Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

Grupa:pregătitoare
Tema activității: În excursie la meșterii populari
Tipul activității: Consolidarea de cunoștințe priceperi și deprinderi
Scopul activității: Consolidarea, verificarea și sistematizarea cunoștințelor despre meseriile populare moldovenești
Mijloc de realizare: activitate integrată (DȘ+DEC+DLC+DPM)
Domeniul Limbaj și comunicare; Educația muzicală
Unități de competență
DLC 2.2 Crearea, susținerea unui dialog în situații de comunicare, folosind întrebări deschise și răspunsuri desfășurate
4.5 Manifestarea interesului pentru decorarea mesajelor scrise
EM 3.3 Participarea cu plăcere inițiativă și curiozitatea la activitățile muzicale și elementele cultural – artistice;
3.5 Asocierea creației muzicale populare cu portul popular

Obiective operaționale:
a) Cognitive:
 Să relateze informația cunoscută în detaliu în baza excursiei virtuale și gazetei de perete;
 Să identifice proverbele din mesajul ascuns;
 Să relateze corect și clar informația cunoscută.

b) Psiho-motorii:
 Să mânuiască corect lutul;
 Să execute sincron mișcările în timpul dansului;

c) Socio-Afective:
 Să interacționeze în mod pozitiv și constructiv cu colegii de grupă;
 Să manifeste dragoste, admirație față de meșteșugurile populare.

d) Atitudinale:
 Să aplice cunoștințele în centre;
Strategii didactice:
 metode și procedee: conversația, explicația, joc de creativitate, metoda alăturării, braistormingul, tehnica comunicării
rotative, roata aleatorie, în grup, pe echipe ;

 Mijloace didactice: covor național moldovenesc; pănușe; lână de oi; lut; război, ulcioare, farfurii din lut, costume
naționale, opincuțe, coșuri din nuiele,poster, muzeul etnografic etc…

Forma de organizare: frontal, individual, în grup.

