Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ Liceul Teoretic Novaci


Profesor: Lăcătușu Lavinia-Amelia
Clasa : a XII a D
Unitatea de învăţare : ,, Europa şi România – mediu, peisaje, regiuni geografice, ţări vecine”
Tema : Ţările vecine României
Tipul lecţiei: mixtă
Nr. Ore: 1, timp – 50 minute
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Scopul : recapitularea cunoștințelor cu privire la elementele geografice specifice statelor vecine României; formarea deprinderilor de a lucra cu
harta și a capacitații de selecție a informațiilor

Competenţe generale
1. Utilizarea adecvată a terminologiei şi a limbajelor specifice, pentru explicarea mediului geografic
2. Raportarea elementelor semnificative din societate, ştiinţă şi tehnologie la mediul înconjurător ca întreg şi la sistemele sale
componente
3. Relaţionarea elementelor şi a fenomenelor din natură şi din societate cu reprezentările lor cartografice, grafice sau pe modele
Competenţe specifice
2.2. Utilizarea elementelor semnificative, conceptuale şi metodologice, specifice ştiinţelor naturii şi ştiinţelor sociale, pentru studierea
comparativă a geografiei Europei şi a României

2.4. Explicarea relaţiilor observabile dintre sistemele naturale şi umane ale mediului geografic european, utilizând date statistice, modele
geografice şi reprezentări cartografice adecvate

2.5. Explicarea unor sisteme şi a unor structuri naturale şi umane, pe baza unor informaţii obţinute prin diferite mijloace de documentare şi a unor
materiale demonstrative
3.1. Interpretarea reprezentărilor grafice şi cartografice, pentru prezentarea unei realităţi investigate

Concepte operaţionale:
a) Cognitive. Pe parcursul lecției elevii trebuie să fie capabili:
- să prezinte caractericile statele vecine României pe baza hărţilor;
-să identifice asemănări şi deosebiri intre România şi statele vecine;
-să explice importanţa elementelor cadrului natural în dezvoltarea economică a statelor.

b) Metodologice. Pe parcursul acestei lecții elevii ar trebui:


- să analizeze texte, grafice şi hărţi;
- să localizeze pe hartă elementele cadrului natural;
- să rezolve situaţii problemă;

c) Atitudinale. Pe parcursul lecției elevii trebuie să fie capabili:


- să efectueze o sarcină de lucru în timpul acordat;
- să colaboreze cu colegii;
Strategia: dirijată, cognitivă, euristică;
Resurse procedurale: exerciţiul, expunerea şi explicaţia, algoritmizarea, analiza, comparaţia, lucrul cu harta;
Resurse materiale: harta fizică a Europei, fişe de lucru, tabla, videoproiectorul;
Forme de organizare a activităţii elevilor: frontală, individuală;
Evaluare: ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia?
a) De conţinut: rezolvarea itemilor din fişa de lucru, răspunsurile la întrebările orale, analiza harţii şi a datelor statistice;
b) De utilizare a operaţiilor gândirii: explicarea relaţiilor observabile dintre fenomene, efectuarea analizei, comparaţiilor;
Bibliografie :
1. ,, Debut în educaţia şi formarea cadrelor didactice” , ISMB, Bucureşti 2017
2. ,, Competenţele în învăţarea geografiei – ghid metodologic”, Octavian Măndruţ, Ed. Corint, Bucureşti 2010,

Desfăşurarea lecţiei:

