Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Instituția de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit „Constantin Brâncuși“


Propunător: Pitaru Simona - Maria
Profesor mentor: Bistreanu Sanda
Grupa: mijlocie
Temă anuală de studiu: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema săptămânii: ,,O lume magică!”
Subtema: ,,Poftiți la carnaval!”
Tema activităţii: ,,Povestea de la carnaval”
Domeniul de activitate: DOS
Locul desfășurării: Sală de grupă
Tipul activităţii: consolidare
Durată: 25 minute
Scopul activităţii: Dezvoltarea abilităților de comunicare, de identificare și exprimare a
emoțiilor; formarea și cultivarea sentimentelor de prietenie; cunoașterea și respectarea normelor
de comportare în societate.
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
1. să identifice corect jetonul ca raspuns la intrebarea propusa
2. să denumească materialele puse la dispoziție
 Afective:
1. să exprime recunoașterea si respectarea asemanarilor si a deosebirilor intre
oameni
2. să participe activ , cu interes la desfășurarea activității
 Psiho-motorii:
1. Să participe activ la jocul didactic
2. să adopte o poziție corectă

Strategii didactice:

Metode şi procedee: observația, conversaţia, demonstraţia, povestirea, joc didactic.


Mijloace didactice: cufăr, scrisoare de la clovn, imagini reprezentative, jetoane cu aspecte din
poveste, piramidă desen, emoticoane vesele, baghetă.
Forme și tehnici de evaluare: orală, formativă, continuă, , aprecieri verbale, observarea
interesului pentru activitate, acordarea de bulinuțe colorate.
Formă de organizare : frontală

Bibliografie:
 Ministerul Educației Naționale, ,,Curriculumul pentru educație timpurie”, 2019
 Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar, nivel 5-7-ani,
Georgeta Toma, Maruţa Ristoiu, Magdalena Anghel, Irinela Nicolae, Daniela Petre,
Editura Delta Cart, Piteşti, 2000 copii
 https://www.youtube.com/watch?v=OuGlFH6_8hA

DEMERSUL DIDACTIC

Etapele Timp Conținutul științific Metode și Evaluare


activității procedee

1.Moment - aerisirea sălii;


organizatoric - așezarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic
necesar desfășurării activității.
2.Reactualizarea 3 min Are loc o discutie despre prietenie, Conversația Observarea
cunoștințelor rolul acesteia și cum se menține în Explicația comportamentului
relații bune aceasta.
3.Captarea 2 min Se realizează prin intermediul Conversația
atenției unui cufăr primit de la un Cufar
clovn, in care se afla o Scrisoare
scrisoare de la acesta.
4.Anunțarea 2 min Doamna educatoare citeste Conversația
temei și a scrisoarea (anexa1) urmand apoi Explicatia
obiectivelor următoarele intrebari: Anexa1
-De la cine am primit scrisoarea? Anexa2
-De ce ne-a trimis clovnul această
scrisoare? “
Apoi le este comunicat
prescolarilor tema și obiectivele,
mai exact că o să învățăm împreună
cum este frumos să ne purtăm cu
ceilalți, cu ajutorul poveștii " Girafa
și prietenia" (Anexa 2).”
5.Dirijarea 12 min Doamna educatoare se va așeza în Povestirea Observarea
învățării fața preșcolarilor, astfel încât să Conversatia comportamentului
poată stabili un contact vizual cu Imagini
fiecare membru al grupei. reprezentative
Preșcolarii vor asculta povestea Jetoane
"Girafa și prietenia". Explicatia
Conținutul poveștii va fi expus Jocul didactic
urmărindu-se succesiunea Piramida desen
momentelor principale cu ajutorul Bagheta
imaginilor (Anexa 3), pentru o mai fermecata
bună înțelegere. În timpul povestirii
vocea va fi nuantata, se vor marca
principalele momente prin
expresivitatea limbajului. Prin
mimică și gestică se va reda starea
sufletească a personajelor. Prin
intensitatea timbrului vocal se va
încerca să crearea unei atmosfere
propice captării atenției
preșcolarilor asupra
comportamentelor apărute în
acțiunea desfășurată în poveste.
După prezentarea poveștii,
preșcolarii vor primi întrebari, iar
apoi vor primi explicatii despre
morala poveștii.
Pentru fixarea poveștii se va folosi
metoda Piramidei, pe o măsuță vor
fi așezate jetoane reprezentând
diverse aspecte din poveste
(Anexa3). Preșcolarii vor lipi
jetoanele în piramidă ca răspuns la
întrebările propunătoarei:
-Cum se numește povestea?
-Cine s-a strâns la lac pentru a
participa la cursa de papuci?
-Cine râdea de celelalte animale?
(de broască, de rinocer și de
elefant)
-De ce girafa a început să plângă
când era pe cale să înceapă cursa?
-Cine a mers să vorbească cu girafa
când aceasta a început să plângă?
-Cine i-a legat șireturile girafei?
-Cine a participat până la urmă la
cursa de papuci ?
-Cine a câștigat cursa de papuci?
Pentru a raspunde toti prescolarii la
intrebari, acestia vor fi numiti pe
rând prin intermediul tranzitiei ,,Cu
bagheta fermecată, te numesc pe
tine îndată!”
6.Obținerea 4 min În limita timpului rămas, Conversația Evaluare orala,
performanței propunătoarea le va pune pe TV un Cantec frontală
cântecel legat de morala poveștii,
numit “Cântecul Prieteniei“.

7.Încheierea 2 min Se fac aprecieri verbale la modul de Conversația Aprecieri verbale


activității realizare a activității si se oferă Explicația Recompense
drept recompense emoticoane.

Anexa1
,,Dragi preșcolari,

Ați primit această scrisoare, însuși de la mine, de la clovnul Bil, organizatorul


carnavalului animalelor. Zilele acestea în pădure se desfășoară un carnaval...însă din păcate
am avut parte de o situație neplăcută. În fiecare an, când are loc acest carnaval, organizez
renumita cursă de papuci. Dar să vedeți ce s-a întâmplat. Dacă sunteți curioși, găsiți în cufărul
pe care vi l-am trimis povestea numită "Girafa și prietenia". În fine, să nu mai lungesc vorba,
o las pe domnișoara să vă povestească mai multe... Apropo, îmi pare nespus de rău că nu am
venit eu la voi, dar acum trebuie sa fiu la carnaval și să mă asigur că totul este în regulă, căci
asta e responsabilitatea mea.
Era să uit! După ce veți asculta povestea, veți rezolva un exercițiu, iar apoi, dacă ați
fost cuminți și ascultători veți mai găsi o surpriză în cufărul meu. Am încredere în voi că mă
veți înțelege și că o veți asculta pe domnișoara...
Cu drag, Clovnul Bil!”

Anexa2 – POVESTEA “Girafa și prietenia “


A venit, în cele din urmă, ziua cea mare. Toate animalele din pădure s-au trezit devreme pentru
că era ziua marii curse de papuci! La ora nouă deja se strânseseră toți la lac.
De asemenea era și girafa, cea mai înaltă și frumoasă din pădure. Dar era atât de încrezută, că nu
voia să fie prietenă cu celelalte animale.
Nici nu se adunaseră bine toți la un loc, că girafa începu să râdă de ceilalți:
– Ha ha ha ha … râdea de broasca țestoasă, că era atât de scundă și atât de lentă.
– Ho ho ho ho … râdea de rinocer că era atât de gras.
– Heh heh heh heh … râdea de elefant că avea trompa prea lungă.
Și apoi, a sosit timpul să înceapă cursa.
Vulpea purta papuci cu dungi galbene și roșii, Zebra, unii roșii cu funde foarte mari, Maimuța
avea niște papuci verzi cu pete portocalii. Papucii broaștei țestoase erau albi ca niște norișori.
Și când era pe cale să înceapă cursa, girafa a început disperată să plângă.
Era atât de înaltă încât nu și-a putut lega șireturile de la papuci!
– Ahhh, Ahhhh, cineva să mă ajute! strigă girafa.
Toate animalele au rămas uitându-se la ea, numai vulpea a mers să vorbească cu ea și a zis:
– Tu rădeai de celelalte animale, deoarece acestea erau diferite. Adevărat, toți suntem diferiți, dar
fiecare avem ceva bun și am putea fi prieteni și să ne ajutăm atunci când este nevoie.
Atunci girafa a cerut scuze tuturor pentru că a râs la ei. Apoi au venit furnicile, care au urcat
rapid pe papucii girafei și i-au legat șireturile.
Și, în sfârșit toate animalele s-au așezat la linia de start. Pe locuri, fiți gata, start!
Când au terminat cursa, toată lumea a sărbătorit pentru că au câștigat un nou prieten, care, de
asemenea, a învățat ce înseamnă prietenia. Dacă doriți să aveți mulți prieteni, acceptați-i așa
cum sunt.

Anexa3 – imagini reprezentative si jetoane

S-ar putea să vă placă și