Evenimentul Continutul ştiințific Strategii didactice Evaluarea


didactic
Moment Sala este amenajată conform temei, copiii sunt îmbrăcați în
organizatoric costume naționale și încălțați în opincuțe
În cadrul întâlnirii de dimineţa se va realiza captarea atenției
Captarea prin elementul surpriză: ”Excursie la meșterii populari”
Salutul cu cântecul ”Bună dimineața” de Zdob și Zdub Surpriza
atenţiei
(cântec și dans)
(https://youtu.be/NPJX8Io1Nxg?si=Z27otbtctjTV21o8)
Reactulizarea Jocul: ”Roata aleatorie” (pe roată sunt asamblate întrebările, Roata aleatorie
cunoștințelor fiecare întrebare are câte un număr.
Regulile jocului: fiecare întrebare are diferit punctaj, un copil
este numit să adune punctele acumulate în joc și să anunțe
totalul acumulat.
1.Cine sunt meșterii populari? (3 puncte)
R: M.P. sunt aceei, care promovează meșteșugurile
tradiționale a Moldovei.
2.Ce este tradiție? (3 puncte)
R: sunt niște obiceiuri, care se transmit din generație în
generație.
3.Ce înseamnă Satul Olarului? (4 puncte)
R: oamenii care confecționează oale.
4.Adevărat sau Fals? (5 puncte)
Obiceiul este priceperea de a realiza diferite lucruri?
5.Dă un exemplu de un obicei moldovenesc? (3 puncte)
6.Sinonime pentru cuvântul MEȘTEȘUG? (4 puncte)
R: meserie, ocupație, profesie, specialitate, îndemânare,
dibăcie, iscusință, artă etc...
7.Ce este Patrimoniul Cultural? (6 puncte)
R: P.C. este transferul proprietății de la tată la fiu.
8.Completează propoziția? (5 puncte)
R: Tradițiile se transmit prin dulce grai.
9.Completează propoziția? (6 puncte)
R: Creația populară este opera artistică creată de ... Meșterii
populari.
La sf.jocului se adună punctele acumulate
Moment surpriză 1:
Limnarul aduce în dar un scăunel pentru fetele care țese
Anunţarea temei şi Surpriza
covoare, apoi povestește câte ceva despre meseria sa.
reactualizarea Observarea
Moment de surpriză 2:
cunoştintelor Conversația
Bunicuța lui Adrian aduce în dar muzeului nostru piese
(unelte) de la apăratul RĂZBOI de țesut covoare
Prezentarea noului Știrile PRO TV
conținut și dirijarea Le propun copiilor să privească noutățile de la PRO TV
învățării Prezentatoarea:
Bună ziua dragi telespectatori, am promis că în acest sezon
punem accent în valoare meșterii populari care promovează
meșteșugurile tradiționale, dar și lumea satului de altă dată.
Copiii grupei ”Ursulețul” din grădinița ”Sălcioara” împreună
cu educătoarea au mers în excursie la diferiți meșteri populari.
Vă invit să urmăriți reportajul. Joc
Victor
Iată că în anul 2010 în satul Hoginești raionul Călăraș a fost
inaugurată casa lui Vasilie Goncear, primul și unicul complex
de acest gen în Republica Moldova, care are menirea să
promoveze acestă artă tradițională a olăritului. În interiorul
centrului casa olarălui are și un muzeu.
Vesela din lut este sănătoasă și longivivă, fiindcă lutul ars la
mai mult de 1000Co grade dobândește veșnicie.
În Moldova sunt 4 sate cu tradiții de olărit:
1. Rezina – Cineșăuț
2. Strășeni – Țâgănești
3. Nisporeni – Iorceni
4. Hoginești – Călăraș ( este cel mai bun lut)
Cu 300 de ani în urmă meșterii făceau obiecte din ciramică
neagră, roșie și glazurată, ceramica neagră este moștenită de la
Daci.
Roata e făcută din nuc, tot din lut e făcut și drușleacul, el este
pentru cumătrii.
Ed: copiii, ce este odaia de modelare?
Grigore:Odaia de modelare: vasele ajung în calitate uscată,
ele se numesc oale crude
Secția de prelucrare a materiei prime: apoi se duce la secția de
glazurare
Ed: care sunt simbolurile olăritului pe vase?
Simbolurile olăritului pe vase sunt:
4 linii. 3 linii drepte și una valoroasă ele simbolizează:
1. Pământul
2. Omul
3. Focul
4. Apa (apa este viața)
5. Răbdarea (simbolul lui Vasilie Gonciar)
V.Goncear a creat un gavanos de 2000 de litri și are 2m și 8
cm – a lucrat la el – 6 luni.
Ed: Lutul pentru veselă trebuie să fie poros, arderea în cuptor
durează 6-7 ore. Lutul are prioritatea că dacă torni fierbinte, el
repede răcește mâncarea, dar dacă încălzim strachina –
menține căldura jumătate de oră.
Educătoarea Tranziție
Orice zi de grădiniță
E un fel de sărbătoare
Când prietenii se-adună
Și muncesc cu voie bună Joc – dans
Treaba lor cu toți și-o fac
Dar opincuțele nu zac.
Joc-dans ”OPINCUȚA”
Ed:Opincuța ați dansat, dar de ce sunteți îmbrăcați în costume
naționale, voi știți ce reprezintă costumul?
Un copil povestește totul despre costumul național.
Ed: iată copiii am ajuns și la Fălești unde sunt cele mai Poster
frumoase covoare.
Victor: povestește posterul
Laura: cele mai vechi covore moldovenești, ajunse până la
momentul actual, datează de la sf.secolului al 18-lea. În
folclorul moldovenesc, covorul era simbolul hărniciei și
iscusinței mâinilor femenine. Covoarele erau păstrate cu grijă,
transmise prin moștenire.
Melisa: Materia primă folosită la țesutul covoarelor
moldoveneşti era de origine locală, obținută în gospodăria
proprie. Prelucrarea lânii, cânepei, și inului, precum torsul și
vopsitul firelor se făceau în condiții casnice. Pentru a le
conferi covoarelor trăinicie, urzeala se torcea din fire lungi de
lână.
Matei P.:În a doua jumătate a secolului al XIX-lea, urzeala de
lână începe să fie înlocuită cu cea de cânepă sau bumbac.
Evelina:Lâna se vopsea cu coloranți naturali, pregătiți după
anumite rețete. Vopseaua se obținea prin fierberea în apă a
frunzelor, florilor, scoarţei şi rădăcinilor anumitor plante,
precum şi din unele minerale.
Bogdan:De exemplu, culoarea cafenie-închis se obținea din
scoarţa verde de stejar, cea galbenă-cafenie - din mătase de
păpușoi, neagră - din coaja de nucă verde, etc. Lâna era lăsată
în soluție până se căpăta nuanța dorită.
Ionela:În zona de nord covoarele se țeseau pe unealta
verticală (război, druci, virstat), în zona de sud- pe orizontală
(stativ). Utilizarea diferitor unelte şi a diverselor procese
tehnice s-a reflectat asupra aspectului covoarelor,
dimensiunilor, facturii, compoziţiei ornamentale.
II De care covoare se mai țeseau pe vremuri?
Iana:În Moldova se mai confecționau și covoare pufoase
(cerga, nițurcă, şatrancă) asemănătoare după tehnica țesutului
celor orientale. O particularitate a acestor covoare este faptul
că firele bătăturii se legau de urzeală prin noduri, covorul
căpătând un aspect pufos.