Competenţe Concepte Timp Momentele Activitatea profesorului Activitatea Resurse Resurse Evaluarea
operaţionale lecţiei elevului materiale procedurale
2’ Organizarea Stabilirea ordinii, notarea absenţelor, Răspund Catalogul Conversaţia, Atenţionare,
clasei pentru organizarea materialelor şi a clasei cerinţelor, observarea apreciere
lecţie pe grupe. pregătesc
instrumentele
de lucru
5’ Anunţarea Propune elevilor jocul didactic - Ascultă, Videoproiector Expunerea Observă
lecţiei https://wordwall.net/ro/resource/264 notează în comportame
33834/vecinii-romaniei caiete ntul elevilor
Precizează competenţele,
condiţiile de lucru şi anunţă
titlul lecţie.
3.1 Prezentarea Distribuie fişa de lucru,anexa 1 şi Citesc cerinţa, Fişa de lucru Expunerea Stimularea
caracteristicil solicită informaţii de tip eseu analizeză nr.1 Lucrul cu participării
or statelor structurat, despre statele vecine harta şi Videoproiector harta elevilor,
vecine României. formulează coordonează
României pe Prezintă elevilor PPT-ul cu răspunsurile, actvitatea
baza hărţilor informații despre statele vecine pe baza PPt- Evaluează
Dirijarea României. ului vizionat. răspunsurile
25’ învăţării
2.2 Identificarea Prezintă sarcina de lucru solicitând Analizează Fişa de lucru Comparaţia Observă
asemănărilor asemănări şi deosebiri între Romînia cerinţa nr.1 Expunerea comportame
şi şi statele vecine. elaborează ntul elevilor
deosebirilor raspunsurile Analizează
dintre care sunt şi evaluează
România şi prezentate răspunsurile
statele vecine
2.5 Explicarea 15’ Asigurarea Prezintă mai multe situaţii, solicitând Activitate Fişa de lucru Explicaţia Stimulează
importanţei retenţiei şi a elevilor răspunsurile sub forma unor individuală Videoproiector Expunerea participarea
elementelor transferului explicaţii de tip argument, în urma Analizează Conversaţia elevilor
cadrului vizionării PPT-ului. cerinţele, iţi Evaluează
natural în Pentru fixarea cunoștințelor se expun răspunsurile
dezvoltarea propune jocul didactic explicaţiile
economică a https://wordwall.net/ro/resource/
statelor 7500621/evaluare-vecinii-romaniei

3’ Precizarea Profesorul menţionează elevii care s- Fişa de


activităților au evidențiat în mod deosebit, Noteaza lucru,anexa2.
pe care notează elevii și recomandă studiul indicaţiile
elevii le vor individual suplimentar pentru acasă, profesorului
desfășura iar ca temă fișa de lucru, anexa2, în caiete
acasă explicându-le elevilor sarcinile.
Anexa 1
Țările vecine României - Fișă de lucru

Caracteristici BULGARIA UCRAINA REPUBLICA UNGARIA SERBIA


MOLDOVA
Este vecinul României in

Unități de relief

Clima

Hidrografia

Învelișul
biopedogeografic
Resurse naturale

Orașe

Populația
Activități economice
ANEXA 2

FIȘA DE LUCRU

,, RECAPITULARE ŢĂRILE VECINE ROMÂNIEI “

riale : Manualul
de clasa a XI-a, Ed.
Humanitas, Harta
fizică a lumii, Harta
politică a lumii,
tabla, fișe de lucru, fișe de evaluare, test de
evaluare,
Resurse materiale : Manualul de clasa a XI-
a, Ed. Humanitas, Harta fizică a lumii, Harta
politică a lumii, tabla, fișe de lucru, fișe de
evaluare, test de evaluare,
Resurse materiale : Manualul de clasa a XI-
a, Ed. Humanitas, Harta fizică a lumii, Harta
politică a lumii, tabla, fișe de lucru, fișe de
evaluare, test de evalua
1. Calculaţi densitatea medie a populaţiei pentru Bulgaria
2. Calculaţi bilanţul natural pentru Ucraina.
3. Precizaţi statul cu cea mai mică concentrare urbană.

STATUL UCRAINA SERBIA BULGARIA UNGARIA REP. MOLDOVA


Suprafaţa 603.000 km2 88.361 km2 110.879 km2 93. 030 km2 33.851 km2
Populaţia 44.573.205 loc. 7.164.000 loc. 7.351.000 loc. 9.906.000 loc 3.656.000 loc
Populaţia activă 22.190.000 pers 3.170.000 pers 2.451.000 pers 4.178.000 pers 1.240.000 pers

Natalitatea 9,6%0 9,3 %0 9,2 %0 9,5%0 12,5 %0


Mortalitatea 15,76 %0 13,85 %0 14,55 %0 12,7 %0 12,6 %0
PIB 176 mld. 54,3 mld. 44,8 mld. 197 mld 12.5 mld

Populaţie urbană 67 % 56 % 73 % 69 % 47%

S-ar putea să vă placă și