Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
4 Proiect de Lectie CLR
4 Proiect de Lectie CLR
CLASA I B
PROI
ECT
DE
LEC
ȚIE
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Unitatea tematică”: Muncim, învățăm, ne jucăm”
Disciplina : comunicare în limba română
Subiectul lecției : Sunetul ”l” și literea ”l” mic de mână ( 2 ore)
Tipul lecției : predare-învățare-evaluare
Forma de realizare: Activitate integrată
Competenţe specifice
Comunicare în limba română:
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
1.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă.
Muzică și mișcare
3.2. Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu sau pe audiţie
3.4. Crearea unor linii melodice simple sau a unor combinaţii ritmice şi asocierea acestora cu mişcări adecvate
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili :
O1- să despartă cuvinte în silabe precizând numărul de silabe și sunetul inițial; obiectivul se consideră atins dacă toți elevii vor despărți corect în
silabe 4-6 cuvinte din cele 8 propuse.
O2 - să alcătuiască propoziții cu acele cuvinte indicate de învățător; obiectivul se consideră atins dacă toți elevii vor alcătui cel puțin o
propoziție cu ajutorul unui cuvânt dat.
O3 – să realizeze analiza și sinteza fonetică( desprinde și izolează într-o propoziție cuvântul în care se aude sunetul”l”, îl despart în silabe,
izolează sunetul și îl rostesc clar); obiectivul se consideră atins dacă toți elevii realizează corect sineteza fonetică.
O4 – să stabilească locul sunetului ”l” în cadrul cuvintelor ilustrate de jetoane (la început, în interior, la sfârșit) ; obiectivul se consideră atins
dacă toți copiii extrag un cuvânt și precizează locul sunetului ”l”.
O5- să citească, în ritm propriu, corect și conștient cuvinte ce conțin litera ”l”; obiectivul se consideră atins dacă fiecare elev citește corect și
conștient cel puțin un cuvânt;
Resurse:
procedurale: conversaţia, explicaţia, exercitiul, metoda fonetico-analitico-sintetică, demonstrația, jocul didactic, munca independentă
materiale: material PPT, poveste și ustensile de bucătărie, tablă flipchart, markere, fișe individuale de lucru, literele alfabetului, planșa
cu litera ”l”, jetoane imagini, ”Traista fermecată”, caiete speciale tip 1, video-proiector, calculator, boxe, textul cărții
organizatorice: frontal, individul
Desfășurarea lecției
NR. MOMENTELE O CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
CRT. LECȚIEI B.
O
P Metode și Resurse Forme de
procedee materiale organizare
II. CAPTAREA Întors acasă în Gura Șuții, Polonic povesti curții prin ce -conversația -polonic -frontal - frontală
ATENȚIEI aventuri a trecut. Însă, lingura cea mare care devenise -explicația -poveste -individual
oratoare ținu o binecuvântare : ”Prietenul adevărat
transformă casa în palat”.
Voi cum ați explica proverbul?
III. REACTUALIZAREA Polonic dorește să le spună prietenilor săi ce experiențe a -conversația -ustensile de -frontal - frontală
CUNOȘTINȚELOR trăit folosind cuvinte care se regăsesc în textul poveștii și -exercițiul bucătărie -individual
conțin ultimele litere învățate. Căutați cât mai multe -jetoane
cuvinte cu aceste litere. Să vedem cine e cel mai iscusit ilustrând
detectiv de cuvinte. cuvintele date
Copiii pot da ca exemplu următoarele cuvinte: polonic,
două, casă, câine, căni, compot, ciorbă..
Hai să vedem încă o dată cine erau prietenii lui Polonic
și ce putem spune despre ei.(ANEXA 1)
O1 Se vor despărți cuvintele în silabe și se va preciza litera
inițială, se vor așeza cuvintele în funcție de numărul de
O2 silabe, se va formula câte o propoziție cu fiecare cuvânt.
Se constată că cele mai multe cuvinte încep cu litera ”l”
și se face transferul către subiectul lecției.
IV. ANUNȚAREA Elevii sunt anunțați că vor învăța să scrie litera ”l” mic -conversația -frontală -frontală -frontală
TEMEI ȘI A de mână. Astfel vor reuși și ei să scrie cuvinte care -explicația
OBIECTIVELOR conțin litera ”l” și în curând cuvântul”polonic„
V. DIRIJAREA O3 Se va remarca o propoziție dintre cele formulate despre - metoda -frământări -frontală -frontală
ÎNVĂȚĂRII polonic sau lingură și se va analiza grafic. fonetico- de limbă -individuală -individuală
Din câte cuvinte e alcătuită propoziția? analitico- -traista
Se separă cuvântul care conține sunetul nou. sintetică minunată
Se desparte cuvântul în silabe prin bătăi din palme. -explicația
Se realizează analiza și sinteza fonetică a cuvântului. -conversația
Exemplu : polonic
po – lo – nic
ANEXA
1
i-bric câi-ne pi-sici lin-gu-ră fur-cu-li-ță
POLONIC
HARNIC PRIETENOS
AMESTECĂ SERVEȘTE HRĂNEȘTE