Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ
Data: 30.03.2023
Profesor: Ionescu Irina
Unitatea de învățământ:
Clasa: a-VI-a
Disciplina de învățământ: Biologie
Unitatea de învățare: Funcții de nutriție - Circulația
Tema lecției: Evaluarea unității de învățare „Circulația la animale”
Tipul lecției: Evaluare sumativă - Lecție de verificare a cunoștințelor
Durata de desfășurare a lecției: 50 minute

Competențe specifice:
2.1. Organizarea informațiilor științifice după un plan propriu;
3.1. Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice;
3.2. Aplicarea unor algoritmi selectați adecvat în investigarea lumii vii;
4.2. Identificarea relațiilor dintre propriul comportament și starea de sănătate.

Scopul lecției: Verificarea cunoștințelor dobândite de către elevi, cu privire la structura și


funcția organelor sistemului circulator la om.

Obiective de evaluare:
Elevii vor fi capabili:
O1: Să identifice componentele principale din alcătuirea sângelui;
O2: Să identifice componentele sistemului circulator la om;
O3: Să identifice componentele care alcătuiesc inima;
O4: Să enumere și să compare cele două circuite ale sistemului circulator al omului
O5: Să compare alcătuirea sângelui din partea stângă a inimii cu cel din partea dreaptă a
inimii;
O6: Să respecte cerințele și criteriile specificate în fișele de evaluare, pe baza explicațiilor
profesorului.

Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, lucrul individual.
Mijloace de învățământ: fișe de evaluare individuale.
Resurse umane: elevii de clasa a VI-a.
Locul desfășurării activității: sala de clasă.
Forme de organizare a activității elevilor: frontal, individual.
Resurse temporale: 50 min.

1
Metode de evaluare: evaluare scrisă – fișă de evaluare cu:
 Itemi obiectivi: - itemi de tip pereche (A.I)
- cu alegere duală (A.II)
- cu alegere multiplă (A.III)
 Itemi semiobiectivi: - itemi de tip lacunar (B.I-2)
- itemi de tip întrebare structurată (B.II)
 Itemi subiectivi: - itemi de tip răspuns scurt (B.I-1)
- itemi de tip răspuns elaborat/dezvoltat (B.I-3)
Anticiparea dificultăților:
- Unii elevi pot avea dificultăți în a înțelege cerințele din fișa de evaluare, astfel că
profesorul va repeta explicațiile privind modul de interpretare a cerințelor de câte ori
este nevoie și cât mai pe înțelesul elevilor.

Bibliografie:
 Ministerul Educației Naționale, 2007. Programa școlară pentru disciplina
BIOLOGIE, Clasele a V-a – a VIII-a. București.
 Olteanu S., Tanur I., Giersch Ș., Manea C., Miricel F., Afrim C., 2018. Biologie:
manual pentru clasa a VI-a. București: Edit. Didactică și Pedagogică.
 Marcu-Lăpădat M., 2015. Anatomia omului. București: Edit. Universității din
București.
 Șăitan T., Olteanu S., Afrim C., Tanur I., Miricel F., Manea C., Neagu A., Divoiu M.,
Mihai A., 2017. Ghid de pregătire pentru profesorii de biologie. București: Edit.
Didactica Publishing House.

2
II. DESFĂȘURAREA LECȚIEI (SCENARIUL DIDACTIC)

Conținut și sarcini de învățare


Strategia instruirii
Comp
Etapele Ob Resurse
etențe Forme Evaluare
activității . temporal Mijloac
specifi Activitatea Metode și de
didactice op. e Activitatea elevilor e
ce profesorului procedee organiza
re
Momentul 2 min Verifică prezența și Anunță absenții. Conversați Frontală
organizatori notează absenții. Se pregătesc pentru a
c Verifică mijloacele de începerea lecției.
învățământ necesare
lecției.
1-Anunțarea 2 min Circulația la animale Sunt atenți la Conversația Fișe de Frontală
conținutului O1: Să identifice explicațiile Explicația evaluare
ce urmează componentele profesorului,
a fi evaluat principale din alcătuirea urmărindu-le cu
sângelui; ajutorul fișelor de
O2: Să identifice evaluare.
componentele
sistemului circulator la
om;
O3: Să identifice
componentele care
alcătuiesc inima;
O4: Să enumere și să
compare cele două
circuite ale sistemului
circulator al omului
O5: Să compare
alcătuirea sângelui din
partea stângă a inimii

3
cu cel din partea
dreaptă a inimii;
O6: Să respecte
cerințele și criteriile
specificate în fișele de
evaluare, pe baza
explicațiilor
profesorului.

Profesorul împarte
elevilor fișele de
evaluare și le dă
indicații cu privire la
completarea acestora.
2- O1 1.1., 40 min Asigură atmosfera Completează fișele Lucrul Fișe de Individu Evaluare
Verificarea O2 2.1. necesară desfășurării de evaluare. individual evaluare ală scrisă
propriu-zisă O3 3.1., testului.
O4 4.2.
O5
O6

3- 6 min Prezintă elevilor Sunt atenți la Conversația Frontală, Autoevalu


Evaluarea răspunsurile corecte și explicațiile Explicația Individu are
testelor le justifică. profesorului și pe ală
(prezentarea baza acestora își
rezolvării autoevaluează
corecte) performanțele la test.

