Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Chișinău-2023
1
Sarcina 1. Descriera succintă a activității pe săptămâni/zile
observații
II săptămână
Luni Discuții cu cadrul didactic doamna Popa Iustina
grupa ,,Albinuța” vîrsta (6-7 ani) pentru a putea a asista la
2
03.04.23 activitate pe data 12.04.23.
observații
III săptămână
Luni
10.04.23 Am prezentat activitatea publică cu tema ,,Sănătos să cresc de
mic” grupa mică ,,Buburuza” vîrsta (3-4ani)
3
Miercuri Am asistat la activitatea Popa Iustina grupa ,,Albinuța” vîrsta (6-
12.04.23 7 ani)
observații
IV săptămână
Luni
17.04.23 Elaborarea proectului didactic pentru desfășurarea activitatii
extracurriculare în instituția IET,,Lăstăraș”cu tema ,, PAȘTELE
SĂRBĂTOAREA CARE NE UNEȘTE” care se va desfășura pe
data de 19.04.23
4
Miercuri Desfășurarea activității extracurriculare cu tema ,, PAȘTELE
19.04.23 SĂRBĂTOAREA CARE NE UNEȘTE”
Joi
20.04.23 Analiza desfăsurarea activității extracurriculare cu tema ,,
PAȘTELE SĂRBĂTOAREA CARE NE UNEȘTE”
Vineri
21.04.23 Zi metodică. Analiza rezultatelor desfășurării practicii pedagogige
de recalificare.
observații
5
PROIECT DIDACTIC
Tema:,, Sănătos să cresc de mic”
„Dacă te gândeşti la ziua care va urma – ia-ţi de mâncare.
2023
6
Propunător: Tcacenco Ecaterina
Domeniul de activitate:
• Sănătate și motricitate
Unități de competență:
Obiective operaționale
a ) cognitiv:
c- ) psihomotorii:
O3-să exprime operațiile făcute în cadrul activității în centre utilizând limbajul adecvat.
b ) socioafectiv:
Strategii didactice:
7
a ) Metode și procedee didactice: conversație,observație,joc dinamic,explozie
stelară,demonstrație.
Bibliografie:
Desfășurarea activității
8
Etapel Conţinut ştiinţific Strategii didactice
e de
activită Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
ți procedee de organizar
didactice învăţămân e
t
Salutul de dimineata : Jocul de Frontal
Mă trezesc de dimineață socializare Standard 1
Mă spăl repede pe față Indicator:
Fac mișcare cît-un pic 375
Sănătos să cresc de mic
Frontal
9
să facem ca să creștem
sănătoși de mici.
- să mîncăm sănătos.
-să avem grijă de igiena
personală.
-să facem gimnastica de
dimineață(sport).
Repartezarea în centre:
După aceast traseu, copiii
s-au repartizat în centre Conversaţie In grupuri,
de interes, pe care și le- Imagini individual
au ales de dimineață. decupate
(fructe,
Observaţie legume)
Înainte de începerea clei,creione
activităţii se vor face Explicaţie colorate
câteva exerciţii de fișă de
încălzire a mâinilor. lucru
„Palmele sus
Palmele jos
Picături de ploiță, ploița
Batem ușor palmele Demonstraţie
Răsucim încheietura!”
Se reaminteşte copiilor
comportamentul aşteptat
în cadrul activităţilor pe
centre: se va vorbi în
şoaptă pentru a nu
deranja copiii de la alte
centre, fiecare sarcină de În grup,
lucru trebuie terminată. individual
Atunci când un copil Exerciţiul
termină sarcina poate să DFFS
îşi aleagă un alt centru. Standard 5
Se va interveni cu mici Indicatori
119;121
explicaţii dacă ei vor
10
solicita ajutor.
apă,nisip,
semințe,căl
dărușe,lopă
țele,stropit
oare,recipie
nt pentru
Centrul Știință plantat,
Sarcini : șorțuri,
-să selecteze mînecuțe.
imaginile(decupate) din
mulțimea. 2 copii fructe
2 copii legume.
