Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21.11.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA P.P.NR.14 ARAD
GRUPA: MICĂ B STEP BY STEP
EDUCATOARE: ROȚ RUXANDRA-DAIANA
TEMA: CINE SUNT/SUNTEM?
SUBTEMA: SUNTEM ROMÂNAȘI

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (A.D.P.)

SCENARIUL ZILEI

Întâlnirea de dimineață:
 Salutul
 Prezența
 Calendarul naturii
 Noutatea zilei
 Mesajul zilei

Copiii sunt așezați în semicerc pentru a stabili un contact vizual cu toți membrii grupei.
SALUTUL: Recit împreună cu copiii următoarele versuri:

”Bună dimi,bună dimi,


Noi la grădi am venit.
Buna dimi,bună dimi
Și pe doamne le-am găsit!
Noi acum ne salutăm,
Lucruri noi o să-nvățăm.
Noi acum ne salutăm,
Lucruri noi o să-nvățăm.
PREZENȚA: se realizează prin versurile : „După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat,
Colegii i-am întâlnit
Cine oare n-a venit?”
Copiii enumeră absenții.

CALENDARUL NATURII: se completează de către copii, ghidați de educatoare, cu


imaginile corespunzătoare pe baza următoarelor întrebări:
”Ce zi este astăzi? ” (”Astăzi este luni.”)
”Dacă astăzi este luni, ieri ce zi a fost?” (”Ieri a fost duminică”)
”Dacă astăzi a fost luni, ce zi va fi mâine?” (”Mâine va fi marți”)
”În ce anotimp suntem?” (”Suntem în anotimpul toamna.”)
”Ce se întâmplă toamna?” (,,Cad frunzele,pleacă pasărelele”)
”Cum este vremea afară?” (”Afară este frig, plouă/este soare, etc.”).

NOUTATEA ZILEI: Dragi copii, vă rog să observați cum este decorată grupa noastră. Noi
locuim în România, iar peste câteva zile vom sărbători ziua țării noastre! Pe data de 1
decembrie este Ziua României!

MESAJUL ZILEI: Oamenii care locuiesc în România se numesc români, de aceea noi vom
fi astăzi românași și româncuțe și vom învăța câteva lucruri frumoase despre țara noastră.

TRANZIȚIE: spre centrele de interes se realizează în pași de dans pe melodia: ,,Drag mi-e
jocul românesc!”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1 (ALA 1)

CENTRUL CONSTRUCȚII:

Subiectul activității: Castele roșii și albastre


Mijloc de realizare: joc de construcție
Obiective operaționale:
O1- să realizeze castelele,folosindu-se de paharele colorate puse la dispoziție.
Metode și procedee didactice: explicația, conversația, exercițiul
Mijloace de învățământ : pahare de plastic roșii și albastre..
Forma de organizare : colectiv.
Desfășurarea activității : Copiii construiesc castelele din paharele de plastic roșii și albastre
aflate pe măsuțe.
Tehnici de evaluare: Aprecieri verbale

CENTRUL ȘTIINȚĂ
Subiectul activității: ,,Tricolorul”
Mijloc de realizare: experiment
Obiective operaționale:
O1- să așeze bomboanele în farfurie, respectând succesiunea celor trei culori ale
steagului: roșu, galben și abastru.
O2- să realizeze corect experimental, ținând cont de indicațiile educatoarei.
Metode și procedee didactice: explicația, conversația, exercițiul
Mijloace de învățământ: farfurii de plastic, bomboane M&M’s, apă.
Forma de organizare : individual
Desfășurarea activității: Copiii așeza bomboanele pe farfurii respectând ordinea culorilor:
roșu, galben și albastru, apoi vor turna apă pentru a forma tricolorul.
Evaluare: Se realizează de către educatoare prin aprecieri verbale („Felicitări, copii! Ați
realizat corect experimentul!”).
CENTRUL ARTĂ
Subiectul activității: ,,Roșu, galben și albastru”
Mijloc de realizare: amprentare
Obiective operaționale:
O1- să introducă palma în paleta cu acuarele, respectând succesiunea culorilor.
O2- să amprenteze palma pe hârtie folosind cele trei culori ale tricolorului.
Mijloace de învățământ: acuarele, foi, apă.
Forma de organizare : individual
Desfășurarea activității: Copiii introduc palma în paleta cu acuarele, respectând ordinea
culorilor, apoi amprentează palma pe hârtie pentru a obține tricolorul.
Evaluare: Se realizează de către educatoare prin aprecieri verbale („Felicitări, copii! Ați
realizat corect lucrările!”), turul galeriei.

S-ar putea să vă placă și