Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic ”Tudor Vladimirescu”


Profesor: Teodorescu Marcela-Mihaela
Data: 9.05.2022
Clasa : a VI-a B
Obiectul: Geografia continentelor - Europa
Subiectul: ”Europa Mediteraneană. Italia- caracterizare geografică”
Tipul de lecție: mixtă (lecție de predare-învățare)

Competențe generale:
1. Prezentarea realităţii geografice, utilizând mijloace şi limbaje specifice
2. Raportarea realităţii geografice spaţiale şi temporale la reprezentări cartografice
3. Studierea spaţiului geografic, realizând conexiuni cu informaţii dobândite la alte discipline şcolare
4. Elaborarea unui demers investigativ din perspectiva educaţiei permanente şi pentru viaţa cotidiană

Competențe specifice:
1.1. Precizarea prin cuvinte proprii a sensului termenilor geografici
1.2. Descrierea relaţiilor dintre elementele şi fenomenele geografice utilizând termeni specifici
2.1. Poziţionarea elementelor geografice pe reprezentări cartografice
3.3. Prezentarea diversităţii naturale, umane şi culturale realizând corelaţii interdisciplinare
3.4. Descrierea patrimoniului local, naţional, european şi mondial utilizând diverse surse
4.1. Construirea unui demers investigativ dirijat

Competențe derivate:
C1 Descrierea corectă a poziției geografice a Italiei, în condițiile utilizării Hărții fizice a Europei,
Hărții politice a Uniunii Europene, precum și a manualului.
C2 Identificarea corectă a șase caracteristici ale cadrului natural al Italiei, folosind Harta fizică a
Europei, manualul, precum și prezentarea PowerPoint.
C3 Prezentarea corectă a cel puțin patru informații generale privind populația Italiei, utilizând date și
imagini.
C4 Localizarea corectă a principalelor zece orașe ale Italiei, utilizând harta mută a Italiei, atlasul
geografic și manualul.
C5 Enumerarea corectă a cinci caracteristici ale economiei italiene, utilizând manualul și prezentarea
PowerPoint.
C6 Identificarea corectă a cel puțin trei atracții turistice din Italia.

1
C7 Numește cel puțin trei contribuții ale Italiei la cultura universală.

Strategii didactice: inductivă, deductivă, analogică, semi algoritmică, euristică, mixtă.

Metode didactice: expunerea, explicația, exercițiul, demonstrația, descrierea, conversația euristică,


comparația, problematizarea, lectura, lucru cu harta și manualul.
Mijloace didactice: harta fizică a Europei, harta politică a Uniunii Europene, harta Italiei, manualul,
atlasul geografic, reprezentări grafice, prezentare PowerPoint, poster, caietul de notiţe, fişe de lucru,
laptop-ul, videoproiectorul.

Material bibliografic:
Bereteu, Alina, Bereteu, Radu (2016), Concentrat de geografie 6, Editura Art, București
Ilinca, Nicolae (2006), Didactica Geografiei, Editura Didactică și Pedagogică, București
Mândruț, Octavian, Neguț, Silviu (1999), Geografia continentelor. Europa. Manual pentru clasa a
VI-a, Editura Corint, București
Mihaela, Cornelia, Ficustean, Dorin Ficustean (2018), Manual pentru clasa a VI-a, Terra -
elemente de geografie umană. Europa, Editura Didactică și Pedagogică S.A., București

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Competenț Momentele Activitatea de predare – învățare Strategii didactice Evaluare

