Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

CLASĂ : a II C

DATA : 26. 11 . 2013

PROFESOR / SCOALĂ : prof. Man Daniela Dorina

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,ROMUL LADEA” ORAVIȚA

OBIECTUL : Limba română

TEMA / SUBIECTUL : Greierele si furnica

TIPUL LECŢIEI : însuşire de cunoştinţe

DURATA : 50 min

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ / COMPETENŢE SPECIFICE :

O1.4. să semnaleze prin replici adecvate înţelegerea mesajului interlocutorului;

O2.1.să îmbine enunţuri într-un mesaj propriu;

O2.3.să redea prin cuvinte proprii, cu sprijin, un fragment dintr-un text citit;

O3.2.să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit;

O3.3.să citeasca fluent, corect şi expresiv un text cunoscut de mică întindere;

O4.3.să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

O1: să aranjeze piesele unui puzzle cu ajutorul mouse-ului ;

O2: să citeasca textul ,,Greierele şi furnica” din cartea virtuală şi de pe fişă;

O3: să explice sensul unor cuvinte cu ajutorul dictionarului online;

O4: să alcătuiască enunţuri cu anumite cuvinte;


O5: să povestească pe scurt fragmentele textului;

O6: să caute proverbe despre înţelepciune , folosind link-urile indicate;

O7: să caracterizeze personajele principale ale textului , folosind aplicaţia


Diamonds9 de pe site-ul classtools;

O8: să completeze un test online de pe site-ul www.proprofs.ro;

STRATEGIE DIDACTICĂ :

Resurse procedurale:

- metode şi procedee : conversația,explicația, jocul didactic, citirea,


exerciţiul , povestirea, evaluarea;

- forme de organizare :activitate fromtală, pe grupe;

Resurse materiale (mijloace de învăţământ) : fişe cu textul ,,Greierele şi


furnica”

Resurse TIC :calculatoare, videoproiector, tabla interactivă;

ANEXE

• aplicaţii software folosite:

http://www.classtools.net/

http://www.isamultimedia.ro/puzzlegreiere.html

http://www.youtube.com/watch?v=VlxE3qF_pno

www.dexonline.ro

http://www.proverb.ro/category/categorii/proverbe-despre-intelepciune/
Evenimentele Conținuturi
Obiective Activitatea
instruirii propuse cu Activitatea Mijloace de
corelate profesorului Evaluare
(momentele timpul elevului învățământ
conținuturilor (metode, procedee)
lecției) corespunzător
- stabilirea grupelor
-elevii se Calculatoare,
Organizarea Formarea de lucru;
organizează în tabla
clasei pt. grupelor de - pregătirea
echipe de 8 interactivă,
lectie lucru – 2 min. calculatoarelor și a
membri; videoproiector;
videoproiectorului;
Să aranjeze
Elevii lucreaza
piesele unui
pe grupe la
puzzle cu
calculatoare,
ajutorul mouse-
JOCUL DIDACTIC fiecare echipă
ului;
-elevii sunt anunțați având sarcina
Calculatoare,
că va trebui să de a realiza un
Relizarea unui tabla smart,
realizeze un puzzle puzzle pentru a
puzzle pentru videoproiector;
la calculatoare; descoperi
descoperirea
Captarea personajele
personajelor
atenției \ principale ale Realizarea
principale ale
Anunțarea textului care puzzle-ului
textului
subiectului și urmează a fi într-un timp
a obiectivelor CONVERSAŢIA studiat. cât mai scurt;
,,Greierele şi
operaționale -se va discuta puţin
furnica”
despre personajele Elevii notează
descoperite – pe caiete titlul
5 min Caiete
greierele şi furnica- textului care va
despre activităţile lor fi studiat;
în timpul verii;
Desfășurarea Text ,,Greierel Să citească CITIREA Elevii vor face Calculator Citirea
activității e şi furnica” textul din cartea Voi citi elevilor predicţii după Videoproiector corectă şi
virtuala si de pe textul ,,Greierele şi fiecare pagină fluentă a
fişe; furnica” de pe cartea citită; textului;
Explicaţia virtuală , timp în care Fişe
cuvintelor se vor face predicţii Elevii vor citi
neînţelese Să explice până la citirea textul pe
- ,,tihnită”, ,,pr sensul unor integrală a povestirii; fragmente de Alcătuirea
ovizii”- in dex cuvinte cu pe fişele lor; Tabla unor
online ajutorul propoziţii
dictionarului EXERCIŢIUL Copiii scriu pe corecte pe
online; Se va citi textul din caiete explicatia baza
nou, pe fragmente, cuvintelor, apoi cuvintelor
Să alcătuiască apoi la fiecare alcatuiesc cu nou învăţate;
enunţuri cu cuvânt neînţeles, vo acestea Calculatoare
anumite cere câte unui propoziţii pe Videoproiector Povestirea
cuvinte; reprezentant al care le vor scrie corectă a
grupelor să caute în pe tabla textului;
dex online explicaţia
Să acelor cuvinte; Elevii scriu Cât mai
povestească pe proverbe despre multe
Proverbe scurt JOCUL DIDACTIC înţelepciune, proverbe
despre fragmentele Sub forma unei contra timp.
înţelepciune; textului; competiţii, voi cere
grupelor sas scrie
25 min Să caute cat mai multe
proverbe proverbe despre
despre înţelepciune ,
înţelepciune pe cautate pe internet la
adresa indicata adresa indicata
Elevii
completeaza pe
JOCUL DIDACTIC
pagina
Voi cere fiecărei
corespunzătoar
grupe să
e
să caracterizeze în
la calculatoare,
caracterizeze diamant unul din
Caracterizarea caracterizarea in
personajele personajele
în diamant a diamant a
principale ale principaleale textului
personajelor personajului
textului folosind
principale ale ales Completarea
aplicatia
textului Calculatoare, corecta a
Feed – back Diamant 9 de JOC CONCURS
videoproiector diamantului
pe classtools Li se explică elevilor
Test de Copiii răspund la şi a testului
modul de completare
verificare întrebările
a scurtului test online
testului, fiind
să completeze
15 min declarată
un scurt test
câştigătoare
online
echipa care a
terminat prima şi
arăspuns corect
la toate
întrebările
În timpul
pregătirii pentru
Voi evidenţia elevii acasă, elevii vor
Aprecieri
2 min care au fost activi pe audia un
finale
parcursul orei; cantecdespre
greiere şi
furnica;

S-ar putea să vă placă și