Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 16.01.2024

CLASA: Pregătitoare A

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Constantin Morariu” Pătrăuți

PROPUNĂTOARE: Ilincăi Irina

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și știinte ale naturii

DISCIPLINA: Matematica și explorarea mediului

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Călătorind prin Univers

SUBIECTUL: Adunarea și scăderea în concentrul 0-10; Adunarea și scăderea cu 1

TIPUL LECȚIEI: Consolidare și sistematizare de cunoștințe

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (MEM+CLR)


SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea și fixarea cunoștințelor despre iarnă și folosirea
deprinderii de a efectua adunări și scăderi cu o unitate în concentrul numerelor naturale 0 - 10
COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică și explorarea mediului:
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
1.3.Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor
1.4.Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5
elemente dintr-o mulţime dată
1.6.Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, diferenţă, =, +. -) în
rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat.

COMPETENȚE SPECIFICE ALE DISCIPLINELOR INTEGRATE:


Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de
tipar

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1. Să numere crescător și descrescător de la 0 la 10;


O2. Să efectueze corect operațiile de adunare și scădere cu o unitate în concentrul 0 -10;
O3. Să reconstituie tabloul de iarnă, efectuând sarcinile propuse;
O4.Să rezolve exercițiile de pe fișa de muncă independentă;
O5. Să completeze oamenii de zăpadă în funcție de criteriul prestabilit.

RESURSE:
 Umane: 16 elevi
 Temporale: 30 minute + 15 minute activități recreative
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode și procedee: conversația, observația, explicația, exercițiul, jocul;
b) Mijloace de învățământ: scrisoare de la Zâna Iarnă, suport tablou, elemente de iarnă,
coș, tablă, videoproiector, fișe de lucru, auxiliare, creioane, markere;
c) Moduri de organizare: pe grupe, frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE:
 Constantin Petrovici, Didactica matematicii pentru învățământul primar, Editura
Pollirom, 2014
 ,,Exploratori în clasa pregătitoare” , Editura Sinapsis
 www.clasamea.eu

2
Ob. Strategii didactice
Momentele lecției Op. Conținutul instructiv-educativ Evaluare
Metode și Material Moduri de
procedee didactic realizare
1. Moment Asigur un climat educațional favorabil. Conversația Frontal
organizatoric Pregătesc şi distribui materialele necesare desfăşurării lecţiei.
2. Reactualizarea O1 Se realizează prin numărare, atât crescător, cât și Conversația Frontal Capacitatea
cunoștințelor decrescător și prin efectuarea unor exerciții de calcul mintal Observația de ordona
în concentrul 0-10, cu o unitate. numerele
după un
criteriu dat și
de a efectua
exerciții
mintale

3. Captarea Se realizează prin intermediul unei scrisori de la Zâna Iarnă, Conversația Scrisoare de la Frontal Capacitatea
atenției care este capturată și cere ajutorul colectivului clasei Observația Zâna Iarnă de a recepta
pregătitoare prin reconstituirea unui peisaj de iarnă.(Anexa 1) mesajul
transmis
4. Anunțarea temei Se va comunica elevilor tema lecţiei, Adunarea și scăderea Conversația Frontal Capacitatea
și a obiectivelor cu 1, precum și faptul că vom reconstitui tabloul de iarnă, cu de a recepta
fiecare exercițiu rezolvat. mesajul
transmis
5. Desfășurarea În fața clasei va fi așezată o plută acoperită cu hârtie Conversația Suport tablou Frontal Capacitatea de
activității O2 albastră. La solicitarea mea, un elev va fi chemat în față Observația Elemente de Individual a efectua
pentru a extrage din coș un element de iarnă, pe spatele Explicația iarnă adunări și
căruia este scris un exercițiu. Elevul chemat în față va Exercițiul Fișe de lucru, scăderi cu
suport vizual
rezolva exercițiul pe fișa proiectată la tablă. Concomitent vor creioane, tablă
lucra și elevii din bancă, pe fișele primite. După rezolvarea Videoproiector
O3 exercițiului, se va completa peisajul de iarnă cu elementul Coș
extras.
Pentru o mai bună orientare, în dreptul fiecărui exercițiu de
pe fișă, în partea stângă a acestuia, va fi atașată o imagine cu

3
elementul corespunzător. (Anexa 2)
6. Asigurarea Se deschid auxiliarele la pagina 38, se explică sarcina Conversația Auxiliare Individual Capacitatea de
feed-back-ului O4 fiecărui exercițiu, după care elevii vor lucra individual. Observația a rezolva
(Anexa 3) Explicația individual
Exercițiul sarcinile
propuse
7.Activitate Joc: Oameni de zăpadă buclucași Jocul Tablă Frontal Capacitatea de
recreativă Voi desena pe tablă 5 oameni de zăpadă astfel încât pe Explicația Pe grupe a asocia
O5 pălăria omului de zăpadă trebuie scris semnul operației, în Conversația semnul „+” cu
dreptul nasului rezultatul, iar pe bulgărele-corp operația. Exercițiul operația de
adunare și
Sarcina propusă este completarea omului de zăpadă în funție
semnul „-” cu
de un criteriu preexistent. operația de
Câte 3 elevi vor veni la tablă pentru a completa un om de scădere;
zăpadă. Capacitatea de
a efectua
corect adunări
și scăderi cu o
unitate
8. Încheierea lecției Se fac aprecieri asupra modului de participare al elevilor la Conversația Frontal Aprecieri
activitate. verbale

4
Anexa 1 Scrisoare de la Zâna Iarnă

Dragi copii,

Sper că v-ați întors cu bine la școală după vacanța de iarnă!


Să știți că și eu am fost plecată în vacanță. Sora mea, Zâna Toamnă ne-a cumpărat bilete de avion la toate trei (adică
mie, și celorlalte două surori, Zâna Primăvară și Zâna Vară) și uite așa am ajuns într-o țară tare îndepărtată. Dar ce să vezi,
în loc să ajung la Polul Nord, așa cum credeam eu, unde este frig și totul este înghețat, m-am pomenit într-un loc ciudat.
Erau numai munți golași, nici un pic de zăpadă și mai bătea și un vânt călduț că era să mă topesc de tot. Cred că sora mea a
încurcat biletele de avion și eu am ajuns în locul destinat Zânei Primăvara. Abia saptămâna trecută am reușit să mă întorc
înapoi în țară și să cern zăpadă peste sate. Sper din inimă că vă bucurați de darul meu, că v-ați dat cu sania și ați făcut
oameni de zăpadă. Vai, ce bine ar dacă aș avea un tablou de iarnă făcut de voi! Eu i-am lasat doamnei învățătoare câteva
elemente cu care să-l creați, în speranța că ați vrea să-mi faceți o așa de mare bucurie.
Vă îmbrățișez pe toți cu mare drag!

5
Anexa 3
Anexa 2

6
7
8
9

S-ar putea să vă placă și