Dozare
e derivate lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1' Organizarea Verificarea prezenței elevilor. Pregatirea caietelor și a Observarea atenționare


clasei Pregătirea materialului necesar lecției. atlaselor școlare.
2 Verificarea Profesorul adresează elevilor întrebări din Elevii răspund la întrebările Observarea, aprecieri
lecției lecția anterioară. adresate de către profesor. conversația euristică verbale
anterioare b. activitate frontală
1'' Pregatirea Supune atenției elevilor, o imagine cu Italia Observarea, observare
aperceptivă Colosseumul din Roma și niște obiecte Notează titlul lecției: ”Italia conversația euristică sistematică
specifice Italiei. Solicită elevilor să identifice – caracterizare geografică” b. activitate frontală
statul în care vor ”călători” astăzi. aprecieri
verbale
C1 20' Dirijarea Conversație euristică pentru identificarea Interpretează harta din a.Conversație observare
- predării – poziției geografice a Italiei. atlasul geografic (sau din euristică, explicația, sistematică
25' învățării manual) și formulează observarea, lucrul cu aprecieri
răspunsul corect sub harta, manualul și verbale
îndrumarea profesorului. atlasul, demonstrația
b. activitate frontală autoevaluare
interevaluare
Conversație euristică, pe baza Hărții fizice a Sub îndrumarea a.Conversația observare
Europei și a hărții Italiei de la pag. 72, hărților profesorului, identifică și euristică, explicația, sistematică
tematice din materialul power point pentru: localizează corect lucrul cu harta și aprecieri
- identificarea formelor și a unităților de relief; principalele elemente ce atlasul, observarea, verbale
C2 - identificarea tipurilor de climă, în corelație definesc cadrul natural al demonstrația,
cu vegetația, fauna și solurile specifice; Italiei (unități majore de problematizarea, autoevaluare
- identificarea principalelor elemente de relief, tipuri de climă, descrierea interevaluare
hidrografie ( principalele fluvii și lacuri) elemente de hidrografie) b. activitate frontală

3
Pe baza unor imagini,
descoperă tipurile de
vegetație și înțeleg în ce
condiții de climă se dezvoltă
acestea.

C3 Precizează numărul de locuitori al Italiei și Sub îndrumarea a.Conversația observare


faptul că bilanțul natural este negativ, iar profesorului, elevii explică euristică, explicația, sistematică
bilanțul migratoriu este pozitiv. Cere elevilor faptele sesizate problematizarea, aprecieri
să explice aceste caracteristici, pe baza lucrul cu harta și verbale
cunoștințelor anterioare. atlasul
b. Activitate frontală autoevaluare
interevaluare
Solicită elevilor să numească, din cunoștințele Sub îndrumarea a.Conversație observare
anterioare, două orașe ale Italiei profesorului, elevii numesc euristică, explicația, sistematică
Indică elevilor harta principalelor orașe ale și localizează două orașe. demonstrația,explicați aprecieri
Italiei și le oferă o lectură despre orașele Citesc lectura si identifică a verbale
C4 Italiei. Solicită elevilor să localizeze orașele orașele menționate. lucrul cu harta și
din lectură, să numească și alte orașe Localizeză cu ajutorul hărții atlasul, lectura autoevaluare
importante și, totodată, să coreleze orașele din manual alte orașe din problematizarea interevaluare
numite cu imaginile reprezentative incluse in Italia. Analizează imaginile b. Activitate frontală
prezentarea PowerPoint. din prezentarea PowerPoint.
C5 Se solicită analiza hărții resurselor naturale si Analizează documentele a.Explicația, observare
a activităților economice (manual) și privirea expuse și sub îndrumarea problematizarea, sistematică
cu atenție a prezentării Power Point profesorului constată demonstrația, aprecieri
deosebiri. conversa verbale
Analizează repartiția ția euristică,lucrul cu
resurselor naturale și harta și atlasul autoevaluare
importanța acestora. b. Activitate frontală interevaluare
Analizează harta
4
activităților agricole.
Localizează principalele
centre industriale. Identifică
produsele specifice și
brandurile mai cunoscute.
Identifică principalele
aeroporturi
C6 Se solicită precizarea principalelor obiective Numesc principalele a.Explicația, observare
turistice ale Italiei, pe baza cunoștințelor de obiective turistice. vizionarea de imagini sistematică
cultură generală. Analizează imaginile din b. Activitate frontală aprecieri
prezentarea PowerPoint. verbale