Ed:La data de 24 iunie, în Moldova se marchează ziua


Portului Popular. Această zi are rolul de a accentua renaşterea
culturii tradiționale și promovarea valorilor întru asigurarea
continuității tradițiilor moldoveneşti.

Dar înainte de a țese un covor ce trebuia de făcut cu ața?


M:P:Trebuie de scos ghemurele cu ață pe prag, la aer curat, că
aşa trebuie aerisite pentru a se păstra mai bine.

care este prima etapă pentru a țese covorul?


Amelia:Pentru prima lecție, fetele învățau să țese covoraşe în
rame mici. Iar după ce vor deprinde să mânuiască firele, vor
trece la țesutul covorului în carâmbi” (termen folosit pentru
războiul de țesut în zona Orheiului). Primele elemente învățate
de eleve au fost țesutul pe verticală, cu figuri geometrice, sau
în pătrate haotice, care mai sunt numite,,în vrâstă”.

ce este podnosul în limbajul covorului?

Damian:„Podnosul" este cel mai popular covor din această


zonă, datorită an formei sale dreptunghiulare care aduce
aminte de o tavă. Acesta se țese cu flori jur împrejur.

Darwin:Ornamentele covoarelor din zonă sunt pana sură,


cerbii, cucoana, colacul, pomul vieții și trandafirii. Covorul
„ciocolată” este un covor fin, țesut cu fir mărunțel, pe care
predomină culoarea cafenie cu multe flori mărunte.
Copiii, voi știți că la noi în țară dar, și peste hotare oamenii
poartă costume naționale și au dansuri populare, iată că și în
Israel dansul popular seamănă cu dansul moldovenesc, la
care vă invit să-l dansăm.
Pauza dinamică: dans – BIM-BAM-BUM
Acum sunteți fericiți
A-l doilea sat ați descoperit
Bucuroși cu toți
Sarcini să savurați? (da-a-a)
Toți copiii se repartizează în 5 echipe , a câte 5 membri;
Fiecare echipă are sarcini diferite:
(să formuleze o propoziții proverbe din mesajul secret timp de
3 minute (clepsidra), câte un copil din fiecare echipă dă citire
mesajului secret.(Anexa 1)
1.Obiceiul care se transmit din genirație în generație;
Lucrul dobândit cu sudoare e mai de preț ca o moștenire
2.Muncae bogată ca Dumnezeu.
3.Începutul greu duce la sfârșit bun.
4.Pâinea agonisită cu sudoare gust bun.
5.Nu lăsa pe mâine ce poți face azi.
Și acum ne adunăm
Echipe iute să formăm
Sarcini să realizăm
Sarcini matematice (Anexa 2)
Tranziție:
Eu acasă sunt pitic,
Iar aicea sunt voinic...
Obținearea
performanțelor I Joc de rol

Sarcina:
- Împletește covorașul cu cârligul
- Țese covorul la război
- Croșetează – cruciulițe, liniuțe

II Joc de rol

Sarcina
- Împletește coșul din nuiele de salcie
- Împletește gardul din nuiele de salcie
III Joc de rol

Sarcina:
- Modelează ulcior; cană din lut
IV Joc de rol

Sarcina:
- Modelează ulcior; cană din lut

Încheierea TURUL GALERIEI


activității Toți copiii povestec ce au lucrat la centre cu demonstrare

S-ar putea să vă placă și