Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 20.12.2022
Propunător: Olariu Oana-Maria
Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială Nr. 2 Iaslovăț
Clasa: pregătitoare B
Arii curriculare: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea de învățare: “În aşteptarea lui Moş Crăciun"
Tema lecției: Numeraţia 0-10
Tipul lecției: recapitulare şi sistematizare de cunoştinţe

Scopul lecției: consolidarea şi fixarea competenţelor de a identifica, ordona, compara numerele în concentrul 0-10;

Competenţe specifice:
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor

Obiective operaționale:
1. să numere crescător şi descrescător în concentrul 0-10;
2. să precizeze vecinii numerelor în concentrul 0-10;
3. să identifice numerele pare şi impare de pe cadourile pe care le deţin;
4. să compună numere în concentrul 0-10 folosindu-se de câte un cadou propriu şi un cadou de la un alt coleg;

Strategii didactice:
★ Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul oral
★ Mijloace didactice: sania şi sacul lui Moş Crăciun, cadourile
★ Moduri de organizare: frontal, individual

Resurse:
★ umane: 18 elevi
★ temporale: 40 minute

Strategii
Secvenţe Conţinut ştiinţific Ob. Timp Evaluare
Metode şi Mijloace Moduri de
procedee didactice organizare

1.Moment Organizarea sălii de clasă. Pregătirea 2 min Conversaţia Frontal


organizatoric materialelor necesare pentru desfășurarea
activității.

2.Captarea atenţiei Pentru a afla subiectul lecţiei, elevii vor 2 min Conversaţia Frontal Capacitatea de
răspunde la următoarea ghicitoare: a rezolva
“El pe horn intră în casă, sarcinile date
Cadouri sub brad ne lasă.
Spune tu în gura mare,
Cine-i personajul oare?”

Răspuns: Moş Crăciun

3.Anunţarea temei Elevii vor fi anunțați că Moş Crăciun a 1 min Conversaţia Frontal Capacitatea de
şi a obiectivelor întâmpinat câteva probleme şi are nevoie de a recepţiona
ajutorul lor pentru a putea distribui toate mesajul la
cadourile la timp. Renii săi au avut o viteză tema lecţiei
prea mare şi astfel toate cadourile s-au
răsturnat din sanie şi din sac. Pentru a
aduna toate cadourile ei trebui să rezolve
diverse sarcini matematice, transmise de
Moş Crăciun.

4.Dirijarea învăţării Sarcina de început va fi să numere crescător O1 25 min. Conversaţia Sania lui Moş Frontal Capacitatea de
şi descrescător în concentrul 0-10. Explicaţia Crăciun Individual a rezolva
Exerciţiul oral Sacul lui Moş sarcinile date
Elevii vor primi câte 6 cadouri colorate din Crăciun
hârtie, iar pe fiecare cadou va fi scris un Cadouri
număr. Aceştia vor avea de rezolvat diferite
sarcini pe baza cadourilor pe care le au.
(Anexă)
O3
Sarcina 1
Fiecare elev va identifica câte cadouri cu
numere pare şi impare deţin.
O2
Sarcina 2
Elevii vor căuta cu atenţie ce numere se
ascund pe sania lui Moş Crăciun şi le vor
preciza vecinii.
O4
Sarcina 3
Li se va cere elevilor să compună diverse
numere ( de exemplu 10), elevul care
răspunde trebuie să aibă un cadou cu unul
din numerele care îl compun pe 10, apoi să
nominalizeze un alt coleg care ar putea avea
celălalt număr necesar formării lui 10.
Cadourile care au ajutat la formarea
numerelor se vor lipi pe sacul lui Moş
Crăciun. Lucrul acesta se va repeta până
când toate numerele vor fi compuse din una
sau mai multe variante posibile.

5. Obţinerea Elevii vor avea de realizat aceeaşi sarcina O4 8 min Exerciţiul oral Cadouri Frontal Capacitatea de
performanţei (3), dar de data aceasta vor încerca să a rezolva
compună un număr din alte 3 numere. sarcinile date

6.Încheierea Activitatea se va încheia prin observarea 2 min Conversaţia Sacul Moşului Frontal
activităţii sacului lui Moş Crăciun şi aşezarea acestuia
în sanie pentru a-i permite Moşului să-şi
continuie drumul.

Anexă

S-ar putea să vă placă și