C7 Cere elevilor să se consulte cu colegul de Se consultă cu colegul de a.Conversația observare


bancă și să numească trei personalități de bancă și comunică euristică, explicația sistematică
renume mondial, ale culturii și științei variantele găsite. Analizează b. Activitate frontală aprecieri
italiene. lista. șli de grup (colegii de verbale
Oferă elevilor o listă cu contribuții ale Italiei bancă)
la cultura și patrimoniul mondial. autoevaluare
interevaluare
C6 3’ - Atingerea Solicită elevilor să joace un joc interactiv Elevii sunt atenți la a. Jocul ”Învârte observare
4‘ feed- numit ”Învârte roata!” din aplicația wordwall, videoproiector și răspund la roata!” sistematică
backului https://wordwall.net/ro/resource/2434734/itali întrebări. b. Activitate frontală aprecieri
a, în care sunt reprezentate obiective turistice, verbale
locuri de vizitat în Italia.. Li se adresează
întrebări despre respectivele obiective
turistice.

C5 2' Obținerea Propune rezolvarea unei situații-problemă: Formulează răspunsuri a. Problematizarea, observare
performanței ”Explicați diferențele de dezvoltare dintre corecte, sub îndrumarea explicația sistematică
nordul și sudul Italiei”. profesorului. b. Activitate frontală aprecieri
5
verbale

autoevaluare
interevaluare
C4 10' Asigurarea Completați fișa de evaluare cu informațiile Selectează informațiile a.Exercițiul, observare
și corespunzătoare. pentru completarea și explicația, interogații sistematică
intensificare formularea corectă a de control aprecieri
a retenției si răspunsurilor b.Activitate în perechi verbale
a
transferului autoevaluare
cunoștințelor interevaluare
1'- Precizarea Comunicarea conţinuturilor ce vor fi parcurse Ascultă cu atenție și notează Explicația notare
2' activitatilor prin studiu individual. în caiete
pe care elevii Evaluarea activităţii elevilor la oră
le vor (notare) .
desfășura
acasă

6
7
ITALIA
CARACTERIZARE GEOGRAFICĂ

I. POZIȚIA GEOGRAFICĂ
 Regiunea geografică: _________________________
 Ocupă Peninsula_____________________ și o serie de insule (ex._______________________)
 Este constituită din trei părți: _______________________
_______________________
_______________________
 Este un stat perforat – există două enclave (state independente pe teritoriul său):
_______________________________________
 Vecini: N ________________________________
NV_______________________________
NE _______________________________
V________________________________
E________________________________
SE ______________________________
II. CADRUL NATURAL
1. RELIEFUL ____________________________________
► Munți:
- M-ții ____________în N. Altitudinea maximă - la granița cu Franța
____________________
- M-ții ______________ (”coloana vertebrală a Italiei”); altitudinea maximă: 2914 m în
vf._______________________; se continuă și în Sicilia; vulcanii ____________ (în apropiere de
Napoli) și ____________ (3323 m).
► Câmpii: _____________________ - în N, între Alpi și Apenini
_______________________
2. CLIMA:
_________________________, pe cea mai mare parte a teritoriului;
_________________________, în Câmpia Padului;
_________________________, în munți.
3. HIDROGRAFIA :
► Râuri și fluvii: _________, __________( Roma);
► Lacuri - glaciare: ___________________________________;
- vulcanice: __________________________________;
- lagune: ____________________________________.
7
4. VEGETAȚIA :
► __________________________ – măslin, portocal salbatic, maquis.
► păduri : de_______________, de_______________
► pajiști alpine

III. POPULAȚIA ȘI AȘEZĂRILE UMANE


1. POPULAȚIA:
→ Numărul de locuitori: ___________________________
→ Bilanțul natural ________________________________
→ Bilanțul migratoriu _____________________________
→ Densitatea populației___________________________________
→ Religie _________
2. AȘEZĂRILE URBANE
 _________- ”cetatea eternă”, ”Caput Mundi”, ”cetatea celor șapte coline”
 _________ - cel mai important centru industrial, capitala modei
 ___________ - aici s-a ” inventat” pizza
 ___________ - firma Fiat
 ___________ - localitate în Sicilia, locul în care a murit istoricul Nicolae Bălcescu
 ___________ - al doilea port din Marea Mediterană, Cristofor Columb
 ___________ - cea mai veche universitate din Europa
 ___________ - Piața San Marco, carnaval
 ___________ - Romeo și Julieta,
 ___________ - ”giuvaierul Renașterii”, Domul
 ___________ - Turnul înclinat, Domul

