Sunteți pe pagina 1din 9

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Direcția Învățământ, Tineret și Sport, mun. Bălți


Instituția de Educație Timpurie nr. 10“Miorița”, mun. Bălți

COORDONATOR de practică MENTOR IET

Țurcan Mihaela/ ________ ________________ / ________

Nota___________________

Proiect didactic
Tema proiectului:Tablou de primăvară
Tema zilei:Un cireș de primăvară

Realizat:Cotorobai Iuliana

Bălți, 2024
Proiect didactic
Data:13.03.2024
Instituția:Grădinița nr 10 ,,Miorița’’
Grupa:medie
Educator:Cotorobai Iuliana
Tema proiectului: Tablou de primăvară
Tema zilei: Un cireș de primăvară
Tipul activității: Integrata

DOMENIILE DE ACTIVITATE:

● Arte

SUBDOMENIILE:

● Educație plastică

● Educație muzicală

UNITĂȚI DE COMPETENȚĂ:

● Crearea unor colaje simple, utilizând diverse materiale și


ternici de artă.
● Manifestarea interesului pentru artă în activitățile picturale,
grafice, decorativ-aplicative și modelaj.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive:
O1- Să găsească răspuns la ghicitoare.
Socio- afective:
O2-Să manifeste interes pentru activitate.
O3-Să colaboreze cu alți copii in timpul activității

Psihomotorii:
O4-Să deseneze folosind creioane, un peizaj de primavară
O5-Să modeleze un copac inflorit din plastilină

VOCABULAR:
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee:

● Explicația, demonstrația, comunicația.

Forme de organizare:

● Frontal, in grup, individual

Materiale și mijloace didactice:

● Desene, creioane, plastilină, foi albe.


REFERINȚE BIBLIOGRAFICE:

● https://mecc.gov.md/sites/default/files/curriculum_pentru_educatia_tim
purie_tipar.pdf

● https://mecc.gov.md/sites/default/files/
standardele_de_invatare_tipar.pdf
DEMERSUL DIDACTIC
Strategii didactice
Etapele Obiective Dozarea
Conținutul activității Metode și Mijloace de Forme de Evaluarea
activității op. timpului
procedee învățământ organizare

Salutul cu copii prin poezia de salut… Conversați


a
,,Dimineața a sosit

Toți copii au venit

5 min A-nceput o noua zi


Recitarea
Bună dimineața dragi copii! Poezie

Ghicitoare:
Evocar
ea Ziua se măreşte,
Zăpada se topeşte,
Grădina a-nverzit, Explicatia
O1
Ce anotimp a sosit?
● Jocul ,,Suntem veseli,suntem triști “

La semnal copii veseli bat din palme , iar copii triști vor bate din
picioare, la 1…2…3. Frontal

Joc
dinamic
O2 10 Dragii mei copii, astăzi am o surpriza Materiale In grup
min minunata pentru voi. Știți cum se numeste luna pentru a
in care ne aflam? Da, este luna martie, iar ceva realiza
Realiza
special se întimplă în această luna… Primăvara Conversa tabloul
rea
își face simțită prezența!Așa ca astăzi vom crea ția
sensulu
împreună un tablou magic al primăverii! Iar
i
tema noastră este… Un cireș de primăvară!
Explicați
a

O4 20 Povestea noastră nu a luat sfârșit, în continuare Exercițiul Desene Individua


min vă propun să mergem în călătorie cu ,, Trenuțul l
Creioane
vesel’’ la centrele pregătite pentru voi.

Reflecț
Centrul arte:
ie
Explicați
● Copiii vor desena in creioane un tablou
a
de primăvară.

O5 ● Vor modela din plastilină un copac


inflorit.
3 min Conversa Individua
ția l
Minge

Evaluarea activității se va realiza prin


jocul ,,Transmite mingea” la care copii vor
răspunde la unele întrebări adresate de
educător. Video
● Care sunt semnele primăverii?

● Ce se intîmplă primăvara?
Extind
ere O3 Și pentru a incheia activitatea noastră de astăzi
ne vom juca in jocul ,,Am o căsuță mică”.
ANEXA

S-ar putea să vă placă și