Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic al activității integrate

Grupa: mixtă.
Tema globală: Eu ca personalitate.
Tema: Ce bine, e la mine acasă
Tema zilei: Regimul zilei .
Tipul activității: integrată.
Forma de organizare: Frontal, în grup ( în centre de interese ), individual .
Domeniul de activitate: Educație pentru sănătate, Formarea reprezentărilor elementare matematice.
Unități de competențe:
1.4.Determinarea elememtelor principale ale regimului zilei .
1.3. Compararea mulțimilor de obiecte , utilizînd semnele de comparație
Obiective operaționale :
A) Cognitive:
Să descrie regimul zilei ce este respectat în familia sa .
Să precizeze locul obiectului dat din gentuța preșcolarului .
B) Psihomotorii .
-să expliceimportanța regimului zilei pentru sănătate ;
-să clasifice obiectele în grupe și să utilizeze cuvinte cu sens generalizator;
-să numere elementele mulțimii obiectelor;
-să compare grupele de obiecte ( mult, puțin , tot atâtea) de pe masă .
C) Socio - afective:
- să manifeste atitudini grigulii față de obiectele personale .
VOCABULAR: ordonat ,dezordonat ,îngrijit, responsabil ,disciplinat, rechizite , încălțăminte, obiecte personale, obiecte comune.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversațiae, joc didactic, momentul de surpriză, descoperirea, cercetarea, observația, explicația ,graficul T, demonstrarea.
Bula dublă, R.A.I.
Referințe bibliografice.
1. Curriculumul pentru educație timpurie (1-7) ani în Republica Moldova, Chișinău, 2019.
2. Lavric m. Metodica dezvoltării vorbirii preșcolarilor , Chișinău :Lumina, 1985.
3. Standarde de dezvoltare și învățare a copilului de la naștere pînă la 7 ani , Ministerul Educației, Culturii și Cercetprii al Republicii Moldova ,
2020
4. Silvia Breben ,G .Ruiu. Metode interactive de grup , Ghid metodic pentru învățământul preșcolar .
5. 1001 idei pentru o educație timpurie de calitate .Ghid pentru educatori.
Desfășurarea activității:

Strategii didactice
Etapele Metode
Conținutul activității Material Forme de
activității și Evaluare
didactic organizare
procedee
Evocare  Se vor asigura condiții necesare pentru desfășurarea optimă a activității In grup
Întâlnirea de dimineață
Zi de zi la noi e lege Mâini curate, unghii Dar de la o zi încoace Recitarea
Cinci minute de control mici! Toți copii vin curați , poeziei
Azi e rîndul unei fete , Cine nare grijă de ele Spunînd că așa le place:
Măine intră altul în rol . Clasa îi zice: Murdărici! Îngriji și și ordonați!
Și- l trimite să se spele .

Educatorul: Buna dimineața copii îngrijiți și ordonați!


De ce copiii l-au numit Murdărici? Dar cum sunteți voi ? Arătați-mi mănuțele. Frontal
Cum sunt ele? RAI
Pentru a vă verifica cunăștințele voastre despre anotimpul în care ne aflăm vă Conversa
propun un joc, care se numește „Aruncă, Răspunde, Interoghează” ția
- Țin în mână o minge, pe care o voi arunca unui copil, adrsându-i o
întrebare, cel care o prinde răspunde și mio aruncă înapoi. Calendar
Completarea Calendarului naturii: ul naturii
- În ce anotimp ne aflăm?
- Care este prima lună a anotimpului toamna; a doua; a treia?
- Care sunt semnele toamnei?
- Cum este starea zilei de astăzi?
- Ce zi a săptămanii este astăzi?
- Ce zi a fost ieri? Dar măine ce zi va fi?
- Ce dată este astăzi?
- Să numărăm prezența: Căți băieți ? Căte fetițe?
- Căți sunteți în total? Se completează calendarul naturii .