IV.ECONOMIA : ___________________________________
1. RESURSE NATURALE: __________ (C. Padului ),
____________________________________
_______________________________________________________________________________
2. INDUSTRIA este dezvoltată în nord: ”Triunghiul industrial Milano-Torino-Genova!
 ______________________:Torino-Fiat,Alfa Romeo, Ferrari, Lamborghini
 ______________________:Genova, La Spezia
 ______________________: firmele Ducatti, Aprilia
 ______________________: Indesit, Zanussi
 ______________________:Gucci, Armani, Versace
 ______________________ : Kappa, Lotto
8
 ______________________: cel mai mare exportator de vinuri, băuturi
alcoolice Martini, pastele Barilla, Parmiggiano Reggiano, oțet balsamic de
Modena, cafea Lavazza, Panificație Panini ș.a
3. AGRICULTURA – randament ridicat
a. cultivarea plantelor:- cereale (________________________) și plante mediteraneene (______-
locul I în lume, __________________________________)
b. creșterea animalelor: _________________________
4. TRANSPORTURILE
 ________________: cel mai rapid tren din Europa( __________________, 400km/h)
 ________________: rețea densă de autostrăzi: Autostrada del Solle
 ________________: portul maritim Genova
 ________________: 30 de aeroporturi: Milano, Roma
5.TURISMUL : foarte dezvoltat; locul cinci în lume după numărul de turiști
 _______________:- orașe-muzeu: Roma, Veneția, Florența, Milano, Napoli
- orașe vechi: Verona, Bologna, Pisa ș.a
 _______________ Riviera Italiană
 ____________________________: Cortina d, Ampezzo, în Munții Alpi

V. CONTRIBUȚII ALE ITALIEI LA CULTURA MONDIALĂ


1. _________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
3. -_________________________________________________________
4. ___________________________________________________________
5. _________________________________________________________
6. _______________________________________________________

9
FIŞĂ DE LUCRU Autoevaluare______

I. Încercuieşte litera corespunzătoare răspunsului corect: 9 puncte


1. Aparţine Italiei insula:
a. Corsica; b. Creta; c. Malta; d. Sardinia
2.Insula Sicilia este despărţită de Peninsula Italică prin strâmtoarea :
a. Bonifacio; b. Messina; c. Otranto; d. Siciliei
3. Dintre vecinii Italiei, nu face parte din Uniunea Europeană:
a.Austria; b. Elveţia; c. Franţa; d. Slovenia

II. Completează spaţiile libere de mai jos cu răspunsurile corecte: 12 puncte


1. Sunt supranumiţi „Coloana vertebrală a Italiei”, Munţii ....
2. Pe cea mai mare parte a teritoriului, Italia prezintă climă ....
3. Râul care trece prin capitala Italiei se numeşte....
4. Pizza a fost „inventată” în oraşul.... .

III. Realizează corespondenţa corectă dintre brandurile specifice Italiei din coloana A şi
produsele industriale din coloana B: 18 puncte

1. FIAT a. motociclete

2. KAPPA b.băuturi alcoolice

3. VERSACE c.paste făinoase

4. MARTINI d.autoturisme

5. BARILLA e.articole sportive

6. APRILIA f.articole de îmbracăminte şi încălțăminte

IV. Numiți: 18 puncte

a.) trei atracții turistice ale Italiei:


_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________
b.) trei personalități ale culturii italiene:
_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________.

10
A H

B
IV. Realizează corelația corectă dintre orașele numerotate, pe hartă, cu numere de la 1 la 11 si
imaginile corespunzătoare, notate cu litere de la A la K: 33 puncte
G

D
F
E

I J

NOTĂ: Se acordă 10 puncte din oficiu

11

S-ar putea să vă placă și