- să aplice imaginile pe
fișa de lucru Costum
fructele în coș medical,tru
legumele în să si
ladă. materiale
medicale
-să numească fructele și
necesare.
legumele pe care le-au
ales. DC
-să numere fructele și Standard 11
legumele de pe fișa de Indicatorii
lucru. 683-687
2 Centru Știință
- să recunoască legumele.
- să aplice pe fișa de
lucru(in cratiță) la umbra
potrivită.
-să numească de ce
culoare sunt legumele.
-să traseze o linie la
umbra potrivită.
11
Centrul Joc de rol
Sarcini :
Organizarea jocului,,La
medic“ în care
- să imită durere de burtă
- să imită dureri de dinți
- să imită acordarea
primului ajutor.
Reflecți Tranziție
e Clopoțelulsună și pe toți Demonstrație Frontal
n-adună
Clopoțelul a sunat și pe
toți n-adunat.
Educatoarea propune
copiilor să participe la
jocul dinamic ,,Hora
legumelor,,
12
REZULTATE: - copii sănătoşi şi frumoşi;
- atitudini pozitive faţă de sănătatea lor şi a celor din jur;
- dezvoltare psiho-fizică corectă;
- grijă pentru sănătatea proprie;
-un ghiveci cu verdețuti semanate pe care îl vom îngriji și urmări.
13
Anexa 2
Anexa
Sa ai mîinile curate
Bine-i pentu sanatate
Noi pe miini neam murdarit
La chiuveta am fugit
( Cîntecul Hai să ne spalam pe mîini,, Balonașul Teleleu,,)
(Surpriză pentru copii, Balonase de sapun la sfirșitu cintecului)
15
16
17
Dezvoltarea profesională are un impact enorm asupra calității muncii prestate de către
personalul din IET, cât și asupra rezultatelor copiilor și calității relațiilor de parteneriat cu
familia și comunitatea. Tendințele moderne în educația timpurie invocă dezvoltarea
programelor comune de educație și formare profesională pentru personalul care lucrează în
IET: manageri, educatori și ajutori de educatori, conducători muzicali, metodiști, cadre
didactice de sprijin, asistenți medicali etc. care contribuie la crearea unei conlucrări eficiente.
Pentru a conștientiza cele expuse mai sus, la data de 29 noiembrie 2022 în incinta grădiniţei-
creşă „Lăstăraș”, satul Molovata Nouă s-a desfăşurat seminarul instructiv-metodic raional cu
tema: „Organizarea eficientă a procesului educațional de către cadrele didactice, prin
utilizarea platformelor educaționale” conform planului de activitate al Direcţiei învăţământ
general Dubăsari.
Sper că cele văzute și auzite în cadrul seminarului, vor fi reflectate în activitatea cadrelor
didactice, precum și împărtășite colegilor.
18
Creșa-grădiniță ,,Lăstăraș,,
Molovata Nouă
Activitate extracurriculară
,, PAȘTELE-
SĂRBĂTOAREA CARE
NE UNEȘTE ,,
19
2023
Mesajul educatorului:
Dumnezeu să vă dea un curcubeu de sănătate
20
MESAJUL ZILEI:
Crede
Iartă
Speră
Zâmbește
Mulțumește
Trăiește
SCOPUL ACTIVITĂȚII: de astăzi este ,, BUNĂTATEA,,
Bunătatea în cuvinte crează încredere
Bunătatea în gândire crează profunzime
Bunătatea în dăruire crează dragoste
Bunătatea este o virtute care crează caractere
Prețuiește ziua de astăzi, indiferent dacă este bună sau rea.
1. Iar acuma la activitatea noastră de astăzi o să-i invităm pe cei mai mici dintre noi,
grupa mică I ,, Fluturașii,, , ghidați de educatorii Coda Diana , Alexeev Daniela .
Cântec: ,, Copăcelul,,
Cântec- dans: ,, Copilărie,,
Pauză dinamică.
Copii intră câte doi în sală ,ținându-se de mână, se salută după manechinul ,, iepurașii de
Paști,, ,
21
Salut, eu sunt Adelina, salut eu sunt Teo.
Salut, eu sunt Andrea, salut eu sunt Andrei
Salut, eu sunt Marius, salut eu sunt Elina............
EDUCATOAREA:
Ce bine e, ce bine / Că ne-am întâlnit
E o zi minunată
Bine ați venit la atelierul nostru magic, în inima copilăriei.
EDUCATORUL:
Marius, ia să-mi spui te rog cu ce dispoziție ai venit tu azi la grădiniță? (eu am venit cu o
dispoziție bună, fiindcă suntem în preajma sărbătorii de ,, Paști,,) / (eu am o dispoziție bună
fiindcă astăzi este matineul....)
EDUCATORUL:
Iar eu copii am o dispoziție bună, fiindcă sunt alăturea de așa copii frumoși, deștepți,
harnici.
Aș vrea să-mi spuneți, de ce ne-am adunat noi astăzi aici, în această sală mare și frumoasă?
COPII:
Pentru a sărbători sărbătoarea Învierii lui Isus Hristos (Domnului Nostru).
EDUCATORUL:
În ajunul sărbătorii Floriilor, ce aduc credincioșii la biserică? ( credincioșii aduc la biserică
ramuri de salcie și flori, care la rândul lor sunt sfințite de către Preoți)
Fiecare credincios se întoarce de la biserică cu câte o ramură de salcie și o pune la
icoană pentru a ne păzi de cele rele, dar se duce și la cimitir pentru a le pune la
mormintele celor dragi.
Când vin credincioșii de la biserică, cu ramura de salcie, la cei ce sunt acasă îi lovesc
ușor peste cap și le zic:să fiți norocoși peste ani frumoși și se mai spune că pe cine îi
lovești ușor peste urechi, n-o să-i mai doară urechile.
Se zice că dacă te legi cu salcia de brâu, nu te mai doare spatele și dacă îți faci
coroniță din salcie, și o pui pe cap, îți crește părul mai frumos.
Dacă de Florii va ploua, va ploua și de Paști.
Recitarea poeziilor de către copii.
Interpretarea cântecului: ,, Ruga Maicii Domnului,,
Pauză dinamică: ,,,
4. Și nu în ultimul timp aș vrea să invit în fața dtră pe cei mai mari dintre noi toți, copii
de la grupa pregătitoare ,, Albinuța,, , ghidați de educatorii: Popa Iustina, Alexeev
Daniela.
Dans: Hora
EDUCATORUL:
Copiii, pentru ce fel de sărbătoare ne pregătim noi săptămâna aceasta? (Sărbătoarea
Învierii Domnului nostru Isus Hristos, paștele.
Cum se pregătesc gospodarii de această sărbătoare?(fac curat prin casă/afară, se
împărtășesc, pregătesc bucate dintre cele mai bune.
22
Ce fel de bucate pregătesc gospodinele, mamele voastre?( coc pască, vopsesc ouă...)
Cum se numește ultima joi de Paști?( joi Mare)
Ce se aprind Joi mari seara?(se aprind ruguri)
Recitarea poeziilor
Cântec: ,, Paște fericit ,,
Ouăle pot fi incondeate cu diferite culori, și aș vrea să văd cât de bine știți fiecare culoare ce
simbolizează: (în fața copiilor se vor așeza două coșuri, unul gol, iar celălalt plin cu ouă de
diferite culori, copii v-a trebui să spună ce simbolizează fiecare culoare a oului din coș)
COPII:
Albastru- culoarea albastră simbolizează cerul.
Roșu- culoarea roșie simbolizează sângele, soarele,focul, dragoste și bogăție.
Galben – culoare galbenă simbolizează lumină, tinerețe, fericire, recoltă.
Verde- culoarea verde simbolizează învierea naturii, speranță.
Negru- culoarea neagră simbolizează statornicie, eternitate.
EDUCATORUL:
Copii, ați fost foarte bravo, isteți, și pentru aceasta am să vă rog să veniți toți aici în centru
mai aproape de mine, am o surpriză pentru voi toți, Iepurațul de Paști.
Iepurașul de Paști a venit la noi în ospeție (copii îl cercetează, analizează....), dar o să vă mai
zic ceva, iepurașul a venit la noi nu doar așa, fiindcă ați fost cuminți, ascultători, v-a adus
câte ceva dulce , le-a lăsat afară prin iarbă.
23
24
25
26