Realizarea  Formarea premiselor cititului


sensului Sosirea personajului Zăpăcilă cu o geantă plină cu obiecte .
La ușa grupei este un personaj (o păpușă) cu ochii triști și foarte rușinos.
Educatorul îl invită să intre în sala de grupă.
Educatorul: Oare cine este acest băiețel? Cum arată acest băiețel? (Haina nu este Frontal
îngrijită, Ciorapii sunt de diferite culorietc.) Cum credeți că îl cheamă pe acest
băiețel?
 Se va lectura poezia Zăpăcilă. Scrisă de L. Deleanu. Lecturar
Educatorul: Cum la-a numit autorul? De ce? (Zăpăcilă era dezordonat,zăpăcit.). ea Geanta
Educatorul: Cum este fratele lui? poeziei cu
Educatorul: Zăpăcilă are o giantă plină cu obiecte. Să vedem ce este în ea.? (În obiecte
geantă sunt: o periuță, o șosetă, un pix, un șiret, un urs, o cană, o carte, o Individual,
radieră, o bobină cu ață). in grup
1. Se vor pronunța corect toate cuvintele.
2. Se va explica noțiunea de cuvânt. Toate cuvintele pe care le-am numit sunt
cuvinte, iar cuvintele pot fi lungi și scurte.
3. Se va împărți cuvintelor în silabe. Care cuvinte sunt scurte? (pix, urs, ață);
Care sunt lungi: (periuță, radieră). Din câte silabe sunt formate aceste
cuvinte?
4. Exerciții de modificare a cuvintelor scurte casă – căsuță ,om – omuleț,
mașină- mașinică .
 Se vor forma 4 echipe care vor separa obiectele și vor numi fiecare grup cu
cuvânt generalizator:
I echipă – rechizite (pix, radieră, creion etc.) Situație
II echipă – îmbrăcăminte (șosetă, fular, mănușă etc) de În grup
III echipă – obiecte igienice (periuță, șervețel etc) problemă
IV echipă – jucării (urs, mașină, minge etc.)
Educatorul:Dar ce obiect a rămas în plus (A rămas ața)
Educatorul: Să pronunțăm cu toții cuvântul „ață”. Cu ce sunet începe acest cuvânt:
Educatorul: Să pronunțăm sunetul „a”.Toți cupiii cântă sunetul „a” neântrerupt.
Educatorul: Să deschidem abecedarul și să facem cunoștiță cu litera A mare. Cu ce Planșă cu
se aseamănă? litera A
 Se va demonstra planșa cu litera „a” mic și „A” mare de tipar.
 Se va lectura poeziei Aricică de V. Romanciuc de către educator. Lecturar Abeceda
Educatorul:Pentru ce are nevoie Moș Arici de ac și ață? ea rul
Educatorul: Dar știți ce s-a întâmplat? Aricică când punea ața în ac, s-a înghimpat poeziei
și a strigat „A, a, ai....m-am înghimpat!” Cum trebuie să fim când luăm în mână un Conversa
ac? ție
Educatorul: Să ne imaginăm că și noi nea-am înghimpat cu un ac, cum vom striga?
Ce sunet vom pronunța?
Educatorul: să evidențiem locul sunetului „a” în cuvinte (la început, mijloc,
sfârșitul cuvîntului)
Se va selecta acele obiecte în care cuvintele conțin sunetul „a”: ață, radieră, fular,
mașină, periuță etc.
 Formarea reprezentărilor elementare matematice
Evaluarea inițială
Educatorul: Câte obiecte au fost în geanta lui Zăpăcilă? (Numărarea până la 20)
Educatorul: Care obiecte trebuie să fie în geanta lui Zăpăcilă?
Educatorul: Ce mai trebuie să punem în geanta unui școlar? (caiete, cărți, etc)
Educatorul: Unde trebuie să fie îmbrăcămintea? (șostele, fularul, mănușile etc.)
Numiți perechi de obiecte.
Educatorul: Unde vom aranja celelalte obiecte?
 Educația pentru sănătate
Educatorul: Voi ce fel de copii sunteți, ordonați sau dezordonați? De ce?
Educatorul: Să facem asemări și deosebiri între copilul oronat și dezordonat Bula Fișe
- Copil ordonat – îngrijit ,spălat , curat, responsabil, disciplinat. dublă
- Copil dezordonat –murdar , zăpăcit, neîngrijit,nedesciplinat, iresponsabil .
Educatorul: Ce sfaturi să-i dăm lui Zăpăcilă?
Trebuie să-ți strîngi singur lucrurile .
Trebuie să-ți curăți hainele și încălțămintea și să le pui la locul cuvenit.
Trebuie să-ți strîngi singur jucăriile și să le aranjezi la locul cuvenit .

Demonstrarea regimului zilei .


-Respectarea regimului zilei te va face să fii responsabil ,să ai grijă de
sănătatea ta și să te ferești de boli.

Ține minte!
Dacă ai regim corect
Tu crești harnic și deștept .
Dacă nu-l vei respecta
Foarte mult vei regreta .
Tu te vei îmbolnăvi
Și-n spital vei nimeri .
-Tranziție : jocul:
-Pe mămica o ajut
-Foarte – foarte mult .
-Mătur prin casă ,
-Șterg de pe masă ,
Mai scutur pătucul,
-Fac așternutul,
Apoi liniștit
La scris am pornit.
Reflecția Tranziție : jocul Bursa muncii gruparea copiilor conform alegerii conversa Fișe de individual
individuale. tie lucru
Biblioteca:Povestire O întîmplare hazlie din copilăria mea (deprinderea de
a vorbi în propoziții simple și dezvoltate).
Știința: Unde este locul lui ? ( obiecte personale )

Construcții: Căsuță pentru familia mea (cuburi din plastic)


Se prezintă lucrul efectuat în centre .Se vor face aprecieri globale despre
modul de lucru al copiilor pe parcursul activității .Se realizează expoziția
de lucrări a copiilor .
Știință: Unde este locul lui? Fișă cu obiecte personale ce vor fi repartizate
la imaginea corespunzătoare
Extindere Împreună cu părinții veți alcătui o istorioară O zi din viața mea, ca model veti avea Conversa individual Se va
această scrisoare a lui Nicușor. Să fiți sinceri și să scrieți regimul pe care-l ție efectua
respecați evaluare
a
formativ
ă
-

S-ar putea să vă placă și