se autoevaluează. echipe
Observare
sistematică
7. Tema pentru 1’ Elevii vor rezolva pe caietul de teme sarcinile 3 şi 5 de jos, de la pg.156 din
acasă culegere.
8. Aprecieri 1’ Se fac aprecieri verbale şi sunt notaţi elevii activi. Aprecieri
verbale
frontale,
individuale