4
III. FIȘA DE EVALUARE
Nume și prenume:
Data:

FIȘĂ DE EVALUARE – Circulația la animale


Clasa a VI-a
Subiectul A (40 p.)

I. În coloana A se regăsesc principalele componente ale sângelui, iar în coloana B diferite rolul
acestora. Scrieți, în dreptul fiecărei cifre din coloana A, literele noțiunilor corespunzătoare din
coloana B. Atenție! Unei noțiuni din coloana A îi pot corespunde și două noțiuni din coloana B. (12
p.)

A B
_____ 1. Leucocite a. Rol în transportul gazelor respiratorii
_____ 2. Trombocite b. Rol în transportul nutrimentelor
_____ 3. Hematii c. Rol în apărarea organismului
_____ 3. Plasma d. Rol în coagularea sângelui

II. Citiți cu atenție următoarele afirmații. Notați în dreptul fiecărei afirmații litera A, dacă apreciați
că aceasta este adevărată sau litera F, dacă apreciați că aceasta este falsă. (16 p.)

_____ 1. Artera pulmonară transportă sânge oxigenat la plămâni.


_____ 2. Inima pompează sângele în artere și preia sângele de la vene
_____ 3. Venele cave transportă sânge oxigenat.
_____ 4. Sistemul circulator este format din inimă și vase de sânge..

III. Pentru următorii itemi, încercuiți litera corespunzătoare răspunsului corect. Este corectă o
singură variantă de răspuns. (12 p.)

1. Artera aortă:
a) Pornește din ventriculul drept
b) Pornește din ventriculul stâng
c) Pornește din atriul stâng

2. Presiunea cu care circulă sângele se numește;


a) puls b) tensiune c) debit cardiac

5
3. Ce tip de vas de sânge prezintă valvule?
a) arterele b) venele c) capilarele

4. Primul zgomot al inimii este;


a) sistolic b) diastolic c) ascuțit d) scurt

Subiectul B (50 p.)

I. Inima este un organ muscular, în formă de pară, situat în cavitatea toracică, între plămăni. (25 p.)

1. Completați legenda desenului de mai jos cu componentele corespunzătoare din alcătuirea inimii.
(11 p.)

2. Completați enunțurile de mai jos cu termenii potriviți. (7 p.)

a. Mușchiul inimii se numește ................................


b. Între atriu și ventricul se află..............................................................................

3. Numește diferența dintre componența sângelui din partea dreaptă și cea stângă a inimii. (7 p.)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

6
II. Sistemul circulator al omului este un sistem dublu, format din două circuite separate. (25 p.)
1. Enumeră cele două circuite ale sistemului circulator al omului. (8 p.)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

2. Precizați, sub formă de propoziții, două deosebiri între cele două circuite ale sistemului circulator
al omului, din punct de vedere al rolului pe care îl au. (10 p.)

_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________
___________________________________________________________________________

3. Calculaţi cantitatea de sânge a unei persoane ce cântăreşte 90 kg şi a unui elev ce cântăreşte 45


kg? (7 p.)

7
SUCCES!
III.a MATRICE DE EVALUARE ASOCIATĂ FIȘEI

CONȚINUTURI ACHIZIȚIA ÎNȚELEGERE APLICARE ANALIZĂ SINTEZĂ


INFORMAȚIEI
Sistemul A.III.-3 A.II. -1 B.II.-3 B.II.-2
circulator la om B.II.-1 A.II.-2
A.II.-4 A.II.-3
A.III.-1
Mediul intern A.I.
Compoziția
sângelui
Alcătuirea B.I.-2 B.I.-1 B.I.-3
inimii
Circulația A.III.-2
sângelui A.III.-4
Total 34 20 19 10 7

8
III.b BAREM FIȘĂ DE EVALUARE

Subiectul A 40 p.
I. (12 p.)
Se acordă câte 3p. pentru fiecare asociere corectă: 1c; 2d, 3a; 4b. 4x3p = 12 puncte
II. (16 p.)
Pentru itemii 1-4 se acordă câte 4p. pentru fiecare răspuns corect: 1F; 4x4p = 16 puncte
2A; 3F; 4A.
III. (12 p.)
Pentru itemii 1-3 se acordă câte 3p. pentru fiecare răspuns corect: 1b; 4x3p = 12 puncte
2b; 3a; 4a.
Subiectul B 50 p.
I. (25 p.)
1. Pentru fiecare termen completat corect pe legenda desenului se acordă 11x1p = 11 puncte
1p.: vena cavă superioară, atriu drept, valva tricuspidă, vena cavă
inferioară, ventricul drept, artera aortă, artera pulmonară, vene
pulmonare, atriu stâng, valva mitrală (bicuspidă), ventricul stâng
2. Pentru fiecare termen completat corect se acordă 3.5 p.: a – miocard; 2x3.5 p = 7 puncte
b – valve.
3. Explicarea diferenței dintre componența sângelui din partea dreaptă și 7 puncte
cel din partea stângă a inimi
II. (25 p.)
1. Enumerarea corectă a celor două circuite ale sistemului circulator al 8 puncte
omului
2. Precizarea a două deosebiri între cele două circuite ale sistemului 10 puncte
circulator al omului
3. Calcularea corectă a cantității de sânge a celor două persoane. 7 puncte

S-ar putea să vă placă și