Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Aria curriculară: Limbă şi comunicare


Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare :Propoziţia. Semnele de punctuaţie
Subiectul: Dumbrava minunată, după Mihail Sadoveanu
Tipul lecţiei: predare- învăţare
Propunător : Arion Daniela Maria
Clasa : a IV-a
COMPETENŢE GENERALE :
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes şi încredere în sine;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care reprezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
Obiective operaţionale:
O.1. Să citească în ritm propriu un text literar, adaptându-și intonaţia în funcție de semnele de punctuaţie;
O.2 . Să răspundă la întrebări legate de conţinut pe baza fragmentului din manual .
O.3 . Să utilizeze corect semnele de punctuație în propoziții
O.4. Să formuleze enunțuri cu noile cuvinte învățate, evidențiind astfel sensul lor în contexte noi;
O.5. Să identifice cuvinte cu sens opus/asemănător pentru cuvintele date.

Strategii didactice
Metode: conversaţia, expunerea, explicaţia, exerciţiul,citirea expresivă, munca independentă
Mijloace: fişe de lucru, planşa, manualul, CD educațional , PPT-uri, calculatoare.

Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe


Locul de desfășurare: sala de clasă
Durata : 45 minute
Bibliografie: Limba şi literatura română – manual pentru clasa a IV-a, Ed. Ana, 2004
Peneş, Marcela – “Comunicare, culegere de exerciţii pentru clasele I – IV, Editura
Aramis, 1998
Iordăchescu, Carmen – “Să dezlegam tainele textelor literare”, Editura Carminis,
Piteşti, 2005
DESFAŞURAREA LECŢIEI

Nr Momentele Metode şi Mijloace de


Evaluare
crt lecţiei Conţinutul lecţiei procedee învăţământ
Moment
1. organizatoric Se pregătesc materialele necesare activităţii.
2 min Elevii au pe bănci caietele şi manualele.
Se va realiza prezența în cadrul unui fișier
docsgoogle.
https://docs.google.com/forms/d/e/
1FAIpQLSecQ1FFPuFprbAlYUlJuolj_0aAwx
OnVRYhnR8V9wql8rWxGw/viewform?
vc=0&c=0&w=1

Verificarea Se verifică tema pentru acasă în mod frontală


2. temei cantitativ şi calitativ. Conversaţia Caietele elevilor
3min individuală
frontală
Verificarea Reactualizarea cunoştinţelor învăţate
3. lecției anterior despre semnele de punctuaţie va avea individuală
precedente loc prin intermediul unei prezentări ppt. în care
8 min elevii vor avea de rezolvat sarcini sub forma Conversaţia
Prezentare ppt.
unui joc. Explicaţia
Error! Objects cannot be created from Exerciţiul
editing field codes.
Pentru elevii cu deficiențe de învățare se va
utiliza un ppt. cu sarcini adapate nivelului
acestora.
Captarea atenţiei se face vizionând un
fragment din filmul ,,Dumbrava minunată”
https://www.youtube.com/watch?
v=6OcH5peSGZo
4. Captarea atenţiei frontală
Explicaţia
5 min -Se vor pune întrebări pe baza fragmentului
vizionat.
Se va explica elevilor sensul cuvântului Calculator individuală
Exerciţiul
“dumbrava” şi se vor prezenta imagini Video-proiector
sugestive. https://www.google.com/search?
biw=1280&bih=913&tbm=isch&sa=1&ei=dkg
Conversaţia
yXJaLBonjsAfqoKHQAw&q=dumbrava&oq=
dumbrava&gs_l=img.1.0.0l8j0i30j0i5i30.1942
23.194223..196495...0.0..0.108.108.0j1......0....
1..gws-wiz-img.-
TFEzOyIE5o#imgrc=KRMlVjat-t3BNM:
Se anunţă titlul lecţiei “ Dumbrava
minunată” scrisă de Mihail Sadoveanu. frontală
Anunţarea temei
5. ( Vom învăţa să citim mai bine, mai corect, cu Povestirea
şi a obiectivelor
intonaţie, respectând semnele de punctuaţie; Conversaţia “Dumbrava
vom alcătui propoziţii cu ajutorul cuvintelor minunată” individuală
2 min
noi întâlnite, şi pe care le vom explica, din
text).
Transmiterea Se va face citirea model de către
noilor cunoștințe învăţătoare.
Citire explicativă de către elevi. Pe
15 min parcurs se vor explica cuvintele şi
expresiile întâlnite:
“ ţinut de basm, cotitură, răsări ca din
pamânt, mărunţică, toiegel, la doi paşi, zise,
uimită, mata, caţeluşa cu dinţi de fier şi Conversaţia Imagini
măselele de oţel,gospodăria, asfinţeşte”. sugestive
frontală
Se vor alcătui propoziții cu aceste cuvinte.
Se explică folosirea semnelor de punctuaţie şi
6. se atrage atenţia asupra ortogramelor Manualul
(într-o,bursucu-i, n-are, într-un , n-a). de Limba şi
literatura individual
Citirea selectivă:elevii vor fi solicitaţi să română ă
citească doar propoziţiile enunţiative, Explicaţia
interogative.

Se vor nota expresii frumoase la


calculator:
„dumbrava minunată”,
„duduia Lizuca”, „împărăţia păsărilor”, „Zâna
închipuirii”, „hotarul Împărăţiei minunilor”,
„pulbere de aur”, „comori ascunse”, păr de
aur”, „Sfarmă –Piatră”, „Strâmbă –Lemne”, Exerciţiul
„Statu –Palmă”, „lumina lunii” etc., expresii
care vor alcătui la sfârșitul anului o carte
elecronică.

Se va completa fișa de lucru.


Corectarea va avea loc frontal. Fișa de lucru frontală

4. Fixarea şi Conversaţia Calculatoare frontală


consolidarea Se va realiza prin completarea în perechi a Explicaţia Prezentare ppt. individuală
cunoştinţelor unui material ppt. Perechile vor fi formate din Exerciţiul
10 min câte un elev bun și unul cu dificultăți de
învățare.
(05.09.1880 –19.10.1961)

Dumbrava minunată
după Mihail Sadoveanu

Se fac aprecieri asupra modului în care au


răspuns elevii la lecţie şi se notează elevii care
Aprecierea
s-au remarcat . Conversaţia
rezultatelor
5. -Elevii vor fi recompensați cu semne de carte
1 min
ce reprezintă imagini din lectură.

6. Activitate Se va preciza şi explica tema pentru acasă : de Explicaţia Manualul


suplimentară răspuns la cele 5 întrebări din manual( pag. 26)
1 min
7. Se va recomanda elevilor citirea întregii
Încheierea lecţiei
povestiri.
1 min
Numele şi prenumele :…………………………… Data : ………………………

FIŞĂ DE LUCRU

A. Completeaza propoziţia :

1. Autorul textului «  Dumbrava minunată » este …………………………………………..

B. Alege prin încercuire varianta corectă :

1. Personajele care apar în fragment sunt :


A) Lizuca şi iepurele; B) Patrocle, Lizuca şi Sfânta Miercuri;
C) căţelul , iepurele şi Lizuca; D) iepurele, Lizuca şi veveriţa.

2. Patrocle este:
A) un căţel vrednic şi viteaz; B) un copil cuminte;
C) un iepure fricos; D ) un căţel fricos.

3. Lizuca şi Patrocle sunt:


A) fraţi; B) necunoscuţi;
C) duşmani; D) cei mai buni prieteni.

S-ar putea